BURSA HABERLERİ

Toparlanma ve büyüme yılı olacak

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa
03.01.2020 - 11:30 |Son Güncelleme :

Zor geçen bir yılın ardından Bursa iş dünyası 2020 için iyimser bir öngörü içinde. Hürriyet Bursa kentin iş dünyası temsilcilerinden 2020 öngörülerini ve taleplerini sordu. Bursa iş dünyası temsilcileri, geçen yılın ikinci yarısından itibaren ekonomide olumlu gelişmeler yaşandığını belirterek, 2020’yi toparlanma ve yeniden büyüme yılı olarak görmeyi öngördüklerini açıkladı. Yeni yılda bazı teşvik paketlerinin devam etmesi ve yatırım ortamını iyileştirici tedbirlerin uygulanmasının önemini dile getiren iş insanları, önümüzdeki dönem özellikle istihdamın öne çıkacağını belirterek, en az yüzde 5 oranında büyümenin buraya katkı sağlayacağını savundu. İş insanları ayrıca dış politika, faizlerin düşmesi, kredi kanallarına ve finansmana kolay erişimin önemini vurguladı.

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa

Toparlanma ve büyüme yılı olacak

Bursa iş dünyası temsilcileri, geçen yılın ikinci yarısından itibaren ekonomide olumlu gelişmeler yaşandığını belirterek, 2020’yi toparlanma ve yeniden büyüme yılı olarak görmeyi öngördüklerini açıkladı. Yeni yılda bazı teşvik paketlerinin devam etmesi ve yatırım ortamını iyileştirici tedbirlerin uygulanmasının önemini dile getiren iş insanları, önümüzdeki dönem özellikle istihdamın öne çıkacağını belirterek, en az yüzde 5 oranında büyümenin buraya katkı sağlayacağını savundu. İş insanları ayrıca dış politika, faizlerin düşmesi, kredi kanallarına ve finansmana kolay erişimin önemini vurguladı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, küresel ölçekte korumacılık politikalarının hızla arttığı bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, Türkiye’nin de yıla finans sektöründeki dalgalanmanın reel sektör üzerinde oluşturduğu baskıyla başladığını hatırlattı. Ekonomi yönetimi tarafından iş dünyası ile istişare içinde alınan tedbirler ve reel sektöre sağlanan destekler sayesinde en kötü dönemin geride kaldığına inandıklarını söyleyen Burkay, “Reel sektörümüz, faiz indirim politikasının olumlu etkilerini hissetmeye başladı. Yurtiçi tüketim harcamaları canlanıyor. İhracatta artış eğilimi var. İnşaat hariç neredeyse tüm sektörlerimizde toparlanma eğilimi gözleniyor. Bütün bunların sonucunda da ülke ekonomimizde geçen yılın son çeyreğinde başlayan ve 3 çeyrek süren daralma sona erdi. OECD, Dünya Bankası ve uluslararası kuruluşlar da ülkemize ilişkin büyüme beklentilerini yukarı yönlü revize etmeye başladı” dedi.

YENİ BİR FIRSAT DÖNEMİ

Türkiye’nin önünde makro sorunlarını geride bırakmış bir ülke olarak seçim gündeminden 4 yıl gibi uzak yeni bir fırsat dönemi olduğuna dikkat çeken Burkay, şunları söyledi:

“Bu değerli zamanı yapısal reformları hızla hayata geçirmek, değişen koşullara uyum yeteneğimizi artırmak, milli ekonomimizi güçlendirmek ve özel sektör olarak da firmalarımızın finansal yapılarını daha rekabetçi hale getirmek için en iyi şekilde yönetmeliyiz. Bu anlamda yeni yılda İVME finansman gibi teşvik paketlerinin devam etmesinin yanı sıra yatırım ortamını iyileştirici tedbirlerin biran evvel gerçekleştirilmesi ekonomimizin büyümesi için büyük önem taşıyor. Başta makine, tekstil, otomotiv ve inşaat gibi üretim ve istihdam deposu sektörlerimize sunulan desteklerin artırılarak uygulanması da işsizlik, faiz ve enflasyon sarmalından kurtulmak isteyen Türkiye için kritik değer taşımaktadır.”

