BURSA HABERLERİ

Karacabey Belediyesi’nden yeni 3T formülü

Eren AKA / Hürriyet Bursa
25.04.2020 - 12:50 |Son Güncelleme :

Karacabey Belediyesi, korona virüsü salgınıyla ilgili ilçede seferberlik ilan etti. Temizlik İşleri, Sosyal İşler ve Zabıta Mü-dürlüğü ekipleri ile sıkı bir çalışma temposunda salgına karşı mücadelesini sürdüren Karacabey Belediyesi, vatandaşların salgından etkilenmemesi için yoğun çaba sarf ediyor. Karacabey Belediyesi tarafından, ilçenin topyekûn gelişim hedefiyle belirlenen ve tarım, turizm, teknolojik yönden kalkınmayı hedefleyen 3T formülü ise temizlik, temassızlık ve tevekkül olarak sağlık alanına da uyarlandı.

Eren AKA / Hürriyet Bursa

Karacabey Belediyesi’nden yeni 3T formülü

Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, Karacabey Belediyesi de salgınla mücadeleyi sürdürüyor.

Karacabey Belediyesi tarafından, ilçenin topyekûn gelişim hedefiyle belirlenen ve tarım, turizm, teknolojik yönden kal-kınmayı hedefleyen 3T formülü ise temizlik, temassızlık ve tevekkül olarak sağlık alanına da uyarlandı.

Belediye Başkanı Ali Özkan, korona virüsle mücadelenin hat safhada olduğu bu dönemde; temizlik, temassızlık ve tevekkül olarak belirledikleri 3T formülüne uyulduğu takdirde, Karacabey’in süreci hasarsız bir şekilde atlatacağına inandığını ifade ederek, vatandaşlara ‘gönül birliği’ çağrısı yaptı.

‘BU DURUMU ATLATACAĞIZ’

Özkan, “Bilindiği gibi şehrimiz önemli bir ulaşım noktasındadır. Aslında pek çok büyük şehri, kara ve deniz yoluyla birbirine bağlayan bir konumda olması avantaj olmakla birlikte, aynı zamanda risklidir de. Ama kaymakamımız, ilçe sağlık müdürlüğümüz, hastanemiz ve değerli sağlıkçılarımız, eğitimcilerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, diyanet işleri müdürlüğümüzle birlikte, vatandaşlarımızla el ve gönül birliği içerisinde, 3T yol haritasına inanarak, güvenerek bu süreci en güzel bir şekilde atlatacağız. Bu dönemde başta Karacabeyli hemşerilerimiz olmak üzere, tüm vatandaşlarımıza sağlık sıhhat ve huzurlu bir yaşam temenni ediyorum” dedi.

ZABITA EKİPLERİ DENETİMİ ARTIRDI

Salgınla mücadelede zabıta ekipleri, ilçe merkezi ve kırsalda 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşların dışarı çıkmaması için denetimlerini aralıksız dürdürüyor. Gerekli ikazları yapan ekipler, aynı zamanda maske ve eldiven kullanımına yönelik alınan kararların da vatandaşlar tarafından titizlikle uygulanması için denetimlerini sıklaştırdı.

fiyatlar kontrol ediliyor

Halk pazarının kurulduğu alanda, özellikle esnaf vatandaşların kullanımına yönelik ücretsiz maske dağıtımı yapan zabıta ekipleri, maske takma zorunluluğunu da denetliyor. Tüm bunların yanında ekipler, ilçe genelinde hijyen kontrolleri, fiyat kontrolleri ile topluma açık alanlarda alınan tedbirlerin uygulanmasını da titizlikle sürdürüyor.

TEMİZLİK İŞLERİ YOĞUN MESAİDE

Koronavirüs ile mücadele kapsamında, belediyede yoğun mesai yapan bir diğer birim ise Temizlik İşleri Müdürlüğü…

Karacabey Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, oluşturduğu 20 kişilik özel ekip ile ilçede dezenfekte işlemlerini gece yarı-sına dek sürdürüyor. Bu kapsamda, açık olan kamu kurum ve kuruluşların düzenli dezenfektesini sağlayan ekipler, ayrıca bankalar, resmî kurumlar, belediye ve pazaryeri gibi topluma açık olan alanların girişlerine koyduğu el dezenfekte sistem-leriyle de vatandaşların ellerini sıklıkla temizlemesini sağlıyor.

ÜCRETSİZ DEZENFEKTAN

Karacabey Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ayrıca, vatandaşlara ücretsiz yüzey dezenfektanlarını dağıtmaya devam ediyor.

Ekipler tarafından otobüs durakları, parklar, servis ve toplu taşıma araçları ile terminallerde dezenfekte işlemleri sıklıkla yapılarak, vatandaşların salgından etkilenmemesi için yoğun çaba sarf edilirken, çöp konteynırı gibi hassas alanların da ilaçlama ve dezenfekte işlemlerine titizlikle dikkat ediliyor.

