DENİZLİ HABERLERİ

Denizli'nin güneş tarlaları büyüyor

DHA
14.09.2020 - 16:41 |Son Güncelleme :
DHA

Denizli'nin güneş tarlaları büyüyor

DENİZLİ'de Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan güneş enerji santrallerinden toplamda 4 milyon 100 bin kwh'lık elektrik enerjisi üretildiği açıklandı.
Denizli Büyükşehir Belediyesi, enerji üretiminde fosil kaynakların etkisini azaltmak, enerji verimliliğinin artırılmasını sağlamak ve ülke ekonomisine katkı amacıyla 2017 yılında Akköy Güneş Enerji Santrali'nin (GES) ilk aşamasını tamamlayarak hizmete aldı. Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü'nün hayata geçirdiği güneş tarlaları projesinin ikinci aşaması olan Akköy GES 2 ise 2018 yılında faaliyete geçti. Verimli bir şekilde elektrik enerjisi üreten Denizli Büyükşehir Belediyesinin güneş tarlaları bu yıl da büyümeye devam etti. 2017 yılında başlayan ve 39 bin metrekare alana kurulan projenin yaklaşık 3 ay önce 3. aşaması da tamamlandı. Akköy GES 3'ün de tamamlanması ile 8 bin 480 adet güneş paneline ulaşıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesi, aralıklarla hizmete giren güneş tarlaları ile bugüne kadar 4,1 milyon Kwh'lık elektrik enerjisi üretti. Toplam yatırım maliyetinin büyük bir bölümünün bugüne kadar üretilen elektrik enerjisi ile karşılandığına dikkat çekilirken, Akköy GES1, 2 ve 3 ile yıllık toplam üretim hedefinin 4 milyon Kwh olduğu vurgulandı.

'YATIRIMLAR ÜLKEMİZE ÖRNEK OLMAYI SÜRDÜRECEK'
Türkiye'de 120 belediyenin üyesi olduğu Enerji Kentleri Birliği Başkanlığı görevini de sürdüren Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük önem verdiklerini söyledi. Denizli'nin çöpünü, çamurunu ve güneşini enerjiye dönüştürdüklerini belirten Başkan Zolan, "Katı Atık Düzenli Depolama Sahamızdaki çöplerden elde edilen metan gazından, Merkez Atıksu Arıtma Tesisimizdeki çamurdan elde edilen biyogazdan ve 2017 yılında başladığımız güneş tarlalarımızdan elektrik enerjisi üretiyoruz" dedi. Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu, söz konusu yatırımlarla cari açığın önlenmesine de katkı yaptıklarına dikkati çeken Başkan Zolan, "Yenilenebilir enerji demek çevreyi korumak demektir, ülke ekonomisine katkıda bulunmak demektir. Denizli Büyükşehir Belediyemizin yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığı yatırımlar ülkemize örnek olmayı sürdürecek" diye konuştu.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Denizli'nin güneş tarlaları büyüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2020 tarihinde saat 16 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Denizli'nin güneş tarlaları büyüyor haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

15 Eylül 2020, Salı
 • İmsak
  05:17
 • Güneş
  06:39
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  16:34
 • Akşam
  19:19
 • Yatsı
  20:36
Sayfa Başı