BURSA HABERLERİ

Eğitim dünyası yeni döneme hazır mı?

Recai GÜLER/Hürriyet
01.06.2020 - 10:43 |Son Güncelleme :

Küresel salgına dönüşen koronavirüs ülkemizde de kendini yoğun şekilde gösteriyor. Hepimizin endişeli olduğu bu dönemi, atlatabilmemiz için birlik ve beraberlik içinde kurallara uyarak hareket etmemiz ve uyarılara kulak vermemiz gerekiyor. Bu zor günlerde Hürriyet Bursa olarak iş ve cemiyet hayatının tanınmış isimleriyle koronavirüslü yaşam hakkında kısa sohbetler gerçekleştirdik ve bir yazı dizisi hazırladık. Birlikte başarmak dileğiyle.

Recai GÜLER/Hürriyet

 SEZEN TULGARER:ULUDAĞ KOLEJİ KAMPÜS MÜDÜRÜ

Eğitim dünyası yeni döneme hazır mıYaşadığımız bu süreç bizlere bir ekran üzerinden pek çok şeyi başarabileceğimizi gösterdi. Özlemlerimizi görüntülü konuşmalarla gidermeyi öğretti ancak dış dünyadaki gelişmeler ve yenilikler de hız kazanarak yeni bir boyut aldı. Küresel dünyada iş disiplinleri değişmekte, disiplinler arası çalışmalar ön plana çıkmakta. Eğitim sektörü için durum bundan farksız değil. Eğitim ve teknoloji dünyası artık ayrılmaz bir bütünün parçaları haline geldi. Uzaktan verilen eğitimler bunun başlıca mimarı. Online eğitim sürecini kendi öz disiplini olan düzenli çalışan öğrenci bir avantaja çevirdi. Çünkü bilgiye ve öğretmene anlık ulaşımı kolaylaştırdı.

BÜYÜK YÜK DÜŞECEĞİ AŞİKAR

Milli Eğitim Bakanlığının açıklamaları doğrultusunda okullar eylül ayında açılacak. Peki yeni döneme eğitim dünyası hazır mı? Uzun bir süre daha sosyal mesafeyi koruyacağımız net. Bu nedenle sınıf kapasitelerinin dikkate alınması önemli. Maske bir müddet daha bizlerle. Okul psikologlarına ve rehberlik servislerine büyük yük düşeceği aşikar. Okullardaki hijyenik ortamın sağlanması koşulsuz önceliklerden. Okullarda sağlık ve hijyen eğitimlerinin devamlılığı önemli. Her okulun çeşitli varyasyonlarla eylem planlarını oluşturması gerekli.

VELİLERİMİZİ SÜRECE DAHİL ETTİK

Uludağ Koleji ailesi olarak online eğitim sürecine en hızlı entegre olan kurumların başında geldiğimizi söyleyebilirim. Hızlı refleks alarak hem öğrencilerimiz hem öğretmenlerimizi hem de velilerimizi sürece dahil ettik. Etkin bir online eğitim süreci geçirdiğimizi söylemekten gurur duyuyorum. Ciddi ve özverili bir çalışma yürütüldü. Velilerimiz ve öğrencilerimizden gelen geri bildirimler bizi oldukça mutlu ediyor.

YENİ DÖNEMİ BEKLEMEKTEYİZ

Eylem planımızı gerçekleştirip görevlendirmelerimizi yaptık. Okulumuza giren öğrenci, veli veya personelin mutlaka belirli aralıklarla ateşi ölçülmekte. Dezenfektanlar içeriye girdiğinizde sizi karşılayan ilk unsurlar. Okul psikoloğumuz ve rehberlik servisimizle bu sürecin çocuklarda yarattığı problemleri çözmek için çalışmalar yürütülmekte. Maskelerimiz, sosyal mesafeye göre düzenlediğimiz sınıflarımızla yeni dönemi beklemekteyiz. Ancak online eğitim, eğitime farklı bir soluk getirmiştir. Bu nedenle yeni dönemde ek çalışmalar, etütler ve aktiviteler için bu sistem kullanılmaya devam edecektir.

EĞİTİM VE TEKNOLOJİ AYRILMAZ BİR BÜTÜNDÜR

Başlangıçta da belirttiğim gibi eğitim ve teknoloji artık ayrılmaz bir bütünün parçalarıdır. Bunu kabul ederek, yeniliğe direnmeyerek gelecek güzel günler için çocukların hayatlarına dokunmanın birinci önceliğimiz olduğunu unutmadan eğitim yolculuğumuza devam edeceğiz.

AYÇA TAYAR: BAHÇEŞEHİR KOLEJİ BURSA MODERN KAMPÜSÜ MÜDÜRÜ

Eğitim dünyası yeni döneme hazır mıCovid-19’un ülkemizde görüldüğü tarihten bu yana, yüz yüze eğitime 2 buçuk aydan fazla bir süre ara vermek durumunda kaldık. Öğrenci, öğretmen ve velilerimizin iş birliğiyle başarılı bir uzaktan eğitim süreci yürüttük. Sağlık Bakanlığımızın açıkladığı veriler gösteriyor ki her alanda yavaş yavaş normalleşme sürecine geçiyoruz.