Dezenfekte çalışmaları Temizlik İşleri Müdürlüğünce 20 personel, 5 tane araç ve 10 adet ilaçlama pompası ile iki ekip oluş-turulup, günde 16 saat boyunca sürdürülüyor. Çalışmalar kapsamında şu ana kadar 85 iş yeri, 225 servis aracı, 28 şehir içi minibüs, 37 ticari taksi ve 40 ayrı adrese el dezenfektanı montajı yapılıp, bunlara 1 haftada 400 litre el dezenfektanı konuldu.

Şehir merkezindeki 21 mahalle, 12 cadde ve 490 sokakta dezenfektan çalışması yapıldı. Yine şehir merkezindeki 3200 adet konteynerle birlikte, kırsal mahallelerde 64 adet konteyner dezenfekte edildi. Şehir merkezi ve kırsal mahallelerdeki 103 camii, 103 şadırvan ve 122 tuvalet dezenfekte edildi.

24 SAAT DEZENFEKTE

Ayrıca, 113 çocuk parkı, 35 resmi kamu, kurum ve kuruluş, 25 eczane, 27 sağlık ocağı ve sağlık evi, 9 düğün salonu, 85 muhtarlık binası, kırsal mahallelerde 70 hayrat çeşmesi, 165 tane otobüs durağı, 22 tane benzinlik, 4 tane tarım kredi koo-peratifi, 3 tane jandarma karakolu, 5 tane pazaryeri, 3 tane geri dönüşüm tesisi, 115 tane resmi araç dezenfekte edilirken, vatandaşlara 1 haftada 5 ton yüzey dezenfekteni dağıtıldı. Bununla birlikte, cenazelerde 500 adet maske dağıtılırken, ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde 1 haftada toplamda 21 ton dezenfektan kullanıldı. Ayrıca 112 hastane ambulanslarına da 24 saat boyunca dezenfekte çalışması yapılıyor.

VEFA DESTEK GRUBU 7/24 ÇALIŞIYOR

Karacabey Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri de salgınla mücadelede sıkı bir çalışma içerisinde…

Oluşturulan 15 kişilik özel ekip ile evlerinden çıkamayan vatandaşların alışveriş ihtiyaçlarının karşılandığını duyuran Başkan Ali Özkan, kaymakamlık nezdinde oluşturulan Vefa Destek Grubunun da 7-24 aralıksız hizmet vermekte olduğunu söyledi.

Tüm bunların yanında, dar gelirli olduğu muhtarlık ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce belirlenen ailelere de belediye tarafından erzak paketlerinin dağıtımının sürdüğünü belirten Özkan, emniyet ve jandarmanın çalışmalarına da bu an-lamda destek olunduğunu kaydetti.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE DESTEK

Karacabey Belediyesi ekipleri, evlerinde kalmak zorunda olan 65 yaş üstü vatandaşlar arasında doktor kontrolüne gitmesi gerekenler için ilçe sağlık müdürlüğünden gereklin izinlerin belediye ekiplerince alınarak, bu vatandaşların evlerinden alınıp hastaneye tedaviye götürülmesini sağlıyor.

Bu işlemlerde hem belediye hem belediye hasta nakil araçları kullanılırken evinden çıkamayan vatandaşlar için salı ve cumartesi günleri kurulan halk pazarından alışveriş yapmak isteyenlere destek verildi ve market ile pazar alışverişinin ayrı ayrı yapılıyor.

Aynı zamanda Sosyal İşler Müdürlüğü ekipleri de düzenli olarak 65 yaş üstü ve rahatsızlığı olanları telefonla belirli aralık-larla arayarak, ihtiyaçlarını kontrol ediyor.

YAREN LEYLEK EVLERE KONUK OLUYOR

Karacabey Belediyesi tarafından, Avrupa Leylek Köyü Eskikaraağaç’a konulan kamera sistemi ile ünü dünyaya yayılan Adem Amca ve Yaren Leylek hikayesinin kahramanı Yaren Leylek, kendisini merakla bekleyen herkesin evlerine konuk oluyor.

Yaren Leylek severlerin yoğun talebi sonrası harekete geçen Karacabey Belediyesi, Yaren Leylek ve eşinin bulunduğu yu-vanın internet üzerinden 7/24 canlı yayın ile izlenebilmesi hedefiyle, www.yarenleylek.com sitesini devreye aldı.

FARKLI BİR AKTİVİTE İMKANI

Karacabey Belediyesi bu çalışma ile virüs sürecinde evlerinde olan insanlara bir nebze de olsa farklı bir aktivite imkânı sağlamış olurken, aynı zamanda insanlara leyleklerin yuva yaşamını ve yavru sürecini yakından izleme imkânı sunarak, zor hayat koşullarına da dikkat çekmeyi amaçlıyor.

VİRÜS SAVAŞÇILARINA C VİTAMİNİ TAKVİYESİ

Karacabey Belediyesi’ne bağlı ekipler koronavirüs ile mücadele çalışmalarını sürdürürken, temin edilen 14 ton portakalı ilçede cansiperane görev yapan sağlık çalışanları başta olmak üzere hijyen, temizlik ve dezenfekte işlemlerini özveriyle yürüten belediye çalışanlarına ikram etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Karacabey Belediyesi’nden yeni 3T formülü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

09 Aralık 2021, Perşembe
 • İmsak
  06:37
 • Güneş
  08:07
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı