BURSA HABERLERİ

Önemli süreçte herkesin bilinçlenmesi gerekiyor

Recai GÜLER/Hürriyet Bursa
13.09.2020 - 17:28 |Son Güncelleme :

COVID-19 Virüsü dünyada etkisini azaltarak sürdürüyor. Hepimizin endişeli olduğu bu dönemi, tamamen atlatabilmemiz için uyarılara kulak vermemiz gerekiyor. Alınan korunma tedbirlerine özenle uyalım. Hürriyet Bursa olarak, ‘Yeni Normal’ süreci hakkında iş ve cemiyet hayatının tanınmış isimleriyle bir yazı dizisi hazırladık. Bu süreçten nasıl çıkacağımız çok önemli. Birlikte başarmak dileğiyle.

Recai GÜLER/Hürriyet Bursa

SEDEF SİNOPLU: BÜROTIME MAKİNE RESİM KOSTRÜKSİYON UZMANI

Önemli süreçte herkesin bilinçlenmesi gerekiyor

(Büyük kız : Elvida Selin Sinoplu)(Küçük kız: Esma Sezin Sinoplu)(Eşi : Erdal Sinoplu)

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Sedef Sinoplu, Bursa doğumluyum, evli ve iki kız annesiyim. Büyük kızım bu sene Hukuk fakültesini kazandı. Karadeniz Teknik Üniversitesi Makine Resim Konstrüksiyon uzmanıyım. Uzun yıllar kurumsal firmalarda Arge-metod uzman yöneticiliği görevi yaptıktan sonra girişimcilik hayatına atıldım ve 10 yıldır bir Kadın Girişimciyim. 5 yıldır da sektöründe lider olan  Bürotime ofis mobilyalarının Bursa bölge yöneticisiyim. Okulların, fabrikaların, hastanelerin, devlet kurumların çalışma alanlarının, yerleşim planlarını kişiye özel alanlarını çalışma hayatındaki kolaylığını sağlıyorum.

Yeni Normal’ sürecini nasıl değerlendiriyorsunuz? Birey olarak gerekli özeni gösteriyor muyuz?

Başlangıçta ben de oldukça zorlandım. İşim gereği insanlarla temas içerisindeyim ama tabi ki buna özen göstermeye çalıştım ve çalışıyorum. Önemli bir süreç ve herkesin bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyorum.

Koronavirüsten sonra teknolojik ve ekonomik gelişmelerle yeni bir dünyaya adım atacağımız çokça konuşuluyor. Sizin düşünceleriniz?

Bundan 20 sene önce cep telefonları hayatımıza yeni gelmişti ve çoğumuz algılama sorunu yaşadık. Çünkü hayatımızda gerek duymuyorduk ve kolaylığını da bilmiyorduk. Şimdi de yeni bir dünyadan bahsediliyor ve bilmediğimiz için korkuyoruz, ama bir zaman sonra ne kadar hayatımızı kolaylaştırdığının farkına varacağız. 

KADINLARIN GÜCÜNE ÇOK İNANIYORUM

Önemli süreçte herkesin bilinçlenmesi gerekiyorSizce kadınların iş hayatındaki yerini arttırmak amacıyla neler yapılabilir?

Kadınların gücüne çok inanıyorum. İstedikten sonra, hayal ettikten sonra, güçleri tahmin etmek zordur. Cesaret vermek gerekiyor. Başarı hikayelerini daha çok dinlemeleri gerekiyor. Birileri yapıyorsa diğerleri neden yapmasın. Erkekler güzel işler başarınca çok destekleniyor lakin kadınlar göz ardı ediliyor. Kadın evden, çocuktan ve ev işinden ibaret değil öncelikle herkesin bunu anlaması lazım. Bir erkeğin çalışıp para kazanması kadar doğal bir şey bir kadının çalışması da. Bu yüzden bir cinsiyettense ‘insan’ olarak bakmak daha doğru geliyor bana. 

Pandemi süreci, sizi özelinizde nasıl etkiledi? Hayatınızda neler değişti?

İş hayatım oldukça yoğun olduğundan pandemi zamanında; aileme, kızlarıma, evime ve uzun zamandır yapmak isteyip de yapamadığım hobilerimi yapmak için zaman buldum. Hayatıma bir dur deyip geçmişte eksik olanları toparlama imkanım oldu. Tatil gibi değil de, eksikleri toparlama gibi olduğundan ben keyif aldım.

Ofis mobilyası anlayışımız artık yavaş yavaş yerine oturuyor. Nasıl bir ofis mobilyası anlayışımız var?

İş ve yaşam dengesinin sürdürülebilir düşünce üzerinden ilerlediği fikrine inanan Bürotime, ofislerdeki çeşitli kullanım senaryolarını göz önünde bulundurarak; tasarım stratejisini insan odaklı, yaşam kalitesini arttıran ve ekosistemi koruyan ürün alternatifleri çerçevesinde kurgulayarak yola çıkmıştır. Değişen ofis kavramının geleceğin trendleri ve akıllı teknolojileri ekseninde ne kadar evrilse de insan hayatının bir köşesinde hep var olacağına inanan lider üretici, karşılıklı iletişim ve paylaşım gibi değerlerin çalışanların bir aradayken daha etkili hissedilebileceği duygusunu taşımaktadır. Bürotime için asıl önemli olan, geliştirdiği ürünler ve sunduğu hizmetin insanlığa ve çevreye bir katma değer olarak yansımasıdır.