PANDEMİ SONRASI NORMALLEŞME

Bir çok iş alanında “kullanıcıların” sayısı azaltılabilir, ancak okullar için bu çok da mümkün görünmüyor. Bu durumda da okullar, var olan alanlarını ve imkanlarını doğru planlayarak pandemi sonrası normalleşme sürecini yönetecek ve sağlık koşullarını riske atmadan eğitim öğretime başlayacaklar. Bahçeşehir Koleji’nde bizler Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, WHO (Dünya Sağlık Örgütü)nün belirlediği çerçevede ve uzman görüşlerini alarak hazırlıklarımızı yapmaya başladık.

SERVİS KULLANAN ÖĞRENCİLER

Bir okul günü, öğrencinin evden çıkışıyla başlıyor diyebiliriz. Dolayısıyla beklentimiz, her ailenin sabah çocuklarını okula hazırlarken mutlaka ateşini ölçmesi, tedbir almaya evde başlaması. Servis kullanan öğrenciler için sayı-düzen- hijyen planlaması belirlenen şartnameler doğrultusunda ilerleyecektir. Kampüsümüzde, pandeminin henüz başladığı haftalardan beri girişlerde ateş ölçümü yapılmakta, riskli durumlarda her kim olursa bir sağlık kuruluşuna yönlendirmekteyiz. Bu uygulamamız, yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte bina girişlerinde de titizlikle devam edecek.

MASKE KULLANIMI

Kampüsün belirli noktalarına, dezenfektan alanları konumlandırılıyor. “Hijyen” bir okul için her koşulda mutlak bir ihtiyaçtır, bu süreçte tüm öğrenci ve çalışanlarımızın hijyen koşullarına, doğru el yıkama prosedürlerine maksimum özen göstermesini sağlayacağız. Maske kullanımı, ortak kullanılan eşyaların sınırlandırılması, lavaboların, aktivite sınıflarındaki malzemelerin kullanılması ile ilgili bir dizi yönerge üzerinde çalışma yapıyoruz. Yemekhane, spor salonu, sınıf gibi ortak kullanım alanlarındaki mesafelendirme de titiz bir şekilde planlanıyor. Düzenli aralıklarla, alanların temizlik ve dezenfeksiyonuyla ilgili aksiyon planlarımız hazır. Öğretmen odalarında ve ofislerde de fiziksel mesafe planlaması revize ediliyor. Kampüs binaları içindeki hareketi bile saat yönünde organize edecek şekilde yönergelerimiz düzenlendi.

GÜVEN ODAKLI BİR İLETİŞİM

Tüm bu hazırlıklar, okul gibi 4 yaştan 14 yaşa kadar yüzlerce çocuğun ve büyük bir çalışan nüfusunun bulunduğu bir alanda ancak ortak eylem planıyla etkin hale gelir. Öğrencilerde kaygı yaratmadan, tüm okul nüfusuyla güven odaklı bir iletişim kurarak, ailelerin, çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin endişelerine kulak verip, düzenli anketlerle geri bildirim alarak normalleşme sürecini en doğru şekilde yürütmeyi hedefliyoruz zira alacağımız her türlü önlemin halk sağlığını korumada da önemli bir katkı sağlayacağının bilincindeyiz. Her okul öğrencisi ve öğretmenleriyle hayat bulur. Biz de önce sağlık diyerek bir araya geleceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz.

ŞÜKRİYE ÖZMERİÇ: ERA BURSA KOLEJİ İLKOKUL MÜDÜRÜ

Eğitim dünyası yeni döneme hazır mıPandemi sürecinde çocuklarımızın ve ailelerinin evlerinde zorlu süreci deneyimli öğretmenlerimizle takip ettik ve kesintisiz eğitim sağladık, sağlamaya da devam ediyoruz.

Öğrencilerimize müfredatı evlerinde olsalar da geride kalmadan , ailelerin desteği ve evdeki imkanlarla entegre, online destekli eğimi sağlayabildiğimiz için çok mutluyuz. Yeni eğitim döneminde de online eğitim programını kullanmaya mutlaka devam edeceğimizi , hatta yeni öğrencilerimiz ile okula uyum süreci ile ilgili oryantasyonları da önce online olarak planlamaktayız. Ardından yapılacak uygulamalar doğrultusunda yeni öğrencilerimizin okula uyum takiplerini sınıf öğretmenlerimiz ve rehberlik servisimizle koordineli sürdüreceğiz.

TELAFİ EĞİTİM TAKVİMİ

Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk telafi eğitim takvimini açıkladığı takdirde planlanmış programımız iki yönlü olacaktır. Öncelik çocukların sağlığını tehlikeye atmadan aldığımız sağlık önlemleri ile kademeli olarak okul - sınıf ortamındaki alanları yeni sürece uygun mesafeli olarak hazırlıyoruz. Çocukların arkadaşları ve öğretmenleri ile sağlıklı olarak biraraya gelmesi birinci önceliğimiz.

