BURSA HABERLERİ

Nefis terbiyesi

Mustafa TAYAR/Hürriyet Bursa
04.05.2020 - 09:46 |Son Güncelleme :

Ramazan ayında oruç tutmak, İslam’ın inananlara yüklediği bir yükümlülüktür. Ramazan’ın anlamı, nefsinden oruç tutmak demektir.

Mustafa TAYAR/Hürriyet Bursa

Nefis terbiyesi

Ramazan ayı boyunca sabahtan akşama kadar yeme, içme ve nefis terbiyesi gerektiren orucun, yaşadığımız korona günleri açısından özel olarak bir anlamı var. Pandemi paniği, marketlere hücum etmemize, olur olmaz gıda maddelerini stoklamamıza neden oldu. İnsanlar için temel ihtiyacın beslenme ve hayatı sürdürme arzusu gerçeğini yeniden yaşadık. Ramazan orucu, bizden biyolojik ihtiyaçlarımızdan gün içinde bir süreliğine uzak durmamızı, iç dünyamıza, sevdiklerimize ve çevreye, doğaya odaklanmamızı istemektedir. Biyolojik ihtiyaçların ötesinde insanın ve dünyanın manevi bir boyutu olduğunu idrak etmek için Ramazan’ın ve orucun ahlaki ve manevi açılardan anlaşılması ve yorumlanması önem taşımaktadır. Bütün organlarımız oruç tutmadıkça ve zararlı alışkanlıklardan vazgeçmedikçe; yani sigara alışkanlığımız varsa ondan vazgeçmedikçe, aşırı yeme alışkanlığımız varsa ondan vazgeçmedikçe, nefsânî istek ve arzulardan vazgeçmedikçe oruç tutmamız neye yarar? Şöyle ki; vücudun bütün organlarının Ramazan’da oruçlu olması gerekir.

- Dilin orucu; küfretmemek, kötü söz söylememek, gıybetten uzak kalmak,

- Kulağın orucu; dedikodulara duymamak,

- Elin orucu; harama el uzatmamak,

- Gözün orucu; gözü, başkalarının hayatlarıyla meşgul olmaktan alıkoymaktır.

- Ayağın orucu; Allah’ın istemediği, yani harama yanaştığımız yerlere gitmemektir. Belki şimdi, mecbur kalmadıkça sokağa çıkmamaktır.

ZEKATIN ANLAMI

Ramazan geldiği için zekât ve sadakanın önemi de arttı. Zekât sadece malından mülkünden vermek değildir.

Bilmem farkında mısınız? Her şeyin “zekatı” var;

- Malın zekatı karşılık beklemeden paylaşmak

- Bilginin zekatı bilgini paylaşmak,

- Evladın zekatı yetimi gözetmek,

- Evin zekatı misafir ağırlamak,

- Aşkın zekatı Allah’ı çok anmak, gibi...

Yani sahip olduğumuz her şeyden zekât vermek lazım. Sonra zekâtın yetmediğini düşünerek sadaka vermek gerekir. Bir hadis-i şerifte, fakirin eline vereceğin para önce Allah’ın eline düşer, buyuruluyor. Bu durumda kul daima Allah için ne hizmet yapabileceğini düşünmelidir. Bugün yapılacak çok şey var. Sadakaların en yücesi, Hz. Peygamber’in (s.a.s.) söylediğine göre gülen yüzdür, halinden memnun olmaktır. Hizmet esnasında etrafımızdakileri de yönlendirmek gerekir. Mesela maddi ihtiyacı olanlara yapılacak ikramları çocuklarımıza hazırlattıralım. Böylece onlara da hizmet zevkini aşılamış oluruz. Mutluluğu paylaşmak, pozitif düşünce en büyük sadakadır. Yaşlıya hizmetten, bir insanın gönlünü ferahlatmaktan daha büyük bir mutluluk olabilir mi? Belki de Allah’a çok yalvardığımız ve istediğimiz bugünlerin kıymetini bilmek lazım.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Nefis terbiyesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Mayıs 2020 tarihinde saat 09 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Nefis terbiyesi haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Mayıs 2020, Cuma
 • İmsak
  04:08
 • Güneş
  05:48
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:57
 • Akşam
  20:13
 • Yatsı
  21:46
Sayfa Başı