BURSA HABERLERİ

Yeni düzenlemeye dikkat

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa
28.07.2020 - 18:19 |Son Güncelleme :

Doğal güzelliği ile dikkat çeken Sadağı Kanyonu ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir düzenleme yaptı. Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Efsun Dindar ise kararın yapılaşmanın, yerleşimin ve turistik tesislerin yapılmasının önünü açabilecek nitelikte olduğunu belirtti.

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa

 

Yeni düzenlemeye dikkatDağ ilçesi Orhaneli’de bulunan ve doğal güzelliği ile dikkat çeken Sadağı Kanyonu’nu kapsayan yeni düzenleme Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 13 Nisan 2020 tarihindeki imzasıyla yapıldı. Buna göre ‘Doğal SİT- Nitelikli Doğal Koruma Alanı’ ve ‘Doğal Sit- Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ tanımlarıyla yeni tescil işlemleri gerçekleşti. Ayrıca sınırları tayin edilen bölgenin dahilinde, ‘Doğal SİT-Kesin Korunacak Hassas Alan’ kısımlarına ilişkin tescil süreci ve işlemleri ise devam ediyor.

Yaklaşık 436 hektarlık alana sahip Sadağı Kanyonu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 27 Şubat 2014 tarihli kararıyla ‘Tabiat Parkı’ tanımıyla tescil edilip, koruma altına alınmıştı. Yeni tescil kararında yer alan ‘Doğal SİT-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ tanımı esasları dahilinde, doğal ve kültürel dokuya uyumlu düşük yoğunlukta faaliyetlere, turizm ve yerleşimlere izin çıkmış oldu.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan kararın yapılaşmaya yol açabileceğine dikkat çeken Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Efsun Dindar, Kesin Korunacak Hassas Alanlar, Nitelikli Doğal Koruma Alanları ve Sadağı kanyonunun da alındığı kapsam olan Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanlar şeklinde tanımlar olduğunu hatırlattı.

MEVCUT HAL KORUNMALI

Sadağı Kanyonu’nun durumuna değerlendiren Dindar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 13 Nisan 2020 tarihinde yapılan tescil ile 27 Şubat 2014 tarihli Tabiat Parkı kararının değiştirildiğini söyledi. Tabiat Parkı’nın bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun doğa parçalarını temsil ettiğini belirten Dindar, “Yeni tescilin, Nitelikli Doğal Koruma Alanları ve Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanları olarak yapılması yapılaşmanın, yerleşimin ve turistik tesislerin yapılmasının önünü açabilecek niteliktedir. Bu nedenle, doğal güzellikleriyle ünlü Sadağı kanyonunun ekolojik yapısının korunması için yapılaşmaya ve yerleşime izin verilmemesi, gerekli önlemlerin alınarak, mevcut halinin korunması büyük önem arz etmektedir” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yeni düzenlemeye dikkat haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

24 Eylül 2021, Cuma
 • İmsak
  05:22
 • Güneş
  06:46
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  16:25
 • Akşam
  19:06
 • Yatsı
  20:24
Sayfa Başı