ISPARTA HABERLERİ

Isparta'da şap hastalığına karşı önlem

DHA
04.03.2020 - 11:26 |Son Güncelleme :
DHA

Isparta'da şap hastalığına karşı önlem

 

Ali ÇEVİKBAŞ/ISPARTA, (DHA)- ISPARTA İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri tarafından ilkbahar şap ve LSD aşılama programları başlatıldı.

Isparta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ilkbahar şap ve LSD aşılama programları kapsamında tüm hayvancılık işletmelerini tek tek ziyaret ederek, şap ve sığırların nodüler ekzantemi LSD hastalığına karşı koruyucu aşılamasını yapıyor. Aynı zamanda buzağılara küpe takılarak kayıt altına alınıyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, hastalıktan korunmada aşılamanın çok önemli olduğu, yetiştiricilerin 2 aylıktan büyük tüm büyükbaş hayvanlarına şap aşısını mutlaka yaptırması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, "Hastalık büyükbaş hayvanlara sineklerle bulaşan, deride nodül ve yumrularla karakterize edilen, et ve süt veriminde azalma yanı sıra damızlık değerinde düşme ile beraber ekonomik kayıplara neden olan ihbarı mecburi bir durumdur. Hayvanları bu hastalıktan korumanın en etkin yolu aşılama ve sineklerle mücadele etmektir. Ayrıca büyükbaş hayvan sevklerinde veteriner sağlık raporu almak ve buzağı desteğinden yararlanmak için şap aşısı ile beraber sığır nodüler ekzantemi aşısı şartı aranacağından yetiştiricilerimizin mutlaka çiçek aşısı yaptırmaları gerekmektedir. 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 4. maddesi gereğince yetiştiricilerin hayvanlarını aşılatmaları zorunlu olup aksi yönde hareket edenler hakkında ilgili kanuna muhalefetten 2020 yılı için işletme başına 13.934 TL idari para cezası uygulanması hükmü de yasada yer almaktadır. Yine şap ve LSD aşılarından herhangi birinin eksik olması durumunda hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek ve veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecektir" denildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Isparta haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Isparta ilinden Isparta'da şap hastalığına karşı önlem hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mart 2020 tarihinde saat 11 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Isparta'da şap hastalığına karşı önlem haberi güncellenecektir.

ISPARTA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Mart 2020, Perşembe
 • İmsak
  05:24
 • Güneş
  06:45
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:38
 • Akşam
  19:22
 • Yatsı
  20:38
Sayfa Başı