DİYARBAKIR HABERLERİ

Dicle Elektrik'in koruma projesi kelaynak sayısını artırdı

DHA
13.10.2020 - 11:17 |Son Güncelleme :
DHA

Dicle Elektrik'in koruma projesi kelaynak sayısını artırdı

DİYARBAKIR, (DHA)- TÜRKİYE'de sadece Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi sınırları içindeki Fırat Vadisi'nde yaşam alanı bulan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kelaynak kuşlarının sayısı Dicle Elektrik'in 'Kelaynakları korumu projesi' ile 42'den 285'e yükseldi.

Türkiye'de sadece Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi sınırları içerisindeki Fırat Vadisi'nde yaşayan ve bölge kültüründe bereketin sembolü olarak kabul edilen kelaynak kuşları kanat açıklıkları geniş olduğu için elektrik direklerine konup havalanırken akıma kapılarak telef oluyordu. Dicle Elektrik tarafından 2018 yılında hayata geçirilen projeyle vadide yer alan ve kuşların daha çok göç zamanında konup kalktığı elektrik direkleri izole edildi. Alınan tedbir sayesinde hayatta kalan kelaynak kuşlarının sayısı 42'den 285'e kadar yükseldi.

'TEHLİKE ALTINDA KATEGORİSİNE DÜŞÜRÜLDÜ'

Kelaynak kuşlarının neslinin yeniden artmaya başlamasının çok sevindirici olduğunu belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü İsrafil Erdoğan, aldığı koruma önlemleri için Dicle Elektrik'e teşekkür etti. Erdoğan, "Kelaynaklar yapılan koruma çalışmaları sonucunda bugün 120 çiftin üzerinde nüfusa sahip. Bu nedenle kırmızı liste statüsü 'Yok olmak üzere' iken 2018'de ilk defa 'Tehlike altında' kategorisine konarak bir derece düşürüldü" dedi.

'Bölgemizin tanıtımına da katkısı var'

Kelaynakları korumak için hayata geçirilen izolasyon çalışmalarını yöneten Dicle Elektrik Dağıtım A. Ş. Genel Müdür Yardımcısı Nedim Tüzün de projenin hayata geçirildiği bölgede akıma kapılıp ölen kuş olmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Uygulama sonuçlarını takip ederken bu bölge dışında Mayıs ayında bir akıma kapılma olayı yaşandığını öğrendik. Bu nedenle izolasyon projesinin kapsama alanını biraz daha genişletmek için çalışıyoruz. Amacımız bölgemizin tanıtımına da katkısı olan kelaynakların neslinin tükenmesini önlemektir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Dicle Elektrik'in koruma projesi kelaynak sayısını artırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ekim 2020 tarihinde saat 11 17’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dicle Elektrik'in koruma projesi kelaynak sayısını artırdı haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ekim 2020, Salı
 • İmsak
  04:58
 • Güneş
  06:19
 • Öğle
  12:10
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:07
Sayfa Başı