BURSA HABERLERİ

Motivasyonu artırıyoruz

Eren AKA/Hürriyet Bursa
16.05.2020 - 12:46 |Son Güncelleme :

Hürriyet Bursa yazarı Eren Aka’nın, kentin önde gelen firmalarının temsilcileriyle ramazan sohbeti sürüyor. Söyleşi dizimizin bugünkü konuğu Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı İskender Ulusay... Ulusay’la Ramazan Sohbeti’ni keyifle okumanız dileğiyle...

Eren AKA/Hürriyet Bursa

Salgının sosyal hayat kadar küresel ekonomiyi de çok ciddi şekilde etkilediğini belirten Aktaş Holding İcra Kurulu Başkanı İskender Ulusay bu süreçte çalışanlar için motivasyon artırıcı ve bilgilendirme amaçlı video çalışmaları ile sosyal medya paylaşımları planladıklarını söylüyor. Ulusay, personelin ailelerinin de sağlıklarına yönelik özel çalışmalar planlandıklarını belirtiyor.

COVID-19 virüsünün ülkemiz ve dünya ekonomisine etkileri nasıl oldu?

Sosyal hayat kadar küresel ekonomiyi de çok ciddi şekilde etkiledi. Özellikle Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan AB ülkelerinin de krizden etkilenmesinden dolayı hemen her sektör ekonomik açıdan olumsuz etkilendi. Her şeye rağmen üretim çarklarının dönmeye devam etmesi büyük önem taşımakta. Devletimizin de hızlı aksiyon alarak önlemleri erkenden alması, ülkemiz için önemli bir avantaj sağladı.

Dolayısıyla bizler, üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirerek, ülkemiz için üretmeye devam ediyoruz. Bu sürecin en kısa sürede sonlanmasını ve yeniden normalleşme sürecine geçmemizi ümit ediyorum.

RAMAZAN SONRASI DÜZELİR

Çin’de bir şirketiniz var. Orada nasıl çalıştınız?

Çin’de bulunan ANKESHU isimli şirketimiz sebebiyle, grubumuzun karantina şartlarında iş yönetimini tecrübe etme fırsatımız oldu, mart ayının sonu itibariyle orada normal çalışma düzenine dönülmüştür.

Salgın sonrası sektörün geleceği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ülkemizde yılın ilk iki ayında geçen yıla göre yüzde 90 artış gösteren otomobil ve hafif ticari araç pazarı, mart ayı sonunda yaklaşık yüzde 40 geriledi. Avrupa’da ise satış ve üretim, bir önceki yıla göre yüzde 70-90 bandında daraldı.

Bu sürecin daha da uzaması, kuşkusuz ekonomik açıdan zorlukları beraberinde getirecektir. Ancak sürecin ramazandan sonra normalleşmeye gireceğini düşünüyorum.

Değişen iş yapma biçimleri sektörü zorlar mı?

Sektörün, salgınla ortaya çıkan çalışma modellerindeki hızlı değişim sürecine adapte olabilecek tecrübeye sahip olduğunu düşünüyorum. Bu sürecin ardından özellikle dijitalleşme ve bağlantılı araçlar üzerine yatırımların artması tahmin ediliyor.

Tabii bu noktada devletimizin, uzun yılladır Türkiye’nin ekonomide lokomotifi olan otomotiv sektörünü korumak adına gereken destek ve teşvikleri vermesi, sektörün geleceği açısından son derece önemli. Bizler de sanayiciler olarak üretmeye devam ederek, ülkemizin kalkınma yolculuğuna katkı sağlamaya devam etme amacındayız.

VİRÜSE KARŞI TEDBİRLER ALINDI

Virüse karşı şirketinizde ne tür önlemler aldınız?

Öğle yemeği ve mola saatleri bölümlere göre revize edildi, oturma düzeninin 1’er boşluk uygulanmasına geçildi. Ayrıca her bölümün çalışanları için masaları belirlenerek, sürekli olarak aynı kişilerin aynı yerlere oturması sağlandı.

Yemekhanedeki turnike, fiziksel teması en aza indirmek amacıyla iptal edildi. Hijyen açısından, tek kullanımlık çatal-kaşık paketleri kullanılmaya başlandı. Paketler ile ekmekler yemek saati öncesinde belirlenen bir masa üzerine mesafeli olarak diziliyor. Salata barda ‘self servis’ uygulaması kaldırıldı.

Mola saatleri de bölüm bazlı ayrılarak ortak kullanım alanlarında sosyal mesafe sağlandı. Çay servisinde ‘self servis’ uygulaması kaldırıldı. Çay içme alanları ve yemekhane zeminine çizgiler çekilerek sosyal mesafe önlemleri alındı.

