BURSA HABERLERİ

Oğlumun ramazan günlüğü

Hürriyet Haber
03.06.2018 - 10:47 |Son Güncelleme :

- Ramazan 1

Hürriyet Haber

Bu gün evde bir acayiplik var. Herkes sessizce işine okuluna gidiyor.Annem ‘Alican hadi sana kahvaltı hazırlayalım’ dedi. Kimse yemek yemiyor, su içmiyor.

- Ramazan 5

Önce diyet yaptıklarını sanmıştım. İzledim. Akşama doğru annem ve babam sessizleşiyor. Sofrayı hazırlayıp ezanı bekliyorlar. Onları böyle seyretmek, öyle hoş ki. Başka zaman, susmak bilmeyen babamın bu hali içten içe güldürüyor beni. Ama gülmeye cesaretim yok.

- Ramazan 9

‘Niye böyle yapıyorlar?’ Halama sordum, ‘Büyüyünce anlarsın..’ dedi.Zaten başka ne der ki... Anneme sordum, Ramazan dedi.Babama sordum, Oruç dedi.

- Ramazan 11

Bu Ramazan ve Oruç isimli iki kişi, bizimkilere yeme-içme yasağı koymuş demek.Arkadaşıma sordum. Onun ailesi de gündüzleri yemek yemiyor su içmiyormuş.

- Ramazan 14

Kaşık çatal sesleri, konuşmalar duydum.Uyandım. Babama haber vermeye koştum, yatağında yok! Korkmadım, Ben bu hırsızların hakkından gelirim!’ dedim. Aldım elime paspasın sapını, aniden açtım mutfak kapısını. Sopamı havaya kaldırdım öylece kaldım oracıkta.Bizimkiler yemek yiyorlar! Vay uyanıklar.Gündüz Oruç ile Ramazan’dan korkup gece yiyorlar.Birde üstüme gülüyorlar...Korkaklar.

- Ramazan 17

Önceleri, Oruç ile Ramazan’ı bulup şikayet etmeyi düşündüm.Fakat babamın yemek yemedikçe pamuk gibi yumuşadığını fark ettim.Babam ile Annem de artık tartışmıyorlar.O zaman devam. Belli ki oruç ve ramazan iyi kalpli iki amca.

- Ramazan 19

Her gün babaannemlere beyaz başörtülü teyzeler geliyor.Oturup birlikte Kur’an okuyorlar. Her zaman ki gibi mobilyadan, gelinden, kaynanadan, konuşmuyorlar.Ellerini açıp herkese dua ediyorlar.Sevim teyze de başını örtmüş. Çok da yakışmış

- Ramazan 22

Her şey aynen devam ediyor. Televizyonlar bile uslu uslu konuşuyor.Hepsi akşam ezan okuyor. İftar iftar deyip bütün şehir birden yemeğe başlıyor.Ne hoş.

- Ramazan 24

Oruç’u merak ediyorum. Geçen gün yenge Annemle konuşuyordu. Şöyle şöyle yaparsam Oruç bozulur mu?Yok böyle olursa Oruç kaçar mı? Demek ki Oruç, çok duygulu birisi.İnsanlar kötü bir şey yapınca bozuluyor. Kötülüğü gördüğü yerden kaçıyor.Oruc’u ve Ramazan’ı artık iyice merak ediyorum.

Onlarla tanışmaya can atıyorum.

- Ramazan 25

Bu günlerde herkes Kadir gecesinden bahsediyor. Şimdiye kadar gecesi olan bir adam göremedim.

Bu Kadir de kim? Bin aydan hayırlı gecesi varmış. O gece uyumamak, namaz kılmak, Kur’an okumak önemliymiş.

- Ramazan 26

İftarı çok sevdim. Akşam yemek yemeye İftar diyorlar.Gece yemek yemenin adı da Sahur. İftar sonrası eğlenceler oluyor.Babam camilere götürüyor bizi. Herkes sokaklarda, camide, neşe içinde.

- Ramazan 28

Merak içinde beklerken uyuyakaldım.Kadir, gecesiyle beraber gelmiş gitmiş. Ben göremedim.Anlayamıyorum.Halama soru sormaya kalksam, bana doya doya gülüyor. Sonra da arkadaşlarına anlatıyor, birlikte gülüyorlar. Sinir oluyorum. Oruç, Ramazan, gece gelen Kadir’den sonra şimdide Bayram!.. Soramıyorum ‘Bayram kim?’

- Ramazan 29/Arefe

Sonunda bir hanım ismi duydum. Arife diyemiyorlar mı ne? Arefe diyorlar. Niye Arefe? ‘Arife’ olması gerekmiyor mu? Yengemin adı gibi yani... ‘Arefe geliyor, daha temizliği bitirmedik.’ diyor Annem. Demek ki Arife teyze çok titiz. İyice telaşlandılar. Bir Bayram diyorlar, bir Arefe, harıl harıl çalışıyorlar. Temizlik yapılıyor. Yemekler hazırlanıyor. Anneme ‘Bayram ne zaman gelecek?’ dedim, ‘Arefe’den sonra’ dedi. Demek ki Bayram ile Arefe evli değil. Akraba da değil.Kafam karma karışık. Sabah kalktığımda, herkesi kahvaltıda yakaladım!. Oruç öldü herhalde diye düşündüm

Babama küser gibi yaptım, hemen gönlümü aldı. Bana her şeyi baştan anlattı, bu sefer de ben gülmeye başladım.G

Babamdan söz aldım. Kimseye anlatmayacak, konuştuklarımızı yazmak için izin istedi. Ben de verdim.

Ramazan günlüğü işte böyle ortaya çıktı. Babam buna bir de isim buldu: 5 Yaş Sendromu. Sendromu anlamadım. Ama olsun, Babama güveniyorum. Gerçi Halama göre 4 yaşındayım. Annem 5 yaşında olduğumu söylüyor.Babam daha 4 yaşından gün almadı diyor.

Dede bu konu beni aşar diyor.

Bayramı çok sevdim.

Ama insanlar tekrarsinirli hallerine dönecek diye, ramazanın gidişine çok üzüldüm.

Bizim için her gün ramazan olsa!..

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Oğlumun ramazan günlüğü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

30 Kasım 2021, Salı
 • İmsak
  06:28
 • Güneş
  07:58
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:25
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı