GAZİANTEP HABERLERİ

Koçer: Ticari arabuluculuk uzlaşma kültürünü artıracak

DHA
29.11.2018 - 13:39 |Son Güncelleme :
DHA

GAZİANTEP, (DHA) - AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, ticari konularda dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmasının dava şartı olacağını söyledi. Koçer, uygulama ile ticari arabuluculuğun uzlaşma kültürünü de artıracağını savundu.

AK Parti Gaziantep Milletvekili ve Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer,  içerisinde yeni konkordato şartlarıyla, ticari alacak davalarında arabulucuya başvurma şartının ve abonelik sözleşmelerinden kaynaklanan para alacaklarına ilişkin takiplerin elektronik ortamda gerçekleştirilmesine ilişkin düzenlemelerin yer aldığı kanun teklifinin önümüzdeki günlerde mecliste görüşüleceğini bildirdi.

İmza sahibi olduğu teklife ilişkin açıklamada bulunan Koçer, ticari davalarda alacak ve tazminat talepleri hakkında, dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olmasının dava şartı olacağının altını çizdi.

İşci ve işveren davalarındaki arabuluculuk sisteminin bir yıldır yürürlükte olduğunu hatırlatan Koçer, “Burada önemli bir başarı elde edildi. Şimdi de aynı başarılı süreci ticari arabuluculuktan bekliyorum. Ticari arabuluculuk kanunlaştığında hem uzlaşma kültürümüz artacak hem de mahkemelerimizde yıllarca süren, bitmek bilmeyen davaların sayısı azalacaktır" dedi.

Arabuluculuk kurumuna başvurmanın dava şartları arasına girmesinin uzlaşma kültürüne katkı sağlayacağını dile getiren Koçer, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Ticari davalarda alacak ve tazminat talepleri hakkında, dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olacak. Davacı, arabuluculuk faaliyeti sonunda anlaşmaya varılamadığına dair tutanağı dava dilekçesine eklemek zorunda olacak. Bu yapılmadığı takdirde mahkeme ilk ihtardan sonra davanın usulden reddine karar verebilecek. Arabulucu olarak komisyon başkanlıklarınca belirlenen listede yer alan ve  tarafların üzerinde anlaştıkları bir arabulucu seçilebilecek. Taraflardan birinin mazeretsiz toplantıya katılmaması nedeniyle arabuluculuk faaliyetinin sona ermesi durumunda, toplantıya katılmayan taraf davada tamamen haklı bulunsa bile yargılama giderinin tamamından sorumlu olacak. Bilirkişilik bölge kurullarının personeli, Adalet Bakanlığı tarafından görevlendirilecek."

Söz konusu teklifte konkordato başvurusunda ibraz edilmesi gereken, bağımsız denetim kuruluşlarınca hazırlanacak olan rapora ilişkin esasların da yeniden belirlendiğini ifade eden Koçer, “Rapor, Türkiye Denetim Standartlarına göre hazırlanacak. Denetim raporlarını hazırlayanların çalışma şeklinden, denetimlere ve sorumluluklarına kadar her detayın açıkça düzenlendiği teklifle konkordato talebinde bulunanların gerçek mali durumları mahkemeye sunulmuş olacak" dedi.

Konkordato komiserinin seçimi, nitelikleri ve eğitimiyle ilgili düzenlemelerin de yer aldığı teklifte, komiserler bilirkişilik bölge kurulları tarafından oluşturulan komiser listesinden seçilecek.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Gaziantep haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Gaziantep haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Koçer: Ticari arabuluculuk uzlaşma kültürünü artıracak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

16 Eylül 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:46
 • Güneş
  06:06
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  16:00
 • Akşam
  18:45
 • Yatsı
  20:00
Sayfa Başı