Eşref Kolçak, öğrencilere Yeşilçam’ı anlattı

Güncelleme Tarihi:

Eşref Kolçak, öğrencilere Yeşilçam’ı anlattı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 08, 2017 13:20

Eşref Kolçak, öğrencilere Yeşilçam’ı anlattı

Haberin Devamı

BURSA, (DHA)- TÜRK sinemasının ünlü isimlerinden usta sanatçı Eşref Kolçak, “Yaşayan Sinema” etkinliğinde öğrencilerle bir araya geldi. Sanat yaşamının en güzel anılarını gençlerle paylaşan Kolçak, Türk sinema sektörüne ilişkin samimi eleştiriler yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Turizm Şube Müdürlüğü Karagöz Sinema Atölyesi tarafından düzenlenen “Ahde Vefa Yaşayan Sinema” etkinliği Bursa’nın farklı okullarında Yeşilçam’ın deneyimli jönü Eşref Kolçak’ı öğrencilerle buluşturuyor. Sinemada 70 yılı geride bırakan usta aktör,  bu kez Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi. Sinemaya gönül veren gençlerle mesleki tecrübelerini paylaşan ünlü oyuncu, babasının karşı gelmesine rağmen,  balet olarak başladığı sanat hayatına bir tesadüf eseri aktör olarak devam ettiğini söyledi. Bir arkadaşının zorlaması ile kendisini film setinde bulduğunu ifade eden Kolçak, kamera arkasındaki yönetmenin kendisini beğendiğini ancak arkadaşının bu şansı yakalayamadığını kaydetti. Kolçak, kamera karşısındaki ilk deneyimini ise 1947 yılında çekilen “Fedakâr Ana” adlı filmde yaşadığını söyledi.  Oyunculuğun yetenekle doğrudan bir ilgisi olduğunu belirten ünlü sanatçı, “Ben Ses Tiyatrosu’nda sahne ile tanıştım. Türkiye’nin sayılı dansçılarından biriydim, aktör olmadan önce de iyi bir baletim. Modern dansların hepsini bilirim.  Sanat bir yetenek meselesi.  Güzel sanatların okulu yok, kitabı yok. Allah size o yeteneği vermemişse maalesef oyuncu olunmuyor. Beni sinemada kimse keşfetmedi, kendimi orda buldum” diye konuştu. Sanat hayatı boyunca 180 sinema filmi ve onlarca dizide yer aldığını ifade eden, Kolçak, Yeşilçam’ın Türk sinema tarihinin yüz akı olduğunu söyledi.  Kolçak, “Benim Eşref Kolçak olmama ve başrol oynamama vesile olan yapım Neriman Köksal ile kamera karşısına geçtiğim,  yönetmenliğini Şinasi Özonuk’un yaptığı 1953’de çekilen ‘Affet Beni Allah’ım’ adlı filmdir. Bu film, benim için Türk sinemasının kilometre taşlarından biridir ” dedi.
Türk insanına sinemayı Yeşilçam’ın sevdirdiğini dile getiren ünlü aktör, “Biz Anadolu’yu oynuyorduk. Anadolu insanını canlandırıyorduk. Samimiydik. O kuşaktan geriye çok az aktör ve aktris kaldı” diye konuştu. Oyunculuk hayatında en çok istediği rolün tarihi bir yapımda Cihan Padişahı Fatih Sultan Mehmet’i canlandırmak olduğunu ifade eden Kolçak,  son dönemdeki Türk sinemasının gelişen teknolojiye rağmen sınıfta kaldığını savundu. Buna rağmen birçok -başarılı oyuncunun yetiştiğini sinemayı geliştirecek çok sayıda jön bulunduğunu ifade eden Kolçak, kadınlardan ise Gökçe Bahadır’ın oyunculuğunu beğendiğini söyledi.  Söyleşinin ardından Kolçak, öğrencilerle günün anısına fotoğraf çektirdi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdülkadir Karlık ünlü Yeşilçam sanatçısı Eşref Kolçak’a öğrencilerle bir araya gelerek sinema tecrübelerini paylaştığı için teşekkür etti. Söyleşi öncesi söz alan okul müdürü Yusuf Ay ise “Ahde Vefa Yaşayan Sinema” etkinliğinin okullarında gerçekleştirilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sanata ve sanatçıya hak ettiği değeri teslim eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye ve emeği geçen Kültür ve Turizm Dairesi Başkanlığı personellerine teşekkür etti.

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!