İSTANBUL HABERLERİ

Figen Yüksekdağ: "İnsanlığa, siyasete, kadın haklarına darbe olmasın"

DHA
31.07.2016 - 19:44 |Son Güncelleme :

Figen Yüksekdağ: "İnsanlığa, siyasete, kadın haklarına darbe olmasın"

DHA

İhsan YALÇIN/İstanbul, (DHA)- HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve HDP Milletvekilleri Pervin Buldan ile Hüda Kaya, Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenlenen 'Darbelere Karşı Özgürlüklerimizi Savunuyoruz' adlı kadın buluşmasına katıldı. Kadınlara seslenen Yüksekdağ, "Hiçbir darbe olmasın. İnsanlığa karşı darbe olmasın, siyasete karşı darbe olmasın, kadınların haklarına, insanın yaşam hakkına darbe olmasın. Bu memleket hepimize yeter. Eşit bir biçimde, özgürlüklere ve farklılıklarımıza saygı göstererek bu topraklarda yaşamayı başarabiliriz. Eğer bunu başaramazsak şerden, savaştan ve beladan hiç kimse kurtulamaz" dedi.

"HERKESE ÖZGÜRLÜĞÜN SAĞLANMASI GEREKİYOR"Konuşmasında demokrasi vurgusu yapan Eş Başkan Yüksekdağ, "Artık böyle bir beladan sonra, böyle bir şerri atlattıktan sonra, Türkiye'de gerçek bir demokrasinin ve herkese özgürlüğün sağlanması gerekiyor. Bunu sağlamaya yüzünü dönmüş bir iktidar başka darbeleri beklemeye mecburdur. Eğer Türkiye'de demokrasi inşa edilmezse; özgürlük, eşitlik temelinde bütün topluma ve kadınlara paylaştırılmazsa baskıcı iktidar da darbeci saldırılar karşısında kendisini sürdüremez" ifadesini kullandı.

"TÜRKİYE'DE DARBELERE KARŞI EN TUTARLI MÜCADELEYİ YÜRÜTECEK KESİM KADINLARDIR""Bugün Türkiye'de darbelere karşı en tutarlı mücadeleyi yürütecek toplumsal kesim kadınlardır" diyen Yüksekdağ, "Şiddet erkektir değerli kadınlar bunu en iyi siz bilirsiniz. Darbe erkektir, savaş erkektir. Bu topraklara ve dünyanın sayısız coğrafyasına savaşı dayatanlar, darbe yapanlar, sıkıyönetim ve OHAL uygulamalarından medet umanlar erkektir; hepsi erkek siyaset masalarında, karargahlarında planlanır. Ama bizlerin önünde ve özleminde daima özgür, eşit, adil bir yaşam vardır" şeklinde konuştu.

"EĞER KADINLARIN ÇAĞRILARINA KULAK VERSELERDİ..."Figen Yüksekdağ ayrıca konuşmasında şunları söyledi:"Bugün darbenin nereden ve nasıl geldiğini halen araştırıp çözmeye çalışanlar, eğer kadınların çağrılarına kulak verselerdi, tanklar kentlerin meydanlarına inmemiş olacaktı. Savaş uçakları bu memleketin meclisini bombalamayacaktı. Ve böyle bir kaos, OHAL rejimiyle karşı karşıya kalmayacaktık. Kadınlar ve bütün demokrasi güçleri olarak 'Tankların yanında değil, demokratik hakların yanında olun' dedik. Ama onlar bir yıl boyunca tankların yanındaydı."

(fotoğraflı)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Figen Yüksekdağ: "İnsanlığa, siyasete, kadın haklarına darbe olmasın" hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Temmuz 2016 tarihinde saat 19 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Figen Yüksekdağ: "İnsanlığa, siyasete, kadın haklarına darbe olmasın" haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2021, Salı
 • İmsak
  05:48
 • Güneş
  07:13
 • Öğle
  12:54
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:25
 • Yatsı
  19:45
Sayfa Başı