BURSA HABERLERİ

İklim değişikliği dünyayı tehdit ediyor

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa
25.06.2020 - 12:02 |Son Güncelleme :

Aşırı yağıştan dolayı Kestel, Yenişehir, İznik ve Orhangazi’de sel felaketi yaşandı. Kestel’de canlar yitirildi. Diğer yerlerde ise yerleşim yerleri tarumar oldu, maddi kayıplar yaşandı. Son dönemde de bu tip olayları daha fazla yaşar olduk. Yaşananlar kaderimiz mi? Bunun önüne geçilebilir mi? Konuyla ilgili akademik oda temsilcilerinin görüşlerini aldık. Olayın yaşandığı bölgede de incelemeler yapan akademik oda temsilcileri, dikkat çeken tespitlerini aktardılar. Özellikle doğanın korunması, iklim değişikliği ve planlamaya dikkat çektiler.

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa

İklim değişikliği dünyayı tehdit ediyorÇevre Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Sevim Yürüten, çevresel kirleticilerin ekosisteme yaptığı etkilerinden dolayı iklimsel felaketlerin hız kazandığını kaydetti. İklim değişikliğinin etkilerinin dünya geleceği açısından en büyük tehlikelerden biri olduğunu vurgulayan Yürüten, “İklim değişikliği nedeniyle dünyanın geleceği tehdit altındadır. Sanayileşme ile beraber insanın doğayı kapasitesinin ötesinde tahrip etmesiyle dünya atmosferi ve ikliminde büyük değişiklikler olmuştur. Dünyanın atmosferi ısınmakta, bu ısınma iklimin değişmesine yol açmaktadır. Bu değişim artık bir kriz halini almıştır” dedi.

1 DERECELİK ARTIŞ BİLE FELAKETLERE YOL AÇIYOR

Fosil yakıt tüketiminden kaynaklanan karbondioksit ve diğer sera gazı salınımlarının, küresel ısınmayı her geçen yıl arttığını ifade eden Yürüten, dünya sıcaklık ortalamasındaki 1 derecelik artışın bile beraberinde orman yangınları, aşırı yağışların etkisiyle sel felaketlerine yol açtığını vurguladı. Sel-taşkın ve diğer doğal afetlerin, mal ve ekonomik kayıplara neden olan doğa olayları olduğunu hatırlatan Yürüten, “Sel ve taşkınlar, akış büyüklüğüne bağlı olarak çevresindeki; yerleşim ve tarım alanlarına, alt ve üst yapılara, tesislere ve canlılara zarar vermek suretiyle insan yaşamını ve sosyo-ekonomik faaliyetlerini kesintiye uğratırlar. Özellikle insanlar üzerinde sosyolojik etkiler, psikolojik bozukluklar ve benzeri büyük etkiler oluştururlar” diye konuştu.

PLANSIZ VE VASIFSIZ YAPILAŞMA

Sel yapma potansiyeli yüksek bölgeleri tespit etmek ve bu bölgelerde tedbirler almanın riskleri azaltacağını söyleyen Yürüten, zamanında gerekli teknik araştırmalar yapılmadan, plansız ve vasıfsız yapılaşmaların bu tür afetlerde can ve mal kayıplarında neden olduğunu açıkladı. Bu tür bölgelerde yaşanabilecek afetlere karşı tüm önlemler alındıktan sonra, kamu ve yerel yönetimler, üniversiteler, sivil toplum örgütleri, akademik odalar ve halkın da desteğiyle; afetler konusunda bilinçli bir toplum oluşturmanın önemine değinen Yürüten, “Sel, taşkın ve diğer afetlerin felakete dönüşmemesi için afetleri, önceden tahmin eden ve önleyen politikaların hakim kılınması amaçlanmalıdır. Doğal afetler, felakete dönüşmemelidir. Küresel iklim değişim problemi bu tür felaketler olduğunda hatırlanmamalı sürekli gündemde tutulmalı. Küresel iklim değişiminin etkileri göz önünde bulundurularak şehirleşme, sanayi ve tarım alanları planlanmalıdır. Ülkemizde de iklim değişikliği ile mücadelenin hız kazanması ve farkındalığın arttırılması gerekmektedir.

