İSTANBUL HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

 Şule İdil Dere'nin ölümüne ilişkin davada 5'inci kez bilirkişi talebi

DHA
16.11.2018 - 12:36 |Son Güncelleme :
Şule İdil Derenin ölümüne ilişkin davada 5inci kez bilirkişi talebi
DHA

Yüksel KOÇ / İstanbul DHA  - KADIKÖY Yoğurtçu Parkı'nda hafriyat kamyonunun altında kalarak yaşamını yitiren Şule İdil Dere'nin ölümüne ilişkin açılan davaya devam 
edildi. Mahkeme, İBB Başkanlığı'na yazı yazılarak 3 sanığın olay tarihinde hangi görevde bulunduklarının bildirilmesini istedi. Sanıkların avukatları, daha önce 4 bilirkişi incelemesi yapılan dava dosyasında 5. bilirkişi incelemesi talep ettiler. 
İstanbul Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 6. duruşmasına, tutuksuz yargılanan sanıklar Ergun Ata, Saffet Altındağ ve Kamil Cemal Yıldırım ile avukatları katıldı. Şule İdil Dere'nin babası Berdan Dere ve annesi Nesrin Aslan ile avukatları da duruşmada hazır bulundu.  Ailenin Avukatı Murat Özveren, bir yayanın yaya yolunda telefona bakarak müzik dinleyerek şakalaşarak yürümesinin son derece doğal olduğunu belirterek, "Olayın olduğu yer yayalara özgülenmiş bir alandır, yaya yoludur. Yaya yolunda müzik dinlemesi, telefona bakması gayet doğaldır. Yaya yolunda telefonla ilgilenmesi normal bir davranıştır" dedi. 

BEŞİNCİ KEZ BİLİRKİŞİ TALEBİ
Dosyaya gelen bilirkişi raporlarının karar için yeterli olmadığını savunan sanık Avukatı Rıza Saka, yeni bilirkişi raporu alınmasını istedi. Şule İdil Dere'nin kazanın oluşumunda kusuru bulunduğunu savunan Avukat Saka, "Mütevvefanın kazada kusurlu olduğu açıktır. Bu konuda bilirkişi raporunda bir değerlendirmede bulunulmamıştır. Yaya geçidine kapatılmış alana gece vakti girmiş, kulaklık takmış, telefonla ilgilenmiştir" dedi. Avukat Saka, yeni bilirkişi raporu alınmasını talep etti. 
Duruşmaya katılan sanıklar da bilirkişi raporuna itiraz etti. 
Mahkeme, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne müzakere yazarak sanıklar Ergun Ata, Saffet Altındağ ve Kamil Cemal Yıldırım'ın olay tarihinde hangi görevde olduklarının, bulundukları göreve ilişkin usulüne uygun tebligat yapılıp yapılmadığının sorulmasına karar verdi. Sanıklar ve avukatlarının yeni bilirkişi raporu alınması yönündeki talebinin de eksik delillerin tamamlanmasından sonra karar vereceğini belirten mahkeme, duruşmayı erteledi. 

İDDİANAMEDEN
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 13 Mayıs 2016 tarihinde gece vakti Kadıköy Yoğurtçu Parkı ile Kurbağalıdere arasında kalan yaya ve bisiklet yolunda yürüyen Şule idil Dere'nin, Kurbağalıdere ıslah çalışması nedeniyle orada bulunan hafriyat kamyonunun altında kaldığı belirtiliyor. 
Dere'nin, Mümin Kılıç yönetimindeki hafriyat kamyonunun manevra yapması ile altında kalarak hayatını kaybettiği belirtilen iddianamede 7 kişi hakkında, "Taksirle adam öldürme" suçundan 2'şer yıldan 6'şar yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları isteniyor. 
 
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde  Şule İdil Dere'nin ölümüne ilişkin davada 5'inci kez bilirkişi talebi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

21 Eylül 2021, Salı
 • İmsak
  05:18
 • Güneş
  06:43
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:28
 • Akşam
  19:11
 • Yatsı
  20:31
Sayfa Başı