ÇANAKKALE HABERLERİ

3. Uluslararası Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi Gerçekleşti

IHA
21.05.2015 - 16:27 |Son Güncelleme :

ULUSLARARASI KATILIMLI KÜLTÜRLERARASI HEMŞİRELİK KONGRESİ’NİN ÜÇÜNCÜSÜ, ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ TROİA KÜLTÜR MERKEZİ’NDE GERÇEKLEŞTİ.

IHA

Uluslararası Katılımlı Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi’nin üçüncüsü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.
Kongreye Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, ÇOMÜ Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi ile akademik personel ve öğrenciler katıldı.
Kongre öncesi ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adnan Çevik yönetimindeki Sahne ve Görüntü Sanatları Bölüm öğrencilerinin dans gösterisine kongre organizasyonu tarafından ödül verildi.
ÇOMÜ Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi, Uluslararası Katılımlı Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi’nin 3.sünün ÇOMÜ’de yapılmasından dolayı oldukça mutlu olduğunu ifade ederek hemşireliğin bireyin inançlarını, duygularını dikkate alan bir yaklaşımla hareket etmesinin önemli olduğunu söyledi. Kültürlerarası iletişimin önemine de dikkat çeken Tanrıverdi, sadece hemşirelik alanında değil farklı disiplinlerde de kültürlerarasılık yaklaşımının uygulanmasının önemli olduğunu belirtti.
Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar kendisinin de hemşirelik alanından geldiğini belirterek alanın önemini, sıkıntılarını iyi bilen birisi olarak hemşirelik alanında kültürlerarasılığın önemli bir yaklaşım olduğunun altını çizdi. Bireyin duygu ve düşünce dünyasının, inançlarının hemşirelik mesleğini icra ederken göz ardı edilmemesi gerektiğini kaydetti.
Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer ise hemşirelik mesleğinin önemine değinerek toplumda mesleğin saygınlığının korunmasının önemli olduğunu söyledi. Böyle bir uluslararası kongrenin düzenlenmesinin de oldukça önemli olduğunu belirten Yıldızer, kongrenin Çanakkale’ye, üniversiteye, bilim dünyasına katkı sağlayacağına inandığını ifade etti. Yıldızer, ÇOMÜ Rektörü Acer’in üniversite-kent diyaloğunu geliştirmede önemli çalışmaları olduğunu belirterek, bundan dolayı da kendisine teşekkürler etti.
ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ise hemşirelik mesleğinin doğrudan insana temas eden nadir mesleklerden biri olduğunu belirterek bu anlamda oldukça önemli bir meslek olduğunun altını çizdi. Rektör Acer, hemşireliğin bireyin kültürel değerlerine saygıyı temel alan yaklaşımlar içinde bulunmasının önemine de değindi. Çanakkale Savaşlarında cephe gerisinde hizmet veren mesleklerin incelenmesinin önemine de değinen Acer, bu anlamda hemşirelik mesleğinin ayrı bir önemi olduğunu kaydetti. Acer, kongrenin düzenlenmesine katkılarından ötürü başta Doç. Dr. Gülbu Tanrıverdi olmak üzere, tüm emeği geçeklere de teşekkür etti.
Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Sevgi Hatipoğlu “Çanakkale Savaşlarına Katılan Hemşireler” konulu bir konferans verdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Çanakkale haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Çanakkale ilinden 3. Uluslararası Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi Gerçekleşti hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Mayıs 2015 tarihinde saat 16 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 3. Uluslararası Kültürlerarası Hemşirelik Kongresi Gerçekleşti haberi güncellenecektir.

ÇANAKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

26 Ekim 2021, Salı
 • İmsak
  06:05
 • Güneş
  07:29
 • Öğle
  13:04
 • İkindi
  16:00
 • Akşam
  18:28
 • Yatsı
  19:47
Sayfa Başı