KAYNAKLARINI ÜRETEN KURUMUZ

Okul sınıf ve bahçe alanımızın buna uygun olması işimizi kolaylaştırmakta. İkinci aşama Era Kolejleri’nin yaptığı teknolojik ve yazılı kaynak yatırımı ile çocukların evlerine ulaşacak kaynakların yeni dönem için özel seçilerek planlanması. 40 yıllık akademik deneyimi ile kendi kaynaklarını üreten bir kurum olarak, pandemi sürecinde farklı alanlarda çocukların ulaşacağı kaynakları çoğaltarak kullandık.

SAĞLIK VE TEKNOLOJİK YATIRIMLAR

Yeni eğitim döneminde de tecrübemizi çocuklarımız ve geleceğimizin başarısı için kullanırken sağlık, teknolojik yatırımları planladık. Yeni dönemde, başarı için öngörülü olmak ve zaman yönetimini tecrübe ile inovatif olarak uygulamak ön plana çıkacak. Çocuklarımıza da pandemi sürecinde istikrarlı olarak zaman yönetimi ve planlı olmayı öğretmeye gayret ettik.

AİLE-OKUL İŞBİRLİĞİ GÜÇLÜ YANIMIZ

Eralı öğrenciler akademik eksiği olmadan, yaratıcı ve aktif, fikir ve proje üreten, kendini güzel ifade eden bireyler olarak yeni döneme başlayacaklardır. Her süreçte olduğu gibi aile-okul işbirliği en güçlü yanımız olarak iletişimi ön planda tutarak ihtiyacı olan her öğrenciye her an rehberlik desteğini de vererek okula dönüşü duygusal olarak da planlamaktayız.

Güçlü bir kurum olarak eğitim kadromuz ve velilerimizle Era Bursa ailesi, yeni eğitim döneminde sağlıklı, donanımlı, interaktif eğitim ortamı ile hazır durumda. Öğrencilerimizi özlemle ve sabırla bekliyor, neşe ile oyunlarla, sevgiyle karşılamaya can atıyoruz.

NADİDE TOPKAPI: ANAOKULU KURUCU MÜDÜRÜ

Eğitim dünyası yeni döneme hazır mıTüm Dünyayı saran koronavirüs pandemisi birçok alan gibi okul öncesi dönemindeki 2-6 yaş arası çocuklarmızı da etkiledi. Ebeveynler olarak bu süreci çocuklarımıza anlatmak hiç kolay değil. Okul öncesi eğitim kurumları büyük bir özveri ile pandemi sürecinde evde olan velilerine ve çocuklarına ulaşmaya çalıştı, evde yapılabilir birçok etkinlik ve öneride bulundu.

Çocuğunuzun sorularına açık olun ve iletişimi kesmeyin. Tatmin olmadığı cevaplar alırsa soruyu tekrar tekrar sorabilir. Kaygı ve stresli durumlarımızı çocuklarımıza yansıtmamalı ve çok dikkatli olmalıyız.

ÇOÇUKLARINIZLA OYUN OYNAYIN

Okul öncesi dönemi çocuklarının en büyük ihtiyaçlarından birisi oyundur. Aslında bu zorlu süreci fırsata çevirerek birlikte vakit geçiremediğimiz çocuklarımızla iletişimi arttırabilir, onlarla oyun oynayarak duygu ve düşüncelerini çok rahat öğrenebiliriz. Onların oyun dünyasının içinde bir yer bulup birçok sorunu çözümleyebiliriz. Unutmayalım; çocuklar çok rahat oyun kurabilir ve sizi bu oyuna dahil edebilir. En sıkıldıkları anda bile çok yaratıcı olabilirler. Hayal dünyaları çok geniştir. Çocuğunuzun hayallerine dahil olup çocukluğunuza dönmek bile size keyif verecektir.

ÇOCUKLUĞUNUZU YAŞAYIN

Çocuğunuzun yaş gurubuna uygun bol bol kitap okuyun. Kitabın resimlerine onları anlatmasını isteyebilir, hatta kitabı birlikte canlandırıp gelişimini destekleyebilirsiniz. Ev işlerine onları da katmak çocuğunuzu mutlu edecek, özgüvenini geliştirecek ve sorumluluk duygularını arttıracaktır. Unutmayın ki; sizler çocukların öğretmeni değil ebeveynlerisiniz. Bu nedenle yapmanız gereken sürekli bir şeyler öğretmeye çalışmak yerine onlara yakınlaşmak. Bu süreçte çocuğunuza bol bol sarılın, öpün. Birlikte vakit geçirmenin keyfini hem ona hem kendinize yaşatın. Biliyoruz ki bu günler geçecek, her şey düzelecek. Sevgiyle ve oyunla kalın, çocuğunuz ile çocukluğunuzu yaşayın.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Eğitim dünyası yeni döneme hazır mı? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Haziran 2020 tarihinde saat 10 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eğitim dünyası yeni döneme hazır mı? haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

27 Ocak 2022, Perşembe
 • İmsak
  06:43
 • Güneş
  08:10
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  15:59
 • Akşam
  18:23
 • Yatsı
  19:44
Sayfa Başı