GİRESUN HABERLERİ

Giresun'da zirai don fındıkta ürün kaybına yol açtı

DHA
24.03.2020 - 15:31 |Son Güncelleme :
DHA

Giresun'da zirai don fındıkta ürün kaybına yol açtı

Hakan KABAHASANOĞLU/GİRESUN, (DHA)- GİRESUN Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, geçtiğimiz hafta iç kesimlerle etkili olan kar yağışı ve sonrasında meydana gelen zirai donun 2020 ürününe bazı bölgelerde zarar verdiğini açıkladı.

Karan, yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 16 ve 17 Mart gecesi yağan ve sonrasında meteoroloji tarafından duyurulan zirai don uyarısının etkili olduğunu hatırlatarak, Giresun’un 300 rakım üzerinde fındık tarımı yapılan arazilerde lokal olarak zirai don yaşandığını kaydetti. Kar yağışından itibaren gece ve gündüz oda bünyesinde görevli tarım danışmanları ile süreci yakından takip ettiklerini belirten Karan, “Hiç istemememize ve arzu etmememize rağmen zirai don fındıkta hasara neden olmuştur” dedi.

Karan, özellikle 17 Mart’ı 18 Mart’a bağlayan gece yarısından sonra 500 rakımın üzerinde hava sıcaklığının -6 dereceye kadar düştüğünün görüldüğünü ifade ederek, yüzde 30 civarında ürün kaybının söz konusu olduğu belirterek "Zirai dona en fazla maruz kalan bahçelerde yaptığımız son incelmelere göre, 2020 yılı fındık ürününün bazı bölgelerde lokal olarak zirai dondan etkilendiğini bugün net olarak söyleyebiliriz. Bunu söylerken oturduğumuz yerden değil, bizzat bahçelerde yaptığımız tespitlere göre söylüyoruz. Kar yağdıktan sonra değil, zirai donun etkileri üründe görünmeye başladıktan sonra söylüyoruz. Bizim tahminlerimize göre zirai dondan dolayı lokal olarak yüzde 30 civarında bir ürün kaybı söz konusu. Önümüzdeki günlerde TARSİM tarafından yapılacak olan hasar tespit çalışmalarının ardından hasarın gerçek boyutu ortaya çıkacaktır.” ifadelerini kullandı. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Giresun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Giresun ilinden Giresun'da zirai don fındıkta ürün kaybına yol açtı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Mart 2020 tarihinde saat 15 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Giresun'da zirai don fındıkta ürün kaybına yol açtı haberi güncellenecektir.

GİRESUN NAMAZ VAKİTLERİ

01 Temmuz 2022, Cuma
 • İmsak
  02:52
 • Güneş
  04:51
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  16:35
 • Akşam
  20:09
 • Yatsı
  21:59
Sayfa Başı