EDİRNE HABERLERİ

Edirne Valiliği'nden kamuda ‘sıfır atık’ atağı

DHA
13.04.2021 - 15:32 |Son Güncelleme :
DHA

Edirne Valiliği'nden kamuda ‘sıfır atık’ atağı

Olgay GÜLER / EDİRNE, (DHA)- EDİRNE Valiliği tarafından, ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında kentte kamu kurumlarının tamamında kullanılmak üzere 4 bin 50 adet atık kutusu ve ayrıştırılmış çöplerin atılacağı 702 konteyner hizmete alındı. 

Türkiye genelinde 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından başlatılan çevre hareketi ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında Edirne Valiliği, kamuda yeni bir uygulamaya geçti. Edirne Valiliği bahçesinde düzenlenen törenle başlatılan çalışma kapsamında kente genelindeki müdürlüklerin tamamında ve kaymakamlıklarda kullanılmak üzere toplamda 4 bin 50 adet atık kutusu ve bu kutulardan elde edilecek ayrıştırılmış çöplerin koyulacağı 702 adet konteyner hizmete alındı. Toplamda 357 adet kamu kurumuna aynı zamanda sertifikalarını da verildiği törende konuşan Vali Canalp, söz konusu atağı özel sektörde de faaliyete sokmak istediklerini belirtti.

‘EDİRNE’NİN TAMAMINDA ATIKLARIN AYRIŞTIRILMASI SAĞLANACAK’

Atıkların yok edilmesi iile ilgili iki yaklaşım olduğunu söyleyen Vali Canalp, "Bunlardan birincisi kaynakta ayrıştırma. 2’incisi ise belli tesislerde atıkların yok edilmesidir. Edirne’miz de atık bertarafının yapılmasıyla ilgili olarak yukarıdan aşağıya baktığımız zaman hali hazırda Kuzey Edirne Katı Atık Birliğimiz gayet güzel çalışıyor. Bu birlikte birçok belediye var. Edirne’nin güneyindeki ilçelerde de katı atıklar toplanmaya devam ediyor. Yine merkezlerde toplanan atıklar önce gaza daha sonra elektriğe dönüştürülüyor. İnşallah kısa zaman içerisinde Uzunköprü merkezli olmak üzere Orta Edirne Katı Atık Bertaraf Tesisimizi de hayata geçireceğiz. Edirne’nin tamamında katı atıkları ayrıştırmak için gereken işlemlerin arzu edilen düzeyde gerçekleştirme imkanına kavuşacağız" dedi.

KAMUDA ‘SIFIR ATIK’ ATAĞI

İkinci modelin ise kaynağında ayrıştırma olduğunu belirten Vali Canalp, "Bugün Edirne’de faaliyete geçirdiğimiz bölüm ise kamuda ‘Sıfır Atık’ın tamamı ile hayata geçirilmesini amaçlıyor. Bölge müdürlüklerimizin tamamında il ve ilçe müdürlüklerimizin tamamında ve kaymakamlıklarda kullanılmak üzere toplamda 4 bin 50 adet Atık Kutusunu ve bu kutulardan elde ettiğimiz ayrıştırılmış çöpleri koyacağımız 702 adet konteyneri faaliyete geçirmiş oluyoruz. Toplamda 357 adet kamu kurumuna aynı zamanda sertifikalarını da verme suretiyle bu işin mekanizmasını belli bir çerçeveye oturtmuş oluyoruz" şeklinde konuştu.

KAMUDAKİ ATAK ÖZEL SEKTÖRDE DE YAYGINLAŞTIRILACAK

Kamudaki sıfır atık atağını özel sektörde de yaygınlaştırmayı hedeflediklerini kaydeden Canalp, "Bugün burada müdürlerimize vereceğimiz belli sayıda sembolik sertifika ile beraberde bu işin kurumsal yapısını da da oturtmuş olacağız. İnşallah önümüzdeki dönemde kamuda yaptığımız bu atağı özel sektörde de yaygınlaştırarak Sıfır Atık Projesi’nin Türkiye’de en iyi uygulandığı il haline geleceğini ümit ediyorum. Bu çabamızı ve gayretimizi sürdürürsek en kısa sürede bu hayalimizi hep birlikte gerçekleştirmiş olacağız" ifadelerini kullandı.

Konuşma sonrası Edirne Valisi Ekrem Canalp tarafından kurum müdürlerine sembolik sertifika takdim edildi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Edirne Valiliği'nden kamuda ‘sıfır atık’ atağı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Nisan 2021 tarihinde saat 15 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Edirne Valiliği'nden kamuda ‘sıfır atık’ atağı haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mayıs 2021, Pazartesi
 • İmsak
  03:56
 • Güneş
  05:45
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  17:12
 • Akşam
  20:35
 • Yatsı
  22:17
Sayfa Başı