DİYARBAKIR HABERLERİ

Diyarbakır'ın 25 yıldır süren çöp sorunu çözülüyor

DHA
06.07.2020 - 15:50 |Son Güncelleme :
DHA

Diyarbakır'ın 25 yıldır süren çöp sorunu çözülüyor

DİYARBAKIR,(DHA)- DİYARBAKIR Valisi Münir Karaloğlu, şehrin 25 yıllık çöp boşaltma alanındaki sorunun giderilmesi ve AB standartlarına uygun bir katı atık tesisinin kurulması için verdiği talimat doğrultusunda çalışma başlatıldı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 1996 yılından bu yana evsel atıkların vahşi depolama yöntemiyle dökülme sorununu çözmek için çalışmalara başladı. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'nun talimatıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Karacadağ'da bulunan vahşi çöp depolama alanı ıslah edilecek, Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun bir katı atık tesisi inşa edilecek.
ÇEVRESEL SORUNLAR ORTADAN KALKACAK
Büyükşehir Belediyesi, atıklardan kaynaklı meydana gelen çevresel sorunların ortadan kaldırılması amacıyla başlattığı çalışmalar kapsamında çöplerin gelişen teknolojiye ve mevzuatlara uygun olarak bertaraf edilmesi ve ekonomiye kazandırılması için uygun tekniklerle geri dönüşümü sağlayacak ve çevresel sorunları ortadan kaldıracak.
Sızıntı suyu arıtma sistemi kurulacak
'Entegre katı atık yönetimi tesisleri ve düzenli depolama sahası' adıyla hazırlanan proje çerçevesinde mevcut vahşi çöp depolama sahası rehabilite edilerek, çevresel sorun giderilecek. Vahşi depolamanın yerine gelen atıkların özeliklerine göre ayrıştırılmasını, büyük bir orandaki kısmının geri kazanımını sağlayacak tesisler kurulacak. Miktarı ve hacmi azaltılmış evsel atıklar kurulacak olan düzenli depolama sahasında uygun teknoloji ile bertaraf edilmesi sağlanacak. Sızıntı suyu arıtma sistemi kurularak su kaynaklarına olası kirlilik önlenecek.
BİYOGAZ TESİSİ KURULACAK
Büyükşehir Belediyesi hazırladığı projede ayrıca çöp gazından elektrik enerjisi üreten Biyogaz Tesisi kuracak. Büyükşehir Belediyesi, yap işlet devret yöntemiyle yapacağı tesisle üretilecek elektrikten gelir sağlayacak.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Diyarbakır'ın 25 yıldır süren çöp sorunu çözülüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Temmuz 2020 tarihinde saat 15 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Diyarbakır'ın 25 yıldır süren çöp sorunu çözülüyor haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

06 Temmuz 2020, Pazartesi
 • İmsak
  03:10
 • Güneş
  04:56
 • Öğle
  12:29
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  19:52
 • Yatsı
  21:30
Sayfa Başı