İSTANBUL HABERLERİ

Diyanet İşleri Başkanı Görmez “4. İstanbul Müftüsü İbrahim Bedreddin Elmalı" anma programına katıldı

DHA
06.10.2016 - 17:20 |Son Güncelleme :
DHA

Gülseli KENARLI -Güven USTA/İSTANBUL,(DHA) Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, 'Camiler Haftası' kapsamında düzenlenen “4. İstanbul Müftüsü İbrahim Bedreddin Elmalı" anma programına katıldı. Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki anma törenine Görmez'in yanı sıra İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran da katıldı.
Mehmet Görmez anma töreninde yaptığı konuşmasında, İbrahim Bedreddin Elmalılı'nın hayatından bölümler aktardı. Mehmet Görmez, “Bir hilafet tartışması başlatılır, şimdi bile bunlar devam ediyor. Tam iyi bir şey olacağı zaman bir bakıyorsunuz sosyal medya marifetiyle bir kötü şey, tartışma başlar. Nasıl başlatılır? Başlatılır. Diyanet işleri başkanının bu ülkede Mescid'i Aksa'da hutbe irat etme hakkına sahip olup, bunu yaptığı zaman da Türkiye'de Diyanet işleri reisinin makam aracı tartışılıyordu. Ve 3 sene tartışma devam etti. Bunlar çok eskiden beri var olan şeyler" dedi.

DOĞUM KONTROLÜ VE SULTANAHMET CAMİSİ
Elmalılı'nın hayatından bölümler anlatmayı sürdüren Görmez, “İstanbul Müftüsüyken de üç açıklama başına işler açmıştır. Birisi doğum kontrolüyle ilgilidir. 1962 yılında. Ben 2012 yılında bu açıklamayı ve Din İşleri Yüksek Kurulu'nun açıklamasını naklettiğim için aynı tartışmalar Türkiye'de yaşandı. Belki daha da artarak yaşandı hatırlarsanız. Turistlerin Sultanahmet Camii'ne girerken, çıkarken kıyafetleriyle ilgilidir. Sorun hala devam ediyor. Üçüncüsü de yine medyada zaman zaman gündeme gelen, Türkçe ezan ve Türkçe ibadet ile ilgilidir" diye konuştu.

“'DİYANET ATATÜRKÇÜ MÜFTÜYÜ GÖREVDEN ALMIŞ' OLUR"
Görmez, Elmalılı ile ilgili olarak, “Yine aynı şekilde Beyoğlu Müftüsünü görevden almıştır. Bizim bazen böyle bir sorunumuz vardır. Çok haklı gerekçelerden bir kardeşimizin artık orada görev yapması mümkün değildir. Ama mahkemeye gidildiğinde mahkemedeki gerekçe hep aynı olur, 'Diyanet Atatürkçü müftüyü görevden almış' olur. Bir de böyle bir hastalık vardır. O zaman da öyle. Bütün kayıtlarda öyle geçiyor, 'Beyoğlu'nun Atatürkçü Müftüsünü görevden aldı' diye aynı şekilde hakkında yazılar yazılır. Ben tekrar rahmetle yad ediyorum" dedi.

(FOTOĞRAF) 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Diyanet İşleri Başkanı Görmez “4. İstanbul Müftüsü İbrahim Bedreddin Elmalı" anma programına katıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Ekim 2016 tarihinde saat 17 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Diyanet İşleri Başkanı Görmez “4. İstanbul Müftüsü İbrahim Bedreddin Elmalı" anma programına katıldı haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ekim 2021, Pazartesi
 • İmsak
  05:40
 • Güneş
  07:04
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:04
 • Akşam
  18:38
 • Yatsı
  19:57
Sayfa Başı