BURSA HABERLERİ

Mustafakemalpaşa’nın vizyon projeleri sırada

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa
24.02.2021 - 13:32 |Son Güncelleme :

Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, gerçekleştirecekleri projeleri açıkladı. Altyapı çalışmaları, Millet Bahçesi, tarımsal kalkınma, Kirmasti Deresi Rekreasyon Projesi ile Gençlik Merkezi Sosyal Yaşam ve Spor Merkezi Projeleri’nin detaylarını anlattı.

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa

Büyükşehir Belediyesi önderliğinde ilçenin altyapı sorununu kökten çözdüklerini söyleyen Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Mehmet Kanar, içme suyu altyapısına, tüm ilçeyi kapsayan kanalizasyon ve yağmur suyu altyapısının da eklendiğini kaydetti. Kanar, 2021 yılı itibariyle de kanalizasyon ve yağmur suyu altyapı ihalesini bitirip, sahaya ineceklerini dile getirdi.

HEDEF SAĞLIKLI, İÇME SUYU

Mustafakemalpaşa’nın vizyon projeleri sırada

Mustafakemalpaşa’nın vizyon projeleri sırada

İçme suyu altyapısı çalışmalarının ana arterlerini tamamladıklarını ifade eden Kanar, “İlçemizin 8 farklı noktasında altyapı çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. 5000 metreküp, 10.000 metreküp ve 4000 metreküplük depo bağlantısı ve vana montaj çalışmalarının ardından 7500 metrekarelik isale hattını tamamlamış olacağız. Bu önemli çalışmanın ardından ana arterleri besleyen sorunlu borular devre dışı kalmış oluyor. Böylelikle sağlıklı, temiz, kesintisiz içme suyuna kavuşacağız. Projenin ardından tam zamanlı planlanan su kesintileri yaşamayacağız. Seçim döneminde verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu.

MİLLET BAHÇESİ BAŞLAYACAK

Mustafakemalpaşa’nın vizyon projeleri sırada

Seçim beyannamesinde yer verdikleri bir yatırımı daha ilçeye kazandıracaklarını söyleyen Kanar, “2020 yılında Türkiye genelinde sadece 5 belediye için Millet Bahçesi Projesi onaylandı. Bu ilçelerden birisi de Mustafakemalpaşa’ydı. Toplam 300 dönümlük alan üzerine kurulacak Millet Bahçesi’nde sosyal donatılar 50 dönümlük alanı kaplayacak. TOKİ tarafından yapılan ihale ile birlikte yüklenici firma tarafından sosyal donatıların ve yaşam alanlarının yapımına yer teslimi ile başlayacağız” dedi.

300 DÖNÜME ENDEMİK BİTKİ EKİLECEK

Mustafakemalpaşalılar’ın meyve bahçeleri ve daha çok yeşille buluşacaklarını söyleyen Kanar, huzur içinde vakit geçirebileceklerini kaydetti. Projenin yeşili, yürüyüş ve bisiklet yolu, dinlenme alanları ile doğa ile iç içe, yepyeni bir sosyal yaşam alanı olacağını belirten Kanar, “Projede havuzlar, çim alanları, dinlenme alanları, cami ve meydan, biyolojik gölet ve platformu, millet kıraathanesi ve meydan, çocuk oyun alanları, çok amaçlı spor alanları yer alacak. 300 dönümlük alanın kalan bölümü ise belediye tarafından değerlendirilecek. Arıtma tesisi ile millet bahçesi arasında bir tampon bölge oluşturacağız. Burada endemik bitkiler üreteceğiz ve aynı zamanda açacağımız bir alanda bunları satacağız. Merinos Atatürk Kültür Kongre Merkezi için zamanında çok fazla eleştiri yapılmıştı. Ancak gelinen noktada görüldü ki yerinde bir yatırımmış. Yapılan etkinliklerin, toplantıların merkezi Merinos Kongre ve Kültür Merkezi oldu. Yeni proje ilçemizin vizyon rekreasyon alanlarından birisi olacak. Aynı zamanda şehir merkezinde oluşan yığılmayı da engelleyerek, şehrin dış alanlara açılmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

TARIM ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURULACAK

Mustafakemalpaşa’nın vizyon projeleri sırada

Göreve geldikleri günden itibaren Mustafakemalpaşa’da ‘Bolluk Bereket Zamanı’ dediklerini ve belediye tarihinin en kapsamlı projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Kanar, Marmara Ovası’nın en verimli ve bereketli topraklarına sahip ilçede Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü’nü oy çokluğuyla kurup, faaliyete başladıklarını dile getirdi.

ÖNDER ÇİFTÇİ DERNEĞİ BİLGİ VERECEK

İstihdam, yeşil sanayileşme, turizm ve özellikle tarımsal kalkınma hedefleri dahilinde birçok önemli projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayan Kanar, “Akabinde sivil toplum kuruluşlarımızı, üreticilerimizi ve kırsal mahallelerimizi de çalışmalarımıza dahil ederek, Önder Çiftçi Derneğimizi kurduk. 22 22 numaralı dahili hattı kurup, çiftçilerimizin desteklerden haberdar olmasını sağladık. 200’e yakın çiftçiye ulaşarak, bilgi akışı sağladık. Kırsal mahallelerde düzenlenen talep ve değerlendirme toplantılarında 500’den fazla üreticinin öneri ve istekleri değerlendirildi. Bamya üretiminin arttırılması hedefiyle Killik Mahallesi’nde 2 dekarla başlayan teşvik projesini 100 dekar alana taşıdık. Güllüce Mahallemizde belediyemize ait 3,5 dekar alanda 150 adet kara mürver ekimi gerçekleştirdik. 50 üreticiye zeytin budama eğitimi verdik. 100’ün üzerinde üreticinin katılımıyla arıcılık paneli düzenlendik” dedi.

