Üniversitede, otizm günü etkinliği

Güncelleme Tarihi:

Üniversitede, otizm günü etkinliği
Oluşturulma Tarihi: Nisan 04, 2017 12:02

Üniversitede, otizm günü etkinliği

Haberin Devamı

GAZİANTEP, (DHA) - GAZİANTEP Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri 'Otizmi Erken Tanıyalım' projesi kapsamında 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle bilinçlendirme faaliyeti gerçekleştirildi.

Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Cem Gökçen Koordinasyonunda hazırlanan bilgilendirme, afiş ve broşürler ile Primemall ve Forum Alış-veriş Merkezleri'nde kurulan stantlarda TDP Öğrencileri tarafından halka yönelik bilgilendirme yapıldı.

Cem Gökçen, otizmin her 88 çocukta 1 görülen bir nörogelişimsel bozukluk olduğunu belirterek, bu bozukluğun erken tanınmasının tedavi açısından hayati öneme sahip olduğunu vurguladı. Bozukluğun bilinen en etkili yönteminin özel eğitim olduğunu ve bu eğitimin ne kadar erken başlanırsa etkisinin de o kadar arttığını söyleyen Gökçen, "Otizmin şu ana kadar bilinen bir ilaç tedavisi yoktur. Otizmde kullanılan ilaçlar bu çocuklarda olabilen davranış sorunları, hareketlilik ve uyku bozukluğu gibi ek sorunları düzeltmek amacıyla kullanılmaktadır. Bozukluğun bilinen en etkili yöntemi özel eğitimdir ve bu eğitim ne kadar erken başlanırsa etkisi de o kadar artmaktadır. Özellikle çocuğunuzda konuşma gecikmesi varsa çocuğunuzda otizm dışında gelişim geriliği, sağırlık gibi bozukluklar da olabileceği için mutlaka bir çocuk psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmelidir" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!