İSTANBUL HABERLERİ

Çocuklar için “Yaratıcı Yazarlık Festivali” düzenlendi

DHA
13.03.2017 - 16:59 |Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL, (DHA) İLKOKUL ve ortaokul öğrencileri için düzenlenen "Yaratıcı Yazarlık Festivali" minik yazarları ve Türk edebiyatının önemli isimlerini bir araya getirdi.



Bahçeşehir Koleji tarafından düzenlenen etkinlikte 500 öğrenci, 17 profesyonel eğitmen eşliğinde yaratıcı yazarlık eğitimi aldı. Etkinlikte öğrenciler hikâye, şiir, öykü gibi alanlarda birbirleriyle yarıştı. Festivalde birincilik ödülünü “Dünya Algısını Değiştiren Plan" isimli eseriyle Bahçeşehir Koleji Ordu Enver Yücel Kampüsünden Esra Cebeci, ikincilik ödülünü "Görülen Beyazın Görülmeyen Siyahı" başlıklı yazısıyla Bahçeşehir Koleji Etiler Kampüsünden Dilara Şenyamcı, üçüncülük ödülünü ise "Yeşil Gözler” adlı eseriyle Bahçeşehir Koleji Ümraniye Kampüsünden İpek Albayrak aldı. Festival kapsamında bir de jüri özendirme ödülü verildi. Bu ödül ise, “Farklı olmak güzeldir" yazısıyla Bahçeşehir Koleji Dragos Kampüsünden Nehir Düzgünoğlu ve “Paskalya” yazısıyla Bahçeşehir Koleji Kurtköy Kampüsünden Yağmur Erdönmez’e verildi.

FESTİVALİN KONUSU “FARKLILIKLAR”

Festivalin temasının "Farklılıklar" olarak belirlendiğini söyleyen Bahçeşehir Koleji Türkçe Bölümü Başkanı Tülay Uğurludural, "Öğrencilerin, farklı olmanın farkına varmalarını sağlamaya çalıştık." dedi. Uğurludural festivalin öğrenciler için faydalarını şöyle anlattı:

"Türkçe dersi okuma, dinleme, konuşma ve yazma özelliklerine dayanan bir beceri dersidir. Ana dilimizi doğduğum itibaren öğrenip kullanıyor olsak da bu dilimizi yetkin kullandığımız anlamına gelmiyor. Hele ki günlük hayatımızın etkili iletişim becerisine dayandığımızı düşünecek olursak ana dil ediniminin önemi tartışılmaz bir boyut kazanıyor. Bahçeşehir Koleji olarak yıllardır, öğrencilerimizin yazı yazma çalışmalarını desteklemek adına okulumuzda yürüttüğümüz "Yaratıcı yazarlık" çalışmalarımızı bu yıl bir festival ile taçlandırmak istedik. Bu amaçla da farklı kampüslerimizden toplamda 400 öğrenci, 17 profesyonel eğitmen eşliğinde yaratıcı yazarlık eğitimlerini pekiştirdi ve sürecin sonunda oluşturacakları ürünler ile bir kitap çıkarmanın keyfine vardı."

"KIVILCIM OLARAK GÖNDERİYORUZ VOLKAN OLARAK DÖNECEKLER"

Festivalin temasının "Farklılıklar" olarak belirlendiğini söyleyen Tülay Uğurludural, "Farklı olmanın farkına varmalarını sağlamaya çalıştık. Bu süreçte yazı yazmanın ne kadar özgün bir süreç olduğunu da belirtmek istedik.” dedi. 17 eğitmen ile beraber 4 jüri üyesinin bu süreçte yanlarında olduğunu belirten Uğurludural, “Türk edebiyatının değerli yazarlarından Mavisel Yener, Nermin Bezmen, Koray Avcı Çakman ve Tolga Gümüşay öğrencilerimizin yazılarını değerlendirerek ödül sürecini netleştirdi. Cuma günü başlattığımız festivalimiz pazar günü son buldu. Pazar günü düzenlediğimiz ödül törenimizle tüm katılımcı öğretmen, öğrenci, yazar ve eğitmenlerimizle festivalimizi sonlandırdık. Aydınlık geleceğimizin umut veren yüzleri için daha yapılacak çok iş var. Yazarlık adına Ulu önderimizin de dediği gibi "Onları birer kıvılcım olarak gönderiyoruz ama volkan olarak dönecekler." diyoruz” ifadelerinde bulundu.



Bu festivalle birlikte öğrencilerin yazı yazma çalışması adına tecrübelerinin artmış olacağına dikkat çeken Uğurludural, “Bu konuda eşsiz bir deneyim kazanmış oldular. Bu işin ne kadar büyük bir hassasiyetle yapıldığının farkına vardılar. İleride bir dünya vatandaşı olabilmek adına, aydın bir yetişkin olabilmek adına da emin adımlarla ilerlemiş oldular." diyerek konuşmasını noktaladı.

ÖĞRENCİLER HEYECANLI

Festival öncesinde duygularını ifade eden öğrenciler ise oldukça heyecanlıydı. 5’inci sınıf öğrencisi Simay Çelik, "Yazmaya başladığımdan beri yazmayı çok seviyorum, keyif alıyorum. Daha çok çocuk romanı, gençlik yazıları yazıyorum. Kitap okumayı çok seviyorum, kelime dağarcığım gelişiyor. Ben festivalde daha çok çocukların hayatı ile ilgili yazılar düşünüyorum” dedi. 5’inci sınıf öğrencisi Sude Seyhan üçüncü sınıftan beri yazılar yazdığını ve bu konuda kendini geliştirmek istediğini söyledi. Bir diğer 5’inci sınıf öğrencisi Mehmet Kıldıroğlu ise ikinci sınıftan beri güzel şiirler yazdığını ve festivalde şiir yeteneğini geliştirmek istediğini ifade etti.

(FOTOĞRAF)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Çocuklar için “Yaratıcı Yazarlık Festivali” düzenlendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mart 2017 tarihinde saat 16 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çocuklar için “Yaratıcı Yazarlık Festivali” düzenlendi haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ekim 2021, Salı
 • İmsak
  05:56
 • Güneş
  07:21
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:47
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:35
Sayfa Başı