HATAY HABERLERİ

Hatay’da damızlık zeytin fidesi parseli kuruldu

DHA
16.03.2020 - 13:20 |Son Güncelleme :
DHA

Hatay’da damızlık zeytin fidesi parseli kuruldu

Mehmet EZER/ HATAY, (DHA)- HATAY Tarım İl Müdürlüğü çiftçilerin ihtiyacını karşılamak amacıyla damızlık zeytin fidesi üretimine başladı.
Yapılan açıklamada, “Dünyada zeytin yetiştiriciliği yapılan 37 ülkede sinonimleri ile birlikte 3000'i bulan yaklaşık 1200 zeytin çeşidi bulunmaktadır. Zeytin, anavatanlarından biri olan Türkiye'de geniş bir ekolojiye yayılmış olup büyük bir çeşit zenginliğine sahiptir.2019 yılı itibari Ülkemizde 879.176 hektar alanda zeytin üretimi yapılmaktadır. Ülkemizin zeytin ağacı varlığı 182 milyon adet olup toplan dane zeytin üretimimiz ise 1.525.000 tondur. Zeytinin anavatanı içerisinde yer alanHatay da ise zeytin üretim alanı 558.051 dekar olup 16 milyonu aşkın zeytin ağacı varlığı mevcuttur Hatay da, 136.203 ton dane zeytin üretimi ile Akdeniz bölgesinde en çok zeytin üretimi olan ildir. İnsanoğluna armağan edilmiş olan zeytinin, Dünya'ya bu topraklardan yayılması ve ülke üretiminin yüzde onuna yakınının burada üretiliyor olması nedeniyle zeytin Hatay için önemli bir tarımsal üründür.1990 yılında yaklaşık 87 milyon olan ülkemiz zeytin ağacı varlığı günümüzde 182 milyona ulaşmıştır. Ve bu üretim alanları ülke genelinde olduğu gibi Hatay’da da her geçen yıl artarak devam etmektedir. Artan bu üretim alanlarındaki fidan ihtiyacı ilimizden ve çevre İllerdeki fidancılardan temin edilmektedir. İlimizde 52 adet fidan üreticisi işletme bulunmakta olup hiçbirinde mavi sertifikalı fidan üretim materyali kaynağı olan üç nolu damızlık ünitesi bulunmamaktadır. Enstitü Müdürlüğü olarak Türkiye'de meyve fidanı üretiminde önemli bir yere sahip olan Hatay İlinde bir ilk olarak, hastalık zararlılardan ari ve ismine doğru mavi sertifikalı fidan üretimi için gerekli olan üç nolu damızlık ünitesini kurarak sektörün zeytin fidan üretim materyali ve üreticinin fidan ihtiyacını karşılamış olacağız.Üç nolu ünite: İki nolu ünitelerden elde edilen veya yurtdışından ithal edilen ve temel kademeye sahip olduğu belgelendirilen üretim materyalleri veya fidanlarla,Bakanlık tarafından yetkilendirilen kuruluşlar tarafından izolasyon mesafesine uygun açık alanlarda kurulan ve sertifikasyona tabi zararlı organizmalardan ari üretim materyali elde edilen meyve damızlık bitkilerini temsil etmektedir. Kurulan üç nolu damızlık ünitesi içerisinde şu an itibari ile 8 çeşit bulunmakta olup bunlar: Gemlik, G-21, Memecik, Ayvalık, Edinciksu, Manzanilla, Frantoio ve Arbequina çeşitleridir. Bu çeşit yelpazesinin her geçen yıl genişletilmesi planlanmaktadır” denildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hatay haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Hatay ilinden Hatay’da damızlık zeytin fidesi parseli kuruldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Mart 2020 tarihinde saat 13 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Hatay’da damızlık zeytin fidesi parseli kuruldu haberi güncellenecektir.

HATAY NAMAZ VAKİTLERİ

11 Nisan 2021, Pazar
 • İmsak
  04:38
 • Güneş
  06:01
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  16:19
 • Akşam
  19:12
 • Yatsı
  20:29
Sayfa Başı