Çorum'da "Kadına Şiddete Hayır" eylemi

Güncelleme Tarihi:

Çorumda Kadına Şiddete Hayır eylemi
Oluşturulma Tarihi: Şubat 21, 2015 16:08

- CHP Çorum Kadın ve Gençlik Kolları üyelerince "Kadın Şiddete Hayır" protestosu düzenlendi

Haberin Devamı

ÇORUM (AA) - CHP Çorum Kadın ve Gençlik Kolları üyelerince "Kadın Şiddete Hayır" protestosu düzenlendi.

Hürriyet Meydanı'nda bir araya gelen CHP İl Kadın ve Gençlik Kolları üyeleri, ülke genelindeki kadına yönelik şiddet olaylarını protesto etti.

Grup adına açıklama yapan İl Gençlik Kolları Başkanı Veli Can Çalıkuşu, Türkiye'de kadına yönelik şiddet olaylarının büyük bir sorun haline geldiğini ve son dönemde kadına yönelik şiddettin dozunun her geçen gün arttığına dikkati çekti.

Mersin'in Tarsus ilçesinde 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın vahşice öldürüldüğünü hatırlatan Çalıkuşu, şöyle konuştu:

"Yaşanan bu vahim olay üzerine ülkemiz genelinde çeşitli eylemler yapılmış ve bu vahim olay lanetlenmiştir fakat maalesef son bir hafta içinde yine çeşitli olaylar peş peşe yaşanmıştır. İstanbul'da bir kadınımız eşi tarafından katledilmiş ve cesedi 50 parçaya ayrılarak çöp konteynırına atılmıştır. Bir kadın arkadaşımız ise ayrılmak istediği sevgilisi tarafından bıçaklanmıştır. Bu bahsettiğimiz olaylar sadece bir haftada yaşanmış ve basına yansıyan olaylardır. Tabii ki basına yansımayan daha birçok kadın şiddeti meydana gelmektedir. Ülkemizde geçen yıl 294 kadınımız gördüğü şiddet dolayısıyla hayatını kaybetmiştir."

Haberin Devamı

Kadın ve gençler olarak bu tür olayların son bulmasını istediklerini ifade eden Çalıkuşu, "Biz de bu bilinçle artık kadınlarımızın şiddete maruz kalmasını istemiyoruz. Dilediğimiz artık bu konuyla ilgili eylem yapmamaktır, dileğimiz artık yaşanılan bu acıların son bulmasıdır. Bu sorun biran önce çözülmeli ve toplumumuz biran önce duyarlı bir hale gelmelidir" diye konuştu.

Çalıkuşu ve beraberindekiler basın açıklamasının ardından kadına yönelik şiddete dikkati çekmek için vatandaşlara broşür ve etiket dağıttı. Etkinliğe CHP İl Başkanı Gürsel Yıldırım, Kadın Kolları Başkanı Melda Özüdoğru, CHP Çorum Milletvekili aday adayı Cengiz Atlas ile partililer katıldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!