BURSA HABERLERİ

Türkiye’nin önemi daha da artacak

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa
15.06.2020 - 17:39 |Son Güncelleme :

Türkiye, jeopolitik durumu göz önünde bulundurulduğunda Avrupa ülkeleri için en önemli dış ticaret partneri konumunda yer alıyor. GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya, ilerleyen dönemde bu önemin daha da artacağını söyledi.

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa

Türkiye’nin önemi daha da artacakGenç Sanayici İş İnsanları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kaya, pandemi sürecinden Türkiye’nin de etkilendiğini belirterek, şubat ayı sonundan beri bu sıkıntıların hissedildiğini aktardı. Ülke ve bilhassa Bursa olarak en çok ihracatın yapıldığı bölgenin Avrupa olduğunu hatırlatan Kaya, önceliklerini sağlık konusuna verdiklerinden dolayı üretim ve ithalatlarını durdurduklarını kaydetti. Buradaki hareketliliğin durmasının kendilerini de olumsuz etkilediğini vurgulayan Kaya, tekstil ve otomotiv başta olmak üzere pek çok sektörde çarkların tamamen durmasının etkilerini gördüklerini söyledi.

AZALMA YAŞANDI

Bu süreçte dernek üyeleri arasında anket yaptıklarını açıklayan Kaya, “Üyelerimiz arasında yaptığımız ve nisan ayı içinde gerçekleştirdiğimiz ‘COVID-19 Etki Analizi Anketi’ sonuçlarına göre, ihracat yapan üyelerimizin yüzde 65’i ihracatlarının değişik oranlarda azaldığını, hatta tamamen durduğunu ifade ettiler. İhracatlarının büyük ölçüde azaldığını veya tamamen durduğunu belirten üyelerimiz bir taraftan çalışanlarını işten çıkartmazken; izin kullandırıp, kısa çalışma ödeneğine başvurdu. Peki, bu sürecin nasıl aşılacağı noktasına gelecek olursak; öncelik tabii ki sağlık olduğuna göre aşının bulunması ve uygulanması ile normalleşme süreci sağlanabilecektir. Ama her durumda normale daha hızlı dönmemiz gerekiyor. Normalleşme süreci ile birlikte firmalarımız ve ihracatçılarımız üretimlerine ve ihracatlarına devam edeceklerdir” dedi.

EN ÖNEMLİ DIŞ TİCARET PARTNERİ

TÜRKİYE’nin jeopolitik durumu göz önünde bulundurulduğunda Avrupa ülkeleri için en önemli dış ticaret partneri konumunda olduğunu ifade eden Kaya, ilerleyen dönemde bu önemin daha da artacağını söyledi. Firmaların ihracat kabiliyetlerinin bunu başarabilecek durumda olduğunu belirten Kaya, “GESİAD üyesi ihracatçı firmalarımız da geçmiş dönemde bunu başarı ile ortaya koymuştur. Bu dönemde yaptığımız çalışmalardan bahsedecek olursam, sektörlerine göre bütün üyelerimizin nabzını tuttuk. Çalışma Grubu toplantılarımızda üyelerimizin sorunlarının tespitini yapıp, çözüm önerileri ürettik ve raporumuzu oluşturduk” dedi. SON

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Türkiye’nin önemi daha da artacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Haziran 2020 tarihinde saat 17 39’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye’nin önemi daha da artacak haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Haziran 2020, Pazartesi
 • İmsak
  03:30
 • Güneş
  05:27
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  17:07
 • Akşam
  20:42
 • Yatsı
  22:30
Sayfa Başı