ESKİŞEHİR HABERLERİ

ESOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nde dental yapay zeka laboratuvarı kuruldu

DHA
13.04.2021 - 18:51 |Son Güncelleme :
DHA

ESOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nde dental yapay zeka laboratuvarı kuruldu

ESKİŞEHİR,(DHA)- ESKİŞEHİR Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Diş Hekimliği Fakültesi bünyesinde Dental Yapay Zeka Laboratuvarı kuruldu.

Dental Yapay Zeka Laboratuvarı açılışına ESOGÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Arslantaş ve Prof. Dr. Rifat Edizkan, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şule Bayrak, Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nuray Tüloğlu ve öğretim üyelerinin katıldı. Dental Yapay Zeka Laboratuvarı’nda yapay zeka algoritmaları geliştirmek maksadıyla kullanılacak yüksek hesaplama ve depolama gücüne sahip GPU, CPU ve depolama sunucuları ile iş istasyonlarının yer aldığı ifade edildi. ESOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Şevki Bayrakdar’ın yürütücü, ESOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şule Bayrak, Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kaan Orhan, ESOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Elif Bilgir, ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. Alper Odabaş, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Faruk Aslan ve Öğr. Gör. Dr. Özer Çelik’in araştırmacı olarak yer aldığı proje kapsamında yapılacak çalışmalarda öncelikli olarak Diş Hekimliği alanında kullanılan 2 ve 3 boyutlu radyolojik görüntülerin yapay zeka ile otomatik analizini gerçekleştirip, otomatik tanı ve tedavi planı sunacak yapay zeka algoritmaları geliştirilecek.

Uzun dönemde Diş Hekimliği alanında elde edilen tüm dijital verilerin yapay zeka algoritmaları geliştirilmesinde kullanılmasının hedeflendiği merkez, oluşturulan altyapı ile sadece ESOGÜ bünyesinde değil, Türkiye ve dünyada sağlık alanında yapılacak yapay zeka çalışmaları için de öncü bir merkez olmayı hedefliyor.                                                                                              

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden ESOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nde dental yapay zeka laboratuvarı kuruldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2021 tarihinde saat 18 51’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ESOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi'nde dental yapay zeka laboratuvarı kuruldu haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

05 Mayıs 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:09
 • Güneş
  05:47
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:50
 • Akşam
  20:03
 • Yatsı
  21:34
Sayfa Başı