ISPARTA HABERLERİ

Seleukeia'da kazılar devam ediyor

DHA
31.08.2020 - 11:09 |Son Güncelleme :
DHA

Seleukeia'da kazılar devam ediyor

 

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA)- ISPARTA'nın Atabey ilçesine bağlı Bayat köyü sınırları içerisinde yer alan Seleukeia Sidera Antik Kenti'ndeki kazı çalışmaları devam ediyor. 
Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bilge Hürmüzlü Kortholt başkanlığında yürütülen çalışmayı Vali Ömer Seymenoğlu, kazı ofisini ziyaret ederek incelemede bulundu. Tarihi MS 1. yüzyıla kadar dayanan Seleukeia Sidera Antik Kenti kazı alanından elde edilen çömlek, cam ve demir cevheri örnekleri hakkında Kazı Başkanı Hürmüzlü'den bilgi alan Vali Seymenoğlu, örnekleri inceledi. Arkeolojik kazıların Isparta kültür envanteri için büyük bir öneme sahip olduğunu kaydeden Vali Seymenoğlu talep edilmesi halinde İl Özel İdaresince kazı alanı için ekipman desteği verebileceklerini söyledi.
Kazı Başkanı Hürmüzlü, "Seleukeia Sidera'da son dönemde yapılan çalışmalar ile kentin antik dönemde bölge ekonomisinde önemli bir yeri olduğuna işaret etmekte. Kentte tespit edilen demir, seramik, kemik ve üzüm üretimine işaret eden arkeolojik kanıtlar bu açıdan önemli. Seleukeia Sidera Antik Kenti'nin yaklaşık 3,5 kilometre güneydoğusunda ise Taş Kemer mevkisi Büyük Kemer Ovası'nda kentin ihtiyaç duyduğu suyun kente ulaştırılabilmesi için kullanılan künkler ve su kemerine ait kalıntılar bulunmakta" dedi. 

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Isparta haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Isparta ilinden Seleukeia'da kazılar devam ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Ağustos 2020 tarihinde saat 11 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Seleukeia'da kazılar devam ediyor haberi güncellenecektir.

ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ

31 Ağustos 2020, Pazartesi
 • İmsak
  04:55
 • Güneş
  06:20
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:42
 • Akşam
  19:36
 • Yatsı
  20:56
Sayfa Başı