BURSA HABERLERİ

DOSAB’a kadın eli değdi

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa
18.12.2019 - 10:01 |Son Güncelleme :

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (DOSABSİAD) geçtiğimiz nisan ayında gerçekleştirilen genel kurulu sonrasında bölgenin ilk kadın başkanı seçilen Nilüfer Çevikel, hayata geçirdiği projelerle dikkat çekiyor. Devlet destekleri, Ur-Ge, istihdam, temiz enerji alanında çalışmalar yapan Çevikel, sosyal projelerle de bunları destekliyor. Çevikel, “Burası nitelikli ve başarılı bir bölge. Bölgedeki çalışmalar Türkiye’ye yayıldığı takdirde ülke olarak önemli yere geleceğiz” diyor.

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa

DOSAB’a kadın eli değdiDOSABSİAD'da göreve başlayan Yönetim Kurulu Başkanı Nilüfer Çevikel, gerçekleştirdiği çalışmaları Hürriyet Bursa’ya anlattı. Son 2 yıldır özellikle devlet desteklerine yoğunlaştıklarını belirten Çevikel, buradan sanayiciye 25 milyon dolarlık katkı sağladıklarını açıkladı. Ur-Ge, iade, ekoteks belgesi, kalite belgesi, tasarım projeleri, pazar araştırmaları, yurtdışı seyahat desteğinin yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB gibi kurumların avantajlarından faydalandıklarını ifade eden Çevikel, “Sanayicilerimiz maksimum faydalansın diye Devlet Destekleri Ofisi, kuruldu. Destekler verilmeye başladığı zamandan beri faaliyet gösteriyor. Şu anda hemen hemen her gün bir sanayicimizin fabrikasında bir çalışma yapılıyor” diye konuştu.

ÜRETMEK VE SATMAK

Ur-Ge Projesi’nin 4’üncüsünü gerçekleştirdiklerini belirten Çevikel, bunların ev tekstili, giyim, otomotiv gibi farklı alanları kapsadığını açıkladı. Amaçlarının üretmek ve ürettiğini dünyaya satmak olduğunu vurgulayan Çevikel, “Dünyadaki ekonomik kriz, ticari savaşlar, konjonktürden kaynaklı dalgalanmalar nedeniyle firmalar, ciddi sorunlar yaşıyor. Burada Ur-Ge’ler kilit noktada bulunuyor. Hayatında hiç ihracat yapmamış firmalarımız Ur-Ge’lerle dış pazarı tanıdı. Birçok firma, ihracat yapar konuma geldi. Bunlar bizi kurtaracak yollar. Bu desteklerle firmalar, nefes alıyor; pazarını genişletiyorlar” diye konuştu.

BAŞARI İLE SÜRÜYOR

Yapılan çalışmalardan sanayicilerin memnun olduklarını söyleyen Çevikel, “Zor bir dönemden geçiyoruz. Türkiye genelinde bu destekleri ve Ur-Ge’yi en iyi kullanan ve öncü olan bölgelerden birisiyiz. Yapılan çalışmalar ciddi ve profesyonel yönetim süreci ile gerçekleşiyor. Projeleri, başarı ile tamamladığımız için tekrar tekrar bunlardan yararlanabiliyoruz” dedi.

EKONOMİK KATKI VE İSTİHDAM

Üniversite-sanayi işbirliğini önemsediklerinin altını çizen Çevikel, burada da ciddi desteklerin bulunduğunu hatırlattı. Ar-Ge merkezlerinde doktoralı çalıştırılması durumunda uzun süreli ve ciddi katkı sunulduğunu belirten Çevikel, “Avrupa, sanayileşme sürecinde bu işbirliğini başlatmış. Bizim en büyük eksiklerimizden birisi bu. Devletin bu konuda verdiği destekler çok önemli. Son dönemde sanayi-üniversite işbirliği burada oluşuyor. Bunu başardığımızda sanayi birkaç adım daha ileriye gidecek. Amacımız hem bölge, hem kent, hem ülke ekonomisine katkı sağlamak ve istihdamı artırmak” şeklinde konuştu.