ÜNİVERSİTE DESTEK OLACAK

Uludağ Üniversitesi MYO ile yapılan protokol kapsamında çiftçilere ve öğrencilere tıbbi aromatik bitkiler hakkında sahada eğitim ve seminerler düzenlediklerini anlatan Kanar, Kozabirlik ve belediye arasında yapılan protokol ile ipek böcekçiliğinin arttırılması ve üretici potansiyeli tespit çalışmalarına başladıklarını aktardı.

Yaptıkları çalışmalar kapsamında hedeflerinden de bahseden Kanar, “5 yıllık tarımsal kalkınma hedeflerimiz doğrultusunda; teknolojik, yeşil, çevreci, tarımsal sanayi ile ilçemizin tarım potansiyelini en iyi şekilde değerlendirecek bir Tarım Organize Sanayi Bölgesi kurmak planlarımızın başında geliyor. Akçapınar’a da defne kurutma tesisi kuracağız. Seracılığın ve ekolojik tarımın geliştirilmesi konusunda uzman desteği alarak vatandaşlarımızı bilinçlendirmeyi ve teşvik etmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

KİRMASTİ’YE ESKİŞEHİR MODELİ

Uzun yıllar sadece söz verilen ve kağıt üzerinde kalan tarihi bir projeyi daha Mustafakemalpaşa’nın kalbinde yükseltmeyi başardıklarını aktaran Kanar, Kirmasti Deresi Rekreasyon Projesi ile ilçeyi Bursa’nın Eskişehir’i yapacaklarını söyledi. Gelecekte köprü ile regülatör arasındaki sahil bandının ilçeye yakışır bir yaşam merkezi haline geleceğini ifade eden Kanar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnşaat alanının genişlemesi ve projenin ilerlemesiyle Mustafakemalpaşa’daki vahşi dere görüntüsü sona ermeye başladı bile. Aynı Eskişehir gibi şehrin ortasından ışıklandırılmış yürüyüş yollarıyla estetik kent kimliğine değer katacağız. Etrafı peyzaj ve yürüyüş alanlarıyla donatacağız. Hamidiye Mahallesi’nden 3’üncü köprüye kadar alternatif yürüyüş alanlarımız olacak. Kentsel kimliğe ve modern yaşama katkıda bulunacak sağlıklı bir çevre oluşturulması temel alınarak hazırlanan Kirmasti Deresi ve Çevresi Rekreasyon Düzenleme Projesi, bin 620 metre uzunluğunda olacak. 520 metre dere yatağı düzenlemesi, 20 bin metrekare taban kaplaması, 3 metre yüksekliğinde 40 metre dere yatağı iç açıklığına sahip olan mimari projemizi, 2021 yılı ortalarına doğru tamamlamayı planlıyoruz.”

GENÇLİK MERKEZİ SOSYAL YAŞAM VE SPOR MERKEZİ

Mustafakemalpaşa’nın vizyon projeleri sırada

Nüfusu 100 bini aşan ve her geçen gün daha da büyüyen bir ilçede bulunduklarını söyleyen Kanar, en önemli eksikliklerinden birisinin sosyal yaşam alanlarının yetersizliği olduğunu kaydetti. İnşaatı yarım kalan Gençlik Merkezi ve Sosyal Yaşam ve Spor Tesisleri’ni tamamlayarak, bu sorunu çözüme kavuşturacaklarını belirten Kanar, “Kültür merkezi, konferans ve tiyatro salonu, eğitim merkezi, kapalı yüzme havuzu, tenis kortları, voleybol ve basketbol salonları, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla bu bölge Mustafakemalpaşalılar’ın gözde mekanı olacak. 6 bin metrekarelik inşaat alanlı ve 3 bin 750 metrekare oturum alanlı spor salonu binasında ise bin 200 metrekare kapalı yüzme havuzu, 900 metrekare alanlı 250 kişi seyirci kapasiteli basketbol, voleybol sahası, 280 metrekarelik güreş salonu, jimnastik salonu, kondisyon salonu gibi sportif faaliyetlerin yapılabileceği alanlar yer alacak. Bunların yanı sıra futbol, basketbol, voleybol sahası, kapalı 2 adet tenis kortu, çocuk oyun alanı, çiçek bahçesi, dinlenme alanları, yürüyüş yolları gibi açık alanlar da tesisin bünyesinde yer alacak” dedi.

GENÇLER KENDİNİ YETİŞTİREBİLECEK

Bursa Büyükşehir Belediyesi eliyle tamamlanacak projenin 550 kişilik amfi etkinlik alanı, tiyatro ve sinema salonlarının da bulunacağını ifade eden Kanar, “Nikah salonları, meslek edinme atölyeleri, kafeterya, yüzlerce araç kapasiteli açık ve kapalı otopark ve daha pek çok alternatif yaşam alanını kapsayan 50 milyon TL’lik proje inşaatı kaldığı yerden devam ediyor. Gençlerin kendilerini yetiştirebileceği, ailelerin çocukları ile birlikte güzel zamanlar geçireceği vizyon bir projeye kavuşacağız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Mustafakemalpaşa’nın vizyon projeleri sırada hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Şubat 2021 tarihinde saat 13 32’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mustafakemalpaşa’nın vizyon projeleri sırada haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

17 Nisan 2021, Cumartesi
 • İmsak
  04:45
 • Güneş
  06:16
 • Öğle
  13:08
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  19:51
 • Yatsı
  21:16
Sayfa Başı