Maske dağıtıyor musunuz?

Tüm arkadaşlarımız için ihtiyaç halinde; danışma, sendika odası ve revirden temin edebilecekleri şekilde koruyucu maske sağlandı. Koruyucu maskeler hijyen için tek kullanımlık poşetler ile teslim ediliyor.

Servis araçlarında ve çalışma esnasında maske kullanımı kontrol edilmektedir. Maske atıkları için atık kutusu tanımlanarak, kullanılmış maskelerin tek bir alanda toplanması sağlandı.

Bu atıkların geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra “diğer” atık olarak evsel atık kapsamında yönetilmek üzere belediyeye teslim edilmesi kararı alındı. Tüm çalışanların ateş ölçümleri iş yeri hemşiresi tarafından yapılıyor. Bunun yanın sıra, belirli alanlara da el dezenfektanı koyuldu.

Ayrıca, soyunma odalarındaki yoğunluğu ortadan kaldırmak nedeniyle çalışırken iş kıyafeti giyen arkadaşlarımızın iş yerine geliş ve gidişlerini iş kıyafetleriyle yapmalarına karar verildi.

Ofisler, üretim sahası, soyunma odaları, yemekhane gibi tüm alanları dezenfekte ettirildi ve bir dezenfeksiyon periyodu oluşturuldu. Şirket araçları da dezenfekte ettirilerek, araçlar için ıslak mendil temin edildi. Tüm servis araçları dezenfekte ettirildi. Tüm vardiya giriş – çıkışlarındaki servis araçlarına ilave araç planlanarak servis doluluk oranı yarıya düşürüldü. Araç koltuklarında birer boşluk bırakılacak şekilde oturma düzeni sağlandı.

EVDEN ÇALIŞMA SİSTEMİNE GEÇİŞ

Evden çalışan personeliniz var mı?

Görev tanımlarına uygun olarak, evden çalışma sistemine geçiş yaptılar. Kronik rahatsızlığı olan özel politika gerektiren personel ve riskli grupta yer alan arkadaşlarımıza idari izin verildi veya evden çalışma sistemine geçmeleri sağlandı. İŞKUR üzerinden kısa çalışma ödeneği başvurusu yapılarak, çalışma saatleri haftada 30 saat olarak düzenlendi.

Çok katılımlı toplantı ve eğitimler salgın bitene kadar dijital platformlara kaydırıldı. Yasal yükümlülükler nedeniyle ertelenmesi mümkün olmayan toplantı ve eğitimlerin uzaktan eğitim ile gerçekleştirilmesi sağlandı. Bilgilendirme ve motivasyon paylaşımları; E-posta, toplu SMS, duyuru panoları, sosyal medya, sosyal alandaki televizyonlar aracılığıyla düzenli ve sürekli olarak yapılıyor.

Ayrıca; iş yeri hekimi ve İSG uzmanları tarafından eğitimler küçük gruplar halinde verilmeye devam ediyor. Motivasyon artırıcı ve bilgilendirme amaçlı video çalışmaları & sosyal medya paylaşımları planlandı ve sürekli olarak paylaşılıyor. Bu süreçte çalışma arkadaşlarımızın eğitim sürecine kesintisiz devam etmeleri, vakitlerini verimli geçirmeleri ve evden çalışma sürecinin etkili hale getirilmesi amacı ile online eğitimler takip ediliyor. Çalışma arkadaşlarımızın ve ailelerinin sağlıklarına yönelik özel çalışmalar da planlandı

HER ŞEY LASTİK TAMİRİYLE BAŞLADI

Aktaş Holding hakkında bilgi verebilir misiniz?

1938 yılında, küçük bir lastik tamir atölyesi olarak faaliyetlerine başlayan Aktaş Holding, kurulduğu günden bu yana benimsediği sürdürülebilir başarı ve yenilikçi vizyonu sayesinde adım adım büyüyerek, bugün sektöründe dünyanın en büyük global oyuncularından biri haline gelmiştir.

Bursa’da kurulan şirketimiz, bugün itibariyle Türkiye’nin coğrafi olarak en yaygın şirketler toplulukları arasında yer almaktadır.

Şirketimiz; Ulaşım & Otomotiv, Yapı ve Endüstriyel Grup gibi temel iş alanlarının yanı sıra, savunma sanayi ve raylı sistemlere yönelik özel üretimler gerçekleştirmektedir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Motivasyonu artırıyoruz haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Mayıs 2020, Cumartesi
 • İmsak
  03:55
 • Güneş
  05:40
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:59
 • Akşam
  20:20
 • Yatsı
  21:57
Sayfa Başı