EDİRNE HABERLERİKEŞAN HABERLERİ

Keşan Belediyesi Veteriner Hekimi Nural: Sokak hayvanları ile beraber yaşamayı öğrenmeliyiz

DHA
04.02.2021 - 11:15 |Son Güncelleme :
DHA

Keşan Belediyesi Veteriner Hekimi Nural: Sokak hayvanları ile beraber yaşamayı öğrenmeliyiz

KEŞAN(Edirne),(DHA)-EDİRNE’nin Keşan ilçe Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Veteriner Hekimi Hasan Nural, sokak hayvanları ile ilgili çalışmaların 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve yönetmeliğine uygun şekilde yürütüldüğünü bildirdi.

Veteriner Hekimi Hasan Nural, Keşan Belediyesi olarak sokak hayvanlarına yönelik çalışmalara hassasiyetle aralıksız şekilde devam ettiklerini belirten belirterek, “Çalışmalarımızı 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve yönetmeliğine uygun şekilde yapmaktayız. Kanun gereğince, sokaklardaki sokak hayvanları Müdürlüğümüz ekiplerince toplanarak rehabilitesi (kısırlaştırma, iç parazit, dış parazit, işaretleme) yapıldıktan sonra; öncelik olarak sahiplendiriyoruz. Sahiplendirilemeyen hayvanlar kanun gereğince alındıkları noktalara bırakılmaktadır. Sokaklarda bulunan işaretli köpekler kanun gereği ısırma vakası olmadığı müddetçe alınamaz. Barınaklar birer hapishane değildir. Bu hayvanların doğal ortamları sokaklardır. Vatandaşlarımızın şikayet ettiği her hayvanı alamayız” dedi.

Sokakta yaşayan canlıların da haklarının kanunla korunmakta olduğunu ifade eden Nural, “Yaşama hakkına hepimiz saygı göstermeliyiz. Sokak hayvanları ile beraber yaşamayı öğrenmeliyiz. Bu durumlarda verilen şikayetler hassasiyetle kontrol edilmektedir. Çalışmalarımızı 5199 sayılı kanun, hüküm ve yönetmeliğine uygun olarak sürdürmekteyiz. Vatandaşlarımızın sokak hayvanlarına karşı daha duyarlı olmalarını beklemekteyiz. Hayvanları koruma kanuna göre kontrolsüz üremeyi önlemek amacıyla toplu yaşanan yerlerde beslenen ve barındırılan kedi ve köpeklerin sahiplerince kısırlaştırılması esastır. Mikroçip takılmalı ya da bulundukları yerlerdeki belediyelere kayıt altına aldırmalıdırlar. Sahipli hayvanlar sokaklarda başıboş bırakılamaz. Sahipleri çevreye verdiği zararları karşılamalı ve dışkılarını toplaması gerekmektedir. Sahipli hayvanlara kanun gereği; belediyeler tarafından hizmet verilmemektedir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Keşan haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Keşan ilinden Keşan Belediyesi Veteriner Hekimi Nural: Sokak hayvanları ile beraber yaşamayı öğrenmeliyiz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Şubat 2021 tarihinde saat 11 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Keşan Belediyesi Veteriner Hekimi Nural: Sokak hayvanları ile beraber yaşamayı öğrenmeliyiz haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

01 Mart 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:17
 • Güneş
  07:42
 • Öğle
  13:31
 • İkindi
  16:37
 • Akşam
  19:11
 • Yatsı
  20:30
Sayfa Başı