DENİZLİ HABERLERİ

Büyükşehir'den çevreye duyarlı proje

DHA
21.03.2021 - 12:18 |Son Güncelleme :
DHA

Büyükşehir'den çevreye duyarlı proje

DENİZLİ Büyükşehir Belediyesi, vahşi katı atık depolama sahalarını iyileştirerek çevre ve su kaynaklarına yönelik tehlikeleri azaltmak için hazırlanan AB projesine dahil oldu.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ana paydaş olarak katıldığı, Gebze Teknik Üniversitesi'nin yürütücü kuruluş olduğu 'Vahşi Katı Atık Depolama Sahalarını İyileştirerek Çevre ve Su Kaynaklarımıza Yönelik Tehlikeleri Azaltmak için Akıllı Karar Sistemleri' adlı AB projesine dahil oldu. 2014 yılında Büyükşehir statüsüne kavuşmasının ardından ilçelerdeki vahşi katı atık depolama alanlarının düzenlenmesi ve rehabilitasyonu çalışmalarını sürdüren Denizli Büyükşehir Belediyesi, vahşi katı depolama alanlarında yangın ve patlama riski, sızıntı suları ile yüzey ve yer altı sularını kirletme riskini önlemek için yer aldığı proje ile AB tarafından verilecek eğitimlere katılacak.

71 PROJE İÇERİSİNDEN SEÇİLDİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin Pamukkale Üniversitesi ile 71 proje içerisinden seçilen 11 proje arasına girmeyi başaran programda, Türkiye, İtalya, Bulgaristan, Romanya ve Polonya'dan üniversite, belediye ve özel firmaları temsil eden 9 ayrı paydaş yer alıyor. Proje ile katı atık sahalarının su kaynaklarını tehlikeye sokmasını önlemek adına akıllı karar sistemleri, yeterlilik araçları, çok dilli e-öğrenme platformu, öğrenme modülleri ve akıllı rehberlik el kitabı, sürdürülebilirlikle ve konuyla ilgili çeşitli sektörlerde çözümlere ve yetkinliklerin geliştirilmesine katkı sağlayacak adımlar atılacak.

"ÇEVRE YATIRIMLARI OLMAZSA OLMAZIMIZDIR"

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, doğa ve çevre konusunda hiçbir fedakarlık yapmadan yatırımlarına devam ettiklerini belirtip, "Çevre yatırımları olmazsa olmazımızdır" dedi. Hayata geçirdikleri katı atık bertaraf tesisleriyle Sarayköy, Acıpayam, Serinhisar, Tavas, Kale, Beyağaç, Buldan ve Güney ilçelerinde vahşi depolamaya son verdiklerini, onlarca noktada katı atık rehabiliteleri gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Zolan, çevre yatırımlarını çok önemsediklerini, geleceğe daha güzel bir şehir bırakabilmek için canla başla gayret ettiklerini vurguladı.

Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Denizli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Denizli ilinden Büyükşehir'den çevreye duyarlı proje hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Mart 2021 tarihinde saat 12 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Büyükşehir'den çevreye duyarlı proje haberi güncellenecektir.

DENİZLİ NAMAZ VAKİTLERİ

22 Nisan 2021, Perşembe
 • İmsak
  04:46
 • Güneş
  06:14
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:13
Sayfa Başı