ÜLKEMİZİN GÜCÜNE VE POTANSİYELİNE İNANIYORUZ

Dünya ekonomilerinin köklü bir değişimden geçtiğini dile getiren BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, “Endüstri 4.0’ın, yapay zekanın, uzay rekabetinin gündem olduğu ve bilgi temelli ekonomilerin öne çıktığı 21’inci yüzyılda, Türkiyemizi yeni bir yükseliş ve refah düzeyine taşıyacak dönemeçteyiz. Bulunduğumuz coğrafya ve üstlendiğimiz sorumlulukla dünyada ve bölgemizde tarihi bir yeniden yapılanma sürecinin mimarı olma misyonuyla Türkiye, bu kritik eşikte değişim ve dönüşümü güçlü ekonomisi ve güçlü demokrasisiyle başaracak bir potansiyele sahiptir. Cumhurbaşkanı’nın himayelerinde Türkiye’nin 2023 kalkınma stratejilerini belirlerken, olduğu gibi bugün de bu güce ve ideale olan inancımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

15 MİLYAR DOLAR İHRACATA ULAŞTIK

Ülkelerin yerine bölgelerin ve şehirlerin yarıştığı yeni ekosistemde ortak akılla belirledikleri stratejiler ve hayata geçirdikleri projelerle Bursa ve ülke ekonomisine değer kattıklarını söyleyen Burkay, ihracat odaklı büyüme hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdikleri Küresel Fuar Acentesi, Ticari Safari, Türk Ticaret Merkezi gibi örnek projeler sayesinde Bursa’nın 15 milyar dolarlık rekor ihracat rakamına ulaştığını kaydetti. Türkiye’nin yerli ve milli hedefleri için Ticaret Bakanlığı liderliğinde gerçekleştirdikleri UR-GE ve HİSER projelerini de 2019 yılında 24’e yükselttiklerini, bu projelerden faydalanan firma sayısının ise 800’e ulaştığını kaydetti. Başkan Burkay, yeni yılda da uzay, havacılık ve savunma sektörlerinden raylı sistemlere, makine, karoseri ve kimya sektörlerinden kompozite, tekstil sektöründen bebe-çocuk konfeksiyonuna Bursa’nın üretim zenginliğini oluşturan tüm alanlarda firmalara uluslararası alanda rekabet gücü kazandırmayı sürdüreceklerini söyledi.

BÖLGEMİZ YENİDEN KONUMLANMALI

Müreffeh bir ülke olmanın tek yolunun güçlü sanayi altyapısı olduğunu vurgulayan Burkay, “Bizlerin de yarınlarımıza daha güçlü bir ülke ve daha parlak bir gelecek sunabilmemizin ön koşulu üretim yatırımlarını artırmaktan geçmektedir. Bu kapsamda Bursamızın merkezinde bulunduğu Marmara Havzası da Türkiyemizin zenginlik üreten merkezi konumundadır. Bursa’nın mevcut planlamasında sanayi ve depolama alanları, 11 bin kilometrekarelik toplam yüz ölçümü içerisinde binde 8’lik alanı kapsamaktadır. Buna karşın sanayimizin kent ekonomisine sağladığı katma değer yüzde 46 gibi yüksek bir seviyeye ulaşmaktadır. AB ülkelerinde ise sanayi alanının payı toplam yüzölçümü içinde yüzde 2,5 iken, sağlanan katma değer yüzde 14 seviyesinde bulunmaktadır. Bu örnekten hareketle Bursamızı ve bölgemizi mekansal planlama ve ölçek ekonomisine geçiş vizyonuyla yüksek teknolojili üretime dönük yeni nesil teşviklerin uygulama alanı olarak yeniden konumlandırmalıyız. TEKNOSAB gibi sanayi bölgesi yatırımları sayesinde Türkiye, başta katma değerli üretim, ihracat ve istihdam olmak üzere tüm ekonomik göstergelerde güçlü bir atılım gerçekleştirecektir” dedi.

