İSİG: Nisan'da iş kazalarında ikisi çocuk en az 145 işçi öldü

Güncelleme Tarihi:

İSİG: Nisanda iş kazalarında ikisi çocuk en az 145 işçi öldü
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 04, 2017 12:26

İSİG: Nisan'da iş kazalarında ikisi çocuk en az 145 işçi öldü

Haberin Devamı

İstanbul, 4 Mayıs (DHA) - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) Nisan ayında en az 145, yılın ilk dört ayında da en az 586 işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Açıklamaya göre Nisan ayında ölen işçiler arasında iki de çocuk işçi bulunuyor.

İSİG’in aylık iş kazalarıylha ilgili raporunda geçen hafta üniversiteden yine birçok akademisyenin uzaklaştırıldığına dikkat çekilerek akademisyenlerin bazılarının işçiler tarafından yürüttüğü olumlu çalışmalarla yakından tanındığı vurgulandı.

Raporda, “Burada hedeflenen salt akademisyenler değil tüm toplumdur” denildi. 

Raporun  iş kazaları bölümünde, 6331 Sayılı İSG Yasası çıktıktan sonraki artışa dikkat çekildi.

İSİG raporunda, 2013 yılından 2017 yılına kadar yılların ilk dört aylık dönemlerinde yaşamını yitiren işçi sayılarına yer verilerek, ölümlerin giderek arttığına dikkat çekildi.

Raporda 2017 yılı Nisan ayında 145; yılın ilk dört ayında ise en az 586 işçinin yaşamını yitirdiği belirtilerek, “Geçen yılın Nisan ayına göre bu ay iş cinayetlerinde önemli bir düşüş oldu. Bunun iki temel nedeni var. Birincisi inşaat ve tarım işçisi ölümlerinde ciddi bir azalma mevcut. İkincisi ise 22 Mart’tan itibaren iş cinayeti bilgilerine ulaşmakta karşılaştığımız kısıtlamalar devam ediyor” görüşü savunuldu. 

Raporda, OHAL’le başlayan oransal artışın devam ettiği vurgulanarak ay içinde yaşamını yitiren 145 emekçinin 112’sinin işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 23’ünün çiftçilerden/küçük toprak sahiplerinden ve 10’unun da esnaflardan olmak üzere 33’ü kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluştuğu belirtildi. 

2 çocuk işçi öldü

Nisan ayında iş cinayetlerinin yaş gruplarına göre dağılımında 14 yaşındaki ve 15-17 yaş grubundaki birer işçinin iş kazası sonucu ölümü dikkat çekti.

Ölen işçilerin yaş gruplarına göre dağılımı: 

14 yaş ve altı yaş grubunda 1 çocuk işçi;
15-17 yaş grubunda 1 çocuk işçi;
18-27 yaş grubunda 20 işçi;
28-50 yaş grubunda 69 işçi;
51-64 yaş grubunda 23 işçi;
65 yaş ve üstü yaş grubunda 13 işçi;
Yaşı bilinmeyen/öğrenilemeyen 18 işçi.

Nisan ayındaki ölümlerin işkollarına göre dağılımı:

tarım, orman 32; inşaat, yol 32; taşımacılık 17; ticaret, büro 10; savunma, güvenlik 9; metal 8; belediye, genel işler 8; madencilik 7; enerji 6; petro-kimya, lastik 4; konaklama, eğlence 4; çimento, cam 2; sağlık, sosyal hizmetler 2; kâğıt 1; gemi, tersane 1 ve çalıştığı işkolunu belirlenemeyen 2 işçi olarak sıralandı.

Nisan ayında "iş cinayetlerinin" nedenlerine göre dağılımı: 

Trafik, Servis kazası nedeniyle 33 işçi; Ezilme, Göçük nedeniyle 28 işçi; Yüksekten Düşme nedeniyle 19 işçi; Kalp Krizi, Beyin Kanaması nedeniyle 14 işçi; Zehirlenme, Boğulma nedeniyle 12 işçi; Silahlı Şiddet nedeniyle 11 işçi; Elektrik Çarpması nedeniyle 7 işçi; İntihar nedeniyle 5 işçi; Nesne Çarpması, Düşmesi nedeniyle 4 işçi; Patlama, Yanma nedeniyle 3 işçi; Kesilme, Kopma nedeniyle 2 işçi ve Diğer nedenlerden dolayı 7 işçi.

Nisan ayında 49 şehirde işçi ölümlerinin yaşandığı belirtilen raporda, Türkiye’nin sanayi kentlerindeki iş kazalarında ölümlerin yoğunlaştığı vurgulandı.

İş kazalarında ölümlerin yaşandığı iller şöyle sıralandı:

10’ar ölüm İstanbul ve İzmit’te; 8’er ölüm Bursa, Konya ve Manisa’da; 7 ölüm Antalya’da; 6 ölüm Samsun’da; 5 ölüm Kayseri’de; 4’er ölüm Adana, Denizli, Diyarbakır, Sakarya ve Tunceli’de; 3’er ölüm Elazığ, Gaziantep, İzmir, Muğla, Osmaniye, Sakarya, Sinop, Sivas, Tekirdağ ve Van’da; 2’şer ölüm Ankara, Aydın, Düzce, Kastamonu, Kırıkkale, Kilis ve Şanlıurfa’da; 1’er ölüm Afyon, Artvin, Çanakkale, Edirne, Eskişehir, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Malatya, Mersin, Niğde, Ordu, Siirt, Tokat, Trabzon, Uşak ve Yozgat’ta.

(Grafik)

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!