BURSA HABERLERİİNEGÖL HABERLERİ

İnegöl Belediye Başkanı Taban, “Bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarmak istiyoruz”

DHA
26.06.2020 - 17:08 |Son Güncelleme :
DHA

İnegöl Belediye Başkanı Taban, “Bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarmak istiyoruz”

Yavuz YILMAZ/İNEGÖL,(Bursa),(DHA)-SELÇUK Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çetinaslan’ın Kültür ve Turizm Bakanlığının izin ve onayıyla İnegöl’ün tarihini gün yüzüne çıkarmak için yüzey araştırma çalışmalarına başladı. İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “İlçemizde bilinmeyenleri gün yüzüne çıkartmak istiyoruz. İlçemizin, ülkemizin gücü geçmişimizde saklı” dedi.

Sanayi, turizm ve tarih değerleriyle adından söz ettiren kadim şehir İnegöl, kendisi de aslen İnegöllü olan Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çetinaslan ve ekibi tarafından mercek altına alındı. Kültür ve Turizm Bakanlığının izin ve onayıyla Sanat Tarihçi Doç. Dr. Mustafa Çetinaslan başkanlığında “Orta Çağdan Günümüze İnegöl ve Çevresi” konulu yüzey araştırması 15 Haziran tarihinde başladı. İnegöl Belediyesinin de destekleri ile devam eden çalışma ile İnegöl ve çevresindeki kültür varlıklarının tespit ve kayıt altına alınması amaçlanıyor.

GÜCÜMÜZ GEÇMİŞİMİZDE SAKLI
Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çetinaslan ve ekibi, Hamzabey Mahallesinde Baykoca Türbesi ve yanındaki tarihi cami civarında araştırmalarını sürdürüyor. Belediye Başkanı Alper Taban da sahada süren çalışmaları ziyaret ederek bilgi aldı. Burada bir açıklama da yapan Başkan Alper Taban, “Bildiğiniz gibi şehrimizdeki değerli gün yüzüne çıkarabilmek adına özellikle bu konunun muhataplarıyla bir araya gelerek bilinmeyenleri gün yüzüne çıkartmak istiyoruz. Hatta bazı konuşmalarımda şu cümleleri kullanmıştım; şehrimizin gücü, ülkemizin gücü geçmişimizde saklı. Eğer gerçekten bu bilinmeyen yönlerini, parolaları, şifreleri çözebilirsek geçmişten aldığımız güçle geleceğe daha emin adımlarla, güvenle yürüyebiliriz. Bakın bugün burada kıymetli Mustafa Hocam ve arkadaşlarıyla yapılan çalışmalar neticesinde ben şunu anladım, bir mezar taşını dahi ecdadımız yerine koyarken üzerinde o kadar çok incelikleri barındıracak çizgileri, zanaatını nakşetmiş oraya. Uzaktan mezar taşına baktığınızda bile gerek kişiyle ilgili gerek dönemiyle ilgili bir takım bilgileri elde edebiliyorsunuz. Tabi bunu sadece mezar taşıyla sınırlamayacağız. Burada bulunabilecek bir kayıt, belki tarihin de derinliklerine bizi götürme imkanı oluşturacak. Tarihte belirli kaynaklarla ortaya konmuş değerler var. Bu tarihte bu olay yaşanmış, bu kişi burada yatıyor veya geçmişte şu kale vardı, medrese, cami vardı, türbe vardı gibi pek çok ayrıntıyı yakalamamıza vesile olacak” dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İnegöl haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İnegöl ilinden İnegöl Belediye Başkanı Taban, “Bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarmak istiyoruz” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Haziran 2020 tarihinde saat 17 08’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İnegöl Belediye Başkanı Taban, “Bilinmeyenleri gün yüzüne çıkarmak istiyoruz” haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

26 Haziran 2020, Cuma
 • İmsak
  03:32
 • Güneş
  05:29
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  17:10
 • Akşam
  20:44
 • Yatsı
  22:32
Sayfa Başı