İSTANBUL HABERLERİ

Baransu, sağlığını gerekçe göstererek savunma yapmadı

DHA
05.07.2017 - 17:08 |Son Güncelleme :
Baransu, sağlığını gerekçe göstererek savunma yapmadı
DHA

 

Yüksel KOÇ / İSTANBUL, (DHA) TARAF  Gazetesi'nin 28 Kasım 2013 tarihli sayısında, "Gülen'i Bitirme Kararı 2004 MGK'da Alındı" manşetine konu haberle ilgili olarak, haberi yazan gazeteci Mehmet Baransu ile gazetenin eski Sorumlu Yazıişleri Müdürü Murat Şevki Çoban hakkında, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme", "Devletin güvenliği ve siyasal yararlarına ilişkin belgeleri açıklama" ve "MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme" suçlarından 52 yıla kadar hapis cezası istemiyle açılan davaya devam edildi.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya başka suçtan tutuklu bulunan Mehmet Baransu ve avukatları ile iddianamede ihbar eden sıfatıyla yer alan MİT Müsteşarlığını temsilen bir avukat hazır bulundu. Duruşmada söz alan Mehmet Baransu, savcının cezalandırılmasını talep eden esas hakkındaki mütalaaya karşı yapacağı savunmayı, rahatsızlığını gerekçe göstererek yapmadı. 1.5 aydır rahatsız olduğunu belirten Baransu, "Nörolojik rahatsızlığım vardır. Beynimde 9-10 saat süren baş ağrısı vardır. Göz tansiyonum artıyor, hatta bir kaç defa bayıldım. Beni revire götürdüler. Doktor bey benim acilen nöroloji uzmanına  gitmem gerektiğini söyledi. Ancak 1.5 aydır halen tam teşekkülü bir hastaneye sevkim sağlanmadı. Bu sebeplerden dolayı uyku sorunu yaşamaya başladım. Anlamadığım şekilde hastaneye götürülmüyorum. Bayılma nöbetine benzer şeyler oluyor. Ben hastaneye gittikten sonra savunma yapmak istiyorum" dedi.

Baransu'nun tutuklu bulunduğu cezaevi müdürlüğüne yazı yazarak hastaneye sevkinin sağlanmasına karar veren mahkeme, eksiklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN...

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Mehmet Baransu ile birlikte Taraf Gazetesi'nin eski Sorumlu Yazıişleri Müdürü Murat Şevki Çoban'ın da şüpheli olarak yer aldığı iddianamede, MİT 'ihbar eden' sıfatını taşıyor.

İddianamede, Mehmet Baransu'nun 28 Kasım 2013 tarihli Taraf Gazetesi'nde "Gülen'i Bitirme Kararı 2004'te MGK'da Alındı" başlıklı haberde, nitelik itibariyle gizli kalması gereken 25 Ağustos 2004 tarihli MGK toplantısı kararını manşetten yayınladığı ve bu yayınlarını ilerleyen günlerde de devam ettirdiği vurgulandı.

Murat Şevki Çoban'ın da, Sorumlu Yazıişleri Müdürü olmasından kaynaklı, Baransu ile birlikte devletin güvenliği veya iç-dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini basın yayın yoluyla ifşa ettikleri öne sürüldü.

 52'ŞER YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTEMİ

MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgileri ifşa etmek suretiyle suç işledikleri kaydedilen şüphelilerin, "Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme", "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri basın ve yayın yoluyla ifşa etme" ve "MİT'in görev ve faaliyetlerine ilişkin belge ve bilgiyi basın yoluyla ifşa etme" suçlarını işledikleri belirtildi. Mehmet Baransu ve Murat Şevki Çoban hakkında 26'şar yıldan 52'şer yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İstanbul haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İstanbul haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Baransu, sağlığını gerekçe göstererek savunma yapmadı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

02 Aralık 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:33
 • Güneş
  08:03
 • Öğle
  12:58
 • İkindi
  15:22
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:09
Sayfa Başı