İSTANBUL HABERLERİ

Türk cerrahın tekniği tıp literatürüne girdi

DHA
07.02.2017 - 15:24 |Son Güncelleme :
DHA

Buse ÖZEL/İSTANBUL, (DHA) TÜRK bilim insanlarının bulduğu bir cerrahi teknik, bilimsel dergi Surgery Innovation’da yayınlanarak dünya tıp literatürüne girdi. Endokrin cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil'in literatüre giren bu tekniği ile tiroid kanserlerinde nükleer tıbbın kullanılmasına olan ihtiyaç ve ameliyat sonrası ses kısıklığı gibi komplikasyonlar ortadan kalkıyor.

2 SAATLİK OPERASYON 30 DAKİKAYA İNDİ

Her yıl Türkiye’de 20 insanda görülen tiroid kanserlerinde tedavi ile iyileşme oranının yüzde 100’e yakın olduğunu belirten Prof. Dr. Yeşim Erbil özellikle kanseri nüks eden ve ikinci kez ameliyat edilmesi gereken hastalarda kullanılacak tekniğini anlattı ve şunları söyledi:

"Daha önce kullandığımız teknikte radyoaktif madde kullanılıyordu ve madde yardımıyla tümörün olduğu bölgeyi tespit ederek tümörü temizlemeye çalışıyorduk. Ancak o yöntemde tümör tam olarak temizlenemiyordu. Ayrıca daha önce ameliyat edildiği için o bölgede dokular birbirine yapışık oluyordu ve tümörün olduğu bölgeye erişmek zor oluyordu. Şimdi ise manyetik bir madde veriyoruz. Bu madde ile hem tümörün yeri daha kesin olarak tespit ediliyor ve hem de kanserli kitleye ulaşmak daha kolay oluyor.  Bu çalışma nükleer tıbba ihtiyacı da ortadan kaldırıyor. Önceden bu ameliyatları sadece nükleer tıp biriminin olduğu hastanelerde gerçekleştirebiliyorduk. Ayrıca bu  teknikle ameliyat süresi de 2 saatten 30 dakikaya indi. Bunun yanı sıra ses kısıklığı, ameliyat yaralarının iyileşmesi gibi komplikasyonları da daha az oluyor."

(FOTOĞRAF)

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Türk cerrahın tekniği tıp literatürüne girdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Şubat 2017 tarihinde saat 15 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türk cerrahın tekniği tıp literatürüne girdi haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2021, Cuma
 • İmsak
  06:33
 • Güneş
  08:04
 • Öğle
  12:59
 • İkindi
  15:22
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı