DİYARBAKIR HABERLERİ

Diyarbakır'daki Ashab-ı Kehf turizme kazandırılıyor

DHA
18.04.2021 - 13:25 |Son Güncelleme :
DHA

Diyarbakır'daki Ashab-ı Kehf turizme kazandırılıyor

DİYARBAKIR,(DHA)- DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi, Lice ilçesinde bağlı Duru mahallesinde bulunan Ashab-ı Kehf mağarasındaki düzenleme çalışmalarına devam ediyor.
Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, ilçe değerlendirme toplantısı için gittiği Lice'de Ashab-ı Kehf’in uyuduğu iddia edilen mağarayı ziyaretinde çevre düzenlemesinin yapılması talimatını verdi. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, alanın inanç turizme kazandırılması, vatandaşların alanı ziyaretlerinde mağaraya rahatlıkla çıkabilmesi ve bölgede ibadetlerini rahatlıkla yapabilmesi için proje hazırladı.
Proje kapsamında, 290 metrekare alanda yapılan mescit ve abdesthanenin temel, kolon ve döşemeleri tamamlayıp çatı yapımına başlandı. Ekipler, mağaraya giden yolda bölgenin doğasıyla uyumlu alanda bulunan taşları değerlendirerek taş merdiven döşedi. Ashab-ı Kehf Mağarası’na çıkan ve vatandaşlar, için tehlike oluşturan yolun etrafına korkuluk dikti.
Büyükşehir Belediyesi, inanç turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahip olan mağaranın içinde restorasyon çalışmalarını da sürdürüyor. Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı, gelen ziyaretçilere dinlenme alanları oluşturmak için Ashab-ı Kehf’in çevresine bölgenin dokusunu bozmayacak ahşap kent mobilyaları yerleştirecek. 

ASHAB-I KEHF
Putperestliğe karşı çıktıkları için kralın zulmünden kaçan ve yanlarında bir köpekle birlikte mağarada 309 yıl uyuyan Ashab-ı Kehf’in ölümden sonra dirilişi sembolize eden kıssası, Kur’an-ı Kerim’deki Kehf Suresi’nin dışında Hristiyan, Yahudi hatta Hint kaynaklarında da yer alıyor.
Dünyada Ashab-ı Kehf’e ait olduğu rivayet edilen 34 mağaradan biri de Lice ilçesine bağlı Duru mahallesinde bulunuyor.
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Diyarbakır'daki Ashab-ı Kehf turizme kazandırılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Nisan 2021 tarihinde saat 13 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Diyarbakır'daki Ashab-ı Kehf turizme kazandırılıyor haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mayıs 2021, Salı
 • İmsak
  03:20
 • Güneş
  05:00
 • Öğle
  12:21
 • İkindi
  16:11
 • Akşam
  19:32
 • Yatsı
  21:04
Sayfa Başı