 GÜÇLÜKLERİ BİRLİK İÇİNDE AŞACAĞIMIZ BİR YIL OLACAK

NOSAB Yönetim Kurulu Başkanı ve OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Erol Gülmez, yılın başında NOSAB’da yönetimi devralarak, genç ekiple çalışmaya başladıklarını hatırlattı. Bu sene NOSAB’ın ilçe ve kentle etkileşim içinde olması için ellerinden geleni yaptıklarını söyleyen Gülmez, “Önümüzdeki süreçte de yeni işbirlikleri ve farkındalık yaratacak olan sosyal sorumluluk projeleriyle bu çalışmaya devam edeceğiz. Yine geçtiğimiz yıl, OSBÜK’te yönetim kurulu üyeliği görevine layık görüldük. Attığımız her adımda ülkemizi daha ileriye götürecek hamleler yapmaya özen gösteriyoruz. 2019 ülkemiz ve sanayimiz için çeşitli güçlüklere göğüs germek zorunda kaldığımız bir yıl oldu. Önümüzdeki yıldan beklentilerimiz daha büyük. 2020 yılının, güçlükleri birlik içinde aşacağımız bir yıl olarak, sağlık, mutluluk, barış ve huzur getirmesini diliyorum. Yeni yılımız kutlu olsun” diye konuştu.

YAPISAL REFORM ODAKLI BİR YIL

TÜGİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Ersoy Tabaklar, yılın sonuna doğru bir toparlanma sürecine girildiğini belirterek, “Ancak tedbiri, tasarrufu, reformları ve çalışmayı elden bırakmamalıyız. 2020 yılında, daha sakin ve daha yapısal reform odaklı bir dönem geçireceğimizi umuyor ve bunların olduğu bir ortamda da ekonomik performansın artacağını düşünüyoruz. Yeni yıl hepimiz için yeni umutlar, yeni hayaller demektir” dedi.

YERLİ VE MİLLİ ÜRÜNLERE YÖNELMELİYİZ

TÜMSİAD Bursa Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Kemal Şerbetçioğlu, 2019 yılının ikinci yarısından itibaren ekonominin ciddi toparlanma ve büyüme sürecine girdiğini söyledi. Enflasyonla mücadele programını destekleyen vergi ve faiz indirimlerinin piyasalarda hareketlenme ve rahatlamaya neden olduğunu belirten Şerbetçioğlu, “Yeni yılda yerli ve milli ürünlere yönelmeli ve kendi para birimimizi kullanmalıyız. Turizm ve ihracat gelirlerimizin bu yıl lokomotif gücümüz olacağına inanıyorum. Cumhurbaşkanı liderliğinde iş dünyamızın da yüksek gayretiyle çok daha güzel bir yıl geçireceğiz” şeklinde konuştu.

IŞIĞI GÖRDÜK

Kayapa OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Toy, 2019’un ilk yarısının bir önceki yıl yaşananların da etkisiyle kolay geçmediğini söyledi. Yerel seçimlerin yaşandığını da anımsatan Toy, “Geride bıraktığımız yılın ikinci yarısında sıkıntılı dönemin geride kalması anlamında çıkış tüneline girdik ve ışığını gördük. 2020’de tünelden çıkacağımızı ifade edebilirim. Çünkü gerek ihracat, gerekse büyüme verileri pozitif geliyor. Tabii ki 2020 yılından umutluyuz” diye konuştu.

YARIN: 2020 YENİDEN BÜYÜME YILI OLACAK

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Toparlanma ve büyüme yılı olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ocak 2020 tarihinde saat 11 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Toparlanma ve büyüme yılı olacak haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Şubat 2020, Cuma
 • İmsak
  06:35
 • Güneş
  08:01
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  16:09
 • Akşam
  18:35
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı