İSTANBUL HABERLERİBAĞCILAR HABERLERİ

Yaşlılara akıllı telefon kullanma eğitimi verildi

DHA
01.10.2017 - 15:36 |Son Güncelleme :
DHA

İstanbul, 1 Ekim (DHA) BAĞCILAR Belediyesi 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kapsamında 'Gelenekten Geleceğe Teknoloji' adlı program düzenledi. Programda Google Türkiye’nin teknoloji uzmanları tarafından yaşlılara akıllı telefon kullanımı öğretildi. Bağcılar Belediyesi, 65 + Yaşlı Hakları Derneği ve Google Türkiye’nin ortaklaşa düzenlediği eğitimin ardından katılımcılar öğrendiklerini cep telefonlarında uyguladı. Yaşlıların kimi telefonundan en yakın eczaneyi bulmaya, kimi 182’den randevu almaya çalıştı kimi ise selfie çekti.

Engelliler Sarayı’nda gerçekleştirilen programa Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, 65+ Yaşlı Hakları Derneği Başkanı Gülüstü Salu, Dernek Genel Müdürü Ali Umran Yet ve Google Türkiye’den Teknoloji Uzmanı Özgür Mehmet Kütküt ve yaşlılar katıldı. 

“EĞER TEKNOLOJİYİ, AKILLI TELEFONLARI İYİ KULLANAMAZSAK O BİZİM AKLIMIZI BAŞIMIZDAN ALIR” 

Yaptığı konuşmada teknolojinin doğru kullanımına dikkat çeken Başkan Lokman Çağırıcı, “Buradaki topluluk bu toplumun hafızası. Google yetkilisi burada eğitim verdi. Aynen sizin sosyal medyada, akıllı telefonlarda nasıl sorduğunuzu depodan çekiyorsanız biz burada bu topluluğu özellikle Bağcılar’da eski Türkiye’nin hafızasını onlardan alıyoruz. Dünyanın neresine gidersek gidelim eğer teknolojiyi,akıllı telefonları iyi bir şekilde kullanamazsak onların esiri olursak o bizim aklımızı başımızdan alır. Akıllı telefonu kullanmak için de akıl lazım. Dünyanın birçok ülkelerine gittiğimizde hala eski sistemlerin olduğunu görüyoruz, meraklı bir topluluğuz. Öyle zannediyorum ki dünyada telefon modeli değiştiğinde en hızlı değişimi sağlayan ülkelerin başında Türkiye geliyor. Artık dünya değişiyor, gelişiyor özellikle ülkemizin buna ayak uydurması noktasında da gururlandığımı söylemek istiyorum” dedi.

“BİZ SİZE BİR ŞEY ÖĞRETMEYE GELMEDİK BİZ SİZDEN BİR ŞEYLER ÖĞRENMEYE GELDİK”

65+ Yaşlı Hakları Derneği Başkanı Gülüstü Salu konuşmasında “İnterneti bir kez kullanmaya başladıktan sonra sağlığınızla ilgili, banka işlerimizle ilgili, eğlenceyle ilgili çok geniş bir dünya açılıyor size. Tabi ki bu dünyanın riskleri de olabiliyor ama bilgili olduktan sonra o risklerden nasıl korunacağımızı da biliyoruz. Yeter ki öğrenelim uygulayalım. Bugün sizlerle olan etkileşimimizde biz çok şey öğreneceğiz. Biz size bir şey öğretmeye gelmedik biz sizden bir şeyler öğrenmeye geldik. Çünkü öğretim iletişim gibi iki yönlü yol. Biz size bir şeyler aktaracağız siz bunu nasıl aldığınızı nasıl öğrendiğinizi bize söyleyeceksiniz biz daha iyi metot ve yöntemlerle daha hızlı bir şekilde bunu bütün Türkiye’ye yaymak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Google teknoloji uzmanı Özgür Mehmet Kütküt ise “İnternet öyle bir dünya ki bu dünyada ne varsa orada da aynısı var. İnternet buranın bir replikası” dedikten sonra başta Google olmak üzere internetin bize ne fırsatlar sunduğunu ve günlük nasıl hayatı kolaylaştırdığını anlattı. Kütküt daha sonra akıllı telefonların nasıl kullanılacağını detaylıca anlattı. Programa katılan yaşlılar da teknoloji uzmanının anlattıklarını kendi cep telefonlarında uyguladı.Yaşlıların kimi en yakın eczaneyi aradı kimi de 182’den randevu almaya çalıştı.

“WHATSAPP'TA DÜNÜRLER VE TORUNLAR DİYE AYRI GRUP KURDUK ORADAN GÖRÜŞÜYORUZ”

Katılımcılardan 71 yaşındaki Fethi Şengür ve 63 yaşındaki eşi Nurgün Şengür akıllı telefonla ilgili bilmediklerini öğrenmek için programa katıldıklarını belirtti.  Dış dünyayla bağlantısını telefonla sağladığını söyleyen Nurgün Şengür, “Evde çocuk baktığım için dışarıya pek çıkamıyorum. Ben de Facebook ve Whatsapp üzerinden yakınlarımla iletişim kuruyorum. Hem sevdiklerimle özlem gideriyorum hem de can sıkıntım gidiyor. Sadece e-postayı merak ediyordum onu öğrenmek için buraya geldim” diye konuştu. Fethi Şengür ise “Whatsapp dışında bir şey bilmiyorum. Cuma günleri ve bayramlarda arkadaşlarıma mesaj atıyorum. Dünürler ve torunlar diye ayrı gruplar kurduk. Whatshapp üzerinden onlarla haberleşiyoruz. Facebook’um yok ihtiyaç olduğunda eşimin Facebook’unu kullanıyorum” ifadelerini kullandı.

“ARTIK GÜNLÜK ATTIĞIM ADIMLARIMI BİLE AKILLI TELEFONLARLA SAYIYORUM”

60 yaşındaki Ekrem Soysal, interneti çok iyi kullanıyor. Çok meraklı olduğunu kaydeden Soysal, “Telefonumda çok sayıda uygulama var. Tuşları çevirmek yerine çoğunlukla sesli arama yapıyorum. Daha kolayıma geliyor. İnternetin bütün imkanlarından faydalanıyorum. Randevuları telefondan alıyorum, e-devlet ve banka işlerini de buradan yapıyorum. Artık günlük  attığım adımlarımı bile akıllı telefonla sayıyorum” açıklamalarında bulundu.

Renkli görüntülerin yaşandığı etkinlik katılımcıların hatıra olarak selfie (özçekim) çekmesiyle sona erdi.

(FOTOĞRAF)

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bağcılar haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bağcılar haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yaşlılara akıllı telefon kullanma eğitimi verildi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

01 Temmuz 2022, Cuma
 • İmsak
  03:29
 • Güneş
  05:29
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:13
 • Akşam
  20:47
 • Yatsı
  22:38
Sayfa Başı