Bununla mücadelede kentlerde yapılması gereken en önemli çalışmalardan biri, sera gazlarının azaltılması ve uyum stratejilerinin net bir şekilde ortaya konduğu iklim değişikliği eylem planlarının hazırlanması ve uygulanmasıdır. Şehir planlamasında ve altyapı projelerinde iklim krizi göz önünde bulundurularak, risk minimize edilmelidir” dedi.

ÇOK YÖNLÜ ÖNLEMLER ALINMALI

Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şubesi olarak 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı’nın ön değerlendirme raporunda bu konuyu vurguladıklarını belirten Yürüten, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alt ölçekli planlarda, dere ve dere yataklarının; taşkına mahal vermemesi ve kolay temizlenebilmesi için mevzuatlara uygun olarak açık olarak düzenlenmesi ve gelecekteki yağış rejimlerine göre debi artışı ve genişleme ihtiyacı göz önüne alınarak, derelerin sağ ve sol sahilinde derenin genişliği ile orantılı olarak ‘Yeşil Alan’ bantları bırakılması gerekmektedir. DSİ tarafından tanımlanmış olan dere taşkın alanları yapılaşma alanı olarak imara açılmamalıdır. Öncelikle park veya rekreasyon alanı olarak düzenlenmelidir. Sel felaketinden dolayı yaşanan yıkım ve oluşan zararlarda en önemli etken, dere yataklarına yapılan müdahale ve dere yataklarının işgalidir. Doğal afetler değil maalesef tedbirsizlik can ve mal kayıplarına neden olmaktadır. Afetler öncesinde riskleri azaltmak amacıyla çok yönlü önlemler alınmalıdır. Bu sel felaketi ilk değil, son da olmayacaktır. Afeti yönetmek değil, asıl riski yönetmeliyiz.”

DOĞRU PLANLAMA, DOĞRU YER SEÇİMİ İklim değişikliği dünyayı tehdit ediyor

Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Alp Kaya, yoğun yağmur yağışı nedeniyle Kestel, Yenişehir, İznik, Orhangazi’de sel felaketi yaşandığını anımsattı. Özellikle son yüzyılda yaşanan iklim değişikliğinin hızla dünyayı etkilemesinin, alışılagelmiş doğa olaylarının rutininin bozulmasına sebep olduğunu ifade eden Kaya, ani ve mevsimsel olmayan yoğun yağış gibi doğa olayları yaşandığını vurguladı. Bu durumun şehirlerin ve yerleşimlerin, doğru planlanmasının, doğru yer seçiminin önemini bir kez daha hatırlattığını söyleyen Kaya, “Bu yaşanan üzücü olay kentlerin ve doğanın belli kapasitesi olduğunu ve aşırı kapasitede doğanın nasıl tepki verdiği göstermektedir” dedi.

DOĞAL AFETLERLE YAŞAMAYA ALIŞMAK

Sel ve taşkının önemli doğal afetlerden olduğuna değinen Kaya, “Yaşanan son olay sonuçlarının ne olabildiğini bize bir kere daha göstermiştir. Doğal afetlerden olan deprem için, ‘Depremle yaşamaya alışmak’ tabirine hepimiz alışmış durumdayız. Artık sonuçlarının neler olabileceğini çok iyi biliyoruz. Ancak yıllardır dile getirilen deprem önlemleri maalesef hala görmezden gelinmeye devam etmektedir. Artık ‘Depremle yaşamaya alışmak’ teriminin iklim değişikliği, çarpık kentleşme, betonlaşma gibi olaylar sebebiyle ‘Doğal afetlerle yaşamaya alışmak’ olarak değiştirilmesi gerektiği düşünüyoruz. Artık her türlü doğal afete karşı ‘kaderci’ anlayıştan vazgeçerek bir an önce ‘tedbir’ aşamasına geçmeliyiz. Artık hepimiz bilmeliyiz ve afetler yaşanmadan tedbir almalıyız” diye konuştu.

TEDBİRLER ALINMADIĞI TAKDİRDE…

2040 YILI PLANLAMASI VE KIRSAL ALANLAR

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden İklim değişikliği dünyayı tehdit ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Haziran 2020 tarihinde saat 12 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İklim değişikliği dünyayı tehdit ediyor haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Haziran 2021, Çarşamba
 • İmsak
  03:31
 • Güneş
  05:28
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  17:09
 • Akşam
  20:44
 • Yatsı
  22:32
Sayfa Başı