TEKNOLOJİ ÜRETİMİ BURSA’DAN BAŞLAYACAK

Türkiye’nin diğer ülkelerle rekabet edebilmesi için dijitalleşmeye ve teknolojik yatırımlara ağırlık vermesi gerektiğinin altını çizen Çevikel, “Biz, teknolojiyi ithal ediyoruz. Teknolojik üretim yapıp, Türkiye ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. ‘Hammaddemiz yok. Kur riskimiz var. Enerji maliyetlerimiz var. Dışa bağımlıyız. Rekabet edemiyoruz’ diyoruz. Teknoloji ithal etmekten çıkıp, üretmemiz gerekiyor. Bunu mutlaka başaracağız. Bunun başlayacağı yer de mutlaka Bursa olacak. Çünkü Bursa, sanayinin lokomotifi. Bunu başlattığımız zaman dünya ile rekabet şansımız artacak. O zaman daha güçlü hale geleceğiz” diye konuştu.

ÇÖZÜM EĞİTİM SİSTEMİNDE

Çözülmesi gereken önemli problemlerden birisinin istihdam alanında olduğunu vurgulayan Çevikel, işsizlik ile birlikte işçi ihtiyacı oranının da yükseldiğine dikkat çekti. Vasıflı ve vasıfsız eleman ihtiyacının arttığını belirten Çevikel, “Bu sorunun çözümünün eğitim sisteminden geçtiğini düşünüyoruz. Üstümüze düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda BUTGEM ile işbirliği yaptık. Bölgenin ve Bursa’nın ihtiyaçlarını belirledik. Bugün ve 3 sene sonra ihtiyacımız olacak konfeksiyon kadın dış giyim, dikim operatörlüğü, pazarlama, rotasyon baskı desinatörü, teknik resim, CNC operatörü, torne, freze, kaynak operatörü, makine bakım alanlarında eğitimler yapıldı ve devam ediyor. Uluslararası sertifikalar veriliyor. Ayrıca bunu desteklemek adına özel istihdam büromuz da Ocak ayında açılacak” diye konuştu.

ENERJİ YATIRIMI VE SOSYAL ALANDAKİ PROJELER

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi ile birlikte güneş enerjisi alanında yatırım yaptıklarını hatırlatan Çevikel, bunun kısım kısım devreye alındığını belirterek, tam kapasite çalışmaya başlayınca bölge enerji ihtiyacının yarısından fazlasının sağlanacağını kaydetti. Bölgenin kreşinin bulunması ve sosyal tesisin olmasının avantaj olduğunu ifade eden Çevikel, sosyal projeler yaptıklarını da anımsattı.

‘Umuda Spor, Huzura Skor Projesi’ne kız çocuklarını da dahil ettiklerini söyleyen Çevikel, “400’den fazla dezavantajlı çocuk alınıp, spora kanalize ediliyor. Senede iki kez Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü de ölçümleme yapıyor. Sünnet, iftar çadırı, burs imkanı gibi devam eden projelerimiz de bulunuyor” dedi.

AMAÇ KATMA DEĞERLİ ÜRETİM

Bölge ihracatının 5 milyar doları bulduğunu söyleyen Çevikel, bu oran ile 75 ili geride bıraktıklarını dile getirdi. Ekonomideki dalgalanmalara, kur riskine rağmen ihracatı artırdıklarını belirten Çevikel, asıl amaçlarının katma değeri yüksek üretim yapıp, satmak olduğunu vurguladı. 7 ayı geride bıraktığını hatırlatan Çevikel, “Önceki dönemde görev alan başkanlar, her zaman buradalar ve destek veriyorlar. Burası nitelikli ve başarılı bir bölge. Rol model. Biz, bu bölgenin Türkiye’ye örnek olduğunu düşünüyoruz. Bölgedeki çalışmalar Türkiye’ye yayıldığı takdirde ülke olarak önemli yere geleceğiz” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde DOSAB’a kadın eli değdi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

04 Şubat 2020, Salı
 • İmsak
  06:38
 • Güneş
  08:04
 • Öğle
  13:23
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:32
 • Yatsı
  19:52
Sayfa Başı