ESKİŞEHİR HABERLERİ

Ar-Ge ve İnovasyonda Kadın Zirvesi ödülleri sahiplerine verildi

DHA
10.03.2021 - 19:25 |Son Güncelleme :
DHA

Ar-Ge ve İnovasyonda Kadın Zirvesi ödülleri sahiplerine verildi

ESKİŞEHİR,(DHA)- ANADOLU Üniversitesi Ar-Ge ve İnovasyonda Kadın Zirvesi 2020 Ödülleri, Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu.

Anadolu Üniversitesi Ar-Ge ve İnovasyon Koordinasyon Birimi Teknoloji Transfer Ofisi (ARİNKOM TTO) çatısı altında, Ar-Ge ve inovasyon alanlarında gerçekleştirdikleri çalışmalar ile insanlığın bilgi dağarcığına katkı sağlayan Anadolu Üniversiteli kadın araştırmacıların ödüllerinin takdim edildiği tören, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden, Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Nurbiye Uz’un anısına düzenlendi. Ar-Ge ve inovasyon alanında beş kategoride, 53 kadın araştırmacıya ödülleri, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Süleyman Sözen, Prof. Dr. Betül Demirci, Prof. Dr. İbrahim Kaya, Prof. Dr. Fatih Temizel, Anadolu Üniversitesi Kadın ve Aile Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKAUM) Müdürü Doç. Dr. Zerrin Sungur Taşdemir ve ARİNKOM TTO Yöneticisi Mehmet Hakan Dağ tarafından verildi.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, bilim kadınlarıyla beraber olmaktan onur duyduğunu ifade ederek, “Bugün Üniversitemizin gurur günü ve bu anlamlı günde siz kıymetli bilim kadınlarımız ile beraber olmaktan onur duyuyoruz. Hiç şüphesiz ki bir toplumun gelişmesi, kadının toplumsal hayattaki yeri ve konumuna bağlıdır, çünkü her şey kadınla başlıyor, kadınla anlam ve değer kazanıyor. Cennetin analarımızın, kadınlarımızın ayakları altına serildiğini belirten yüce dinimiz İslam, bırakın kadına el kaldırmayı, ‘Öf’ bile dememeyi emretmiştir. Bizler geçmişten bugüne, hayatın her aşamasında kadınlarımız ile birlikte omuz omuza mücadele vererek çalışmış, üretmiş ve yükselmiş bir milletiz. Üniversitemiz de 60 yıldır eğitimde fırsat eşitliği sağlayarak başarıyla sürdürdüğü bütün faaliyetlerde her yaştan ve her kesimden kadının toplumsal hayatta daha güçlü bir şekilde var olması için önemli bir misyonu yerine getiriyor. Yine üniversitemizin kadın personel sayısının, erkek personel sayısından daha fazla olması da bu fırsat eşitliğini ne kadar içselleştirdiğinin de bir göstergesi” şeklinde konuştu.

AKAUM Müdürü Doç. Dr. Zerrin Sungur Taşdemir ise yaptığı açılış konuşmasında, salgın döneminde kadınların yüklerinin arttığına dikkat çekerek şunları söyledi:
“Değerli kadın araştırmacılarımızı kutluyorum. Salgın döneminde zor bir yılı geride bıraktık. Son bir yılı değerlendirdiğimizde, kadınların yükünün arttığını görüyoruz. Yapılan bilimsel araştırmalara göre hem ev içi emek eşitsizliği konusunda hem de yaşanan şiddet olaylarında ciddi bir artış söz konusu.”

AKAUM hakkında da bilgilendirmelerde bulunan Sungur Taşdemir, “Daha çok bilimsel araştırmalar, çeşitli projeler, bilimsel makaleler öncelikli olmak üzere, dönem içerisinde çeşitli sosyal faaliyetlerimiz ve farkındalık yaratma çabalarımız da oluyor. Öğrencilerimize, personelimize dertleşmek için sohbet etmek için ya da bizimle faaliyet göstermek için gelen herkese kapımız açık. Kadınlar için şiddetten uzak, daha güvenli, adil ve özgür bir dünya için herkesi bu alanda emek vermeye davet ediyorum”

Toplam 5 kategoride 53 bilim kadını ödüllerini aldı AB, TÜBİTAK ve Kalkınma Ajansı, Üniversite Sanayi İş Birliği, Fikri ve Sınai Haklar, Girişimcilik ve Proje Tabanlı Staj kategorilerinde 3 farklı projeyle yaptıkları çalışmalarla toplam 53 bilim kadınına ödüllerin dağıtıldığı tören, toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Ar-Ge ve İnovasyonda Kadın Zirvesi ödülleri sahiplerine verildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mart 2021 tarihinde saat 19 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ar-Ge ve İnovasyonda Kadın Zirvesi ödülleri sahiplerine verildi haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:46
 • Güneş
  06:15
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  16:45
 • Akşam
  19:41
 • Yatsı
  21:05
Sayfa Başı