ÇALIŞANA GÖRE İŞ YOK, İŞVERENE GÖRE PERSONEL

Şirketinizde ara personel bulmakta zorlanıyor musunuz? İş insanı olarak konuyla ilgili neler yapılmalı?

Yeni eğitim sistemiyle biz iş verenlerin en zorlandığı şey ara personel bulmak. Hatta mevcut personel bile bulmakta zorlanıyoruz. Çünkü bizim kuşak çalışmayı seviyor yeni kuşak hafta sonu bile çalışmak istemiyor. Biz çalışmak için yaşarken yeni kuşak yaşamak için çalışıyor. Bir montajcı elemanı, bir kaynakçı, bir döşemeci, bir mobilya ustası artık bulunamıyor. Çalışana göre iş yok, İşverene göre personel yok. Ortak nokta bulamıyoruz. Devletimiz iş verene daha çok destek olmalı. Tüm yükün işverende olduğu müddetçe iş veren daha az elemanla daha çok iş yükünü çıkarmak için mücadele vermemeli.

TİCARETİMİZ VE İTİBARIMIZ GEÇİCİ DEĞİL

Erkeklerin egemen olduğu bir sektörde, başarıyı yakalamanızın sırrı nedir?

Teşekkür ediyorum öncelikle. Sektörüm gerçekten Erkek sektörü ve Bursa gibi Mobilya’nın Premium liginde olmak zor, tüm üreticilerimizle aynı şehirde olmak hepsinin çok aktif olması oldukça pazarımızı zorlaştırıyor tabii. Ben en çok Satış sonrası hizmete önem vermekteyim. Asıl duruşunuz o aman belli oluyor. Ürünü doğru fiyatta veriyor musunuz. Dediğiniz zamanda teslim ediyor musunuz.Ürün de yaşanan bir sıkıntıda müşteriye dönüşünüz ve arkasında duruşunuz nasıldır. Ekibim ve ben bu konuda oldukça hassas davranıyoruz. Çünkü ticaretimiz ve itibarımız geçici değildir. 

Şirketinizde uzun vadeli kariyer imkanları nelerdir? Çalışanların profosyonel gelişimlerini nasıl destekliyorsunuz?

Çalışanlarıma markamdan dolayı iyi bir itibar veriyorum. Kendilerinin 700m2 bir mağazada değil de Dünya genelinde bir markanın bünyelerinde görev yaptıklarını anlatıyorum. Merkeze Bağlı olduğumuzdan satış, tasarım ve kişisel gelişim olarak eğitimlerimiz Bürotime Markası altında uzman ekipler tarafından desteklenmektedir. 

İnternet üzerinden yapılan canlı yayınlarla ilgili neler söylemek istersiniz?

Eğlenceli bir olay olduğunu düşünüyorum hepimiz bir şeyler keşfettik bu süreçte.

MÜCADELEMİ ASLA BIRAKMADIM

Biraz hayallerinizden bahsedelim. Kendinizle ilgili hayalleriniz nelerdir?

En büyük hayalimi yaşıyorum. Yıldıza ulaşmak gibi.Hep şu anki konumumu düşledim, mücadele ettim, yılmadım. İş kariyerimde inişlerim, zorluklarım, yılma durumuna gelmelerim oldu  ama mücadelemi asla bırakmadım. Biliyordum ve inanıyordum ki doğru yoldaydım ve sonunda hak adalet yerini bulacaktı. İnancımdan asla vazgeçmedim. Şükür Şükür Şükür…

Herkesin yakındığı ‘zamanım yok kavramı’ hakkında düşünceleriniz?

Ben de yoğun bir çalışanım. Bunu zaman zaman ben de yaşıyorum ama eğer gerçekten çok istiyorsam bazı şeyleri ertelemek gerektiğini de biliyorum.

SAKİN YERLERİ TERCİH ETTİM

Son olarak. Yaz tatili planlarınızda virüs nedeniyle değişiklik yaptınız mı?

Hayır zaten çok önceden bir tatil planı yapamıyorum. Bu sene daha dikkatliydim ve sakin yerleri tercih ettim.Küçük günü birlik tatiller bile bana yetiyor. Tatil dediğiniz yerde kafanızı rahatlatamıyorsanız onun bir faydasına inanmıyorum. Bazen dostunuzla yenilen bir yemek, içilen bir kahve bile benim için tatildir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Önemli süreçte herkesin bilinçlenmesi gerekiyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Ocak 2022, Perşembe
 • İmsak
  06:44
 • Güneş
  08:11
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  15:58
 • Akşam
  18:21
 • Yatsı
  19:43
Sayfa Başı