BURSA HABERLERİ

‘Şiddete maske olma’yacaklar

Hürriyet Haber
15.07.2020 - 10:03 |Son Güncelleme :

Türkiye’de ilk kez Bursa’da hayata geçen Şiddete Maske Olma projesi ile kentteki 965 eczanede kadına karşı şiddetin önlenmesi konusunda broşürler bulundurulacak. Şiddete uğrayan ya da tanık olan bireyler yasal hakları ve yapabilecekleri konusunda bu broşürlerle bilgilendirilecek.

Hürriyet Haber

Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği, Bursa Eczacı Odası işbirliği ve Heinrich Böll Vakfı desteğiyle Bursa’daki 965 eczanenin, kadına yönelik şiddetle mücadelede aktif rol oynayacağı ‘Şiddete Maske Olma’ projesi başladı. Derneğin şiddet gören kadınlarla yaptığı görüşmelerin ışığında nispeten daha kolay ulaşabilecekleri eczanelerde bundan böyle bilgilendirme broşürleri bulundurulacak. Şiddet gören ya da tanık olan bireyler şiddet konusunda eczanelerden bilgi alabilecek.

Türkiye’de ilk kez hayata geçecek olan projenin tanıtımında Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin ve Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler’in yanı sıra; ilgili kurumların yönetim kurulu üyeleri katıldı.

PANDEMİDE ŞİDDET ARTTI

Projenin protokol töreninde konuşan Mor Salkım Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Dilek Üzümcüler, kadına yönelik şiddetin yasalara rağmen günden güne artmakta olduğuna dikkat çekti. Derneğin her yıl danışma merkezi ile şiddet hattından hizmet alan kadın ve çocuklara dair veri tuttuğunu kaydeden Üzümcüler, Covid-19 salgın sürecinin başlaması ile beraber şiddet hattına ulaşanların yüzde 90 arttığını açıkladı.

“Dünya ve Türkiye’de kadına yönelik şiddet pandemi sürecinde hızla artmıştır” diyen Üzümcüler şöyle konuştu; “Ayrıca bu süreçte Türkiye’de 40 kadın öldü. İstanbul Emniyet Müdürlüğü verilerine göre şiddet yüzde 38 şiddet arttı. Ev içi maalesef kadınlar için en güvensiz yeri oluşturmaktadır ve kadınların yüzde 75’i Türkiye’de ev içinde kadına yönelik şiddet kapsamında öldürülmüştür.”

ECZANELER ÖZELLİKLE SEÇİLDİ

Şiddet gören ya da şahit olan bireylerin ulaşabilecekleri mekanizmalara dair bilgi edinmiş olmalarının bu suçların önlenmesinde önemli rol oynayacağını belirten Üzümcüler, “Şiddete maruz kalıp Mor Salkım Derneği 7/24 şiddet hattı ve danışma merkezinden hizmet alan kadınlar ile görüşmelerimiz sonucunda, kadınların nispeten kolay ulaşabilecekleri eczacılarla ‘Şiddete Maske Olma’ projesini oluşturduk” dedi.

Amaçlarının eczacılar aracılığıyla kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadelede yasal süreçler ve mekanizmalar hakkında bilgi vermek olduğunu söyleyen Üzümcüler, “Projemizle, şiddete maruz kalan bir kadının eczanelerden temin edeceği bilgilendirme materyalleri ile yasalara ve yönlendirilecek kurumlara dair bilgilenmeleri sağlanacaktır” diye konuştu.

DAYANIŞMAYLA ÇÖZECEĞİZ

Etkinlikte konuşan Bursa Eczacı Odası Başkanı Okan Şahin de, “Dönem dönem yaptığımız sosyal sorumluluk etkinliklerinin yanı sıra bugün de önemli bir projeyi başlatıyoruz. Temelinde cinsiyet eşitsizliğinin var olduğu kanayan bir yara olan Kadına yönelik şiddetle mücadelede beraber dayanışarak çözülecek” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ‘Şiddete maske olma’yacaklar haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

15 Temmuz 2020, Çarşamba
 • İmsak
  03:49
 • Güneş
  05:40
 • Öğle
  13:15
 • İkindi
  17:11
 • Akşam
  20:39
 • Yatsı
  22:22
Sayfa Başı