DENİZLİ HABERLERİ

Denizli'nin deprem tarihi kültür yayınlarında

DHA
13.06.2020 - 15:38 |Son Güncelleme :
DHA

Denizli'nin deprem tarihi kültür yayınlarında

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi'nin kültür yayınlarından Denizli Hayat, bu sayısında depremleri kaleme aldı. Denizli'nin binlerce yıllık deprem tarihini gözler önüne seren dergi, 1700'lü yıllardan itibaren yaşanan afetleri belgeleriyle anlattı.

Kentin tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri ile kent yaşamına dair her ayrıntıyı 2006 yılından itibaren kaleme alan Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin kültür yayınlarından Denizli Hayat, son sayısında depremleri işledi. Bu sayısının içeriğinde Denizli'nin binlerce yıllık deprem tarihini gözler önüne seren yayın, 1700'lü yıllardan itibaren yaşanan büyük afetleri belgeleriyle anlattı. Denizli ve çevresinin sadece antik çağlarda değil, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde de irili ufaklı onlarca doğal afetle sarsıldığı ve bunlar da kentin sosyal, ekonomik ve kültürel hayatının olumsuz yönde etkilendiği bildirildi. Dosya haberin altlığını ise, Başbakanlık Devlet Arşivlerindeki yüz binlerce belge arasından Denizli ile ilgili 72 bin belgeyi gün yüzüne çıkartan Denizli Büyükşehir Belediyesinin Denizli Kent Arşivi'nde topladığı çalışmalar oluşturdu.

1717 DEPREMİNDE DENİZLİ YERLE BİR OLDU

Denizli Kent Arşivi'nde bulunan belgelerde bahsedilen tüm afetler kent tarihi açısından oldukça önem taşıyor. Denizli'de 19 Kasım 1717 tarihinde yaşanan en büyük depremde kentteki tüm binaların yerle bir olduğu, tarihi Kaleiçi Çarşısı'nın tamamen yıkıldığı ve 6 bin insanın yaşamını yitirdiği anlatılıyor. Bugün bile Denizli'de bulunan Hierapolis, Laodikeia, Colossae ve Tripolis antik kentlerinde doğal afetlerin en çarpıcı şekli ile gözler önüne serildiğine dikkat çekilen araştırmada 1717, 1899, 1900, 1924 ve 1926 yıllarında meydana gelen afetlere dikkat çekiliyor.

Ramazan ÇETİN/DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

 

 

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Denizli'nin deprem tarihi kültür yayınlarında hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Haziran 2020 tarihinde saat 15 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Denizli'nin deprem tarihi kültür yayınlarında haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

13 Haziran 2020, Cumartesi
 • İmsak
  03:47
 • Güneş
  05:34
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:33
 • Yatsı
  22:13
Sayfa Başı