BURSA HABERLERİ

Dönüşümün ilk adresi: Altıparmak ve Merinos altı

Hürriyet Haber
29.01.2020 - 10:13 |Son Güncelleme :

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Elazığ depreminin ders olarak kabul edilmesi gerektiğini belirterek, bugünden sonra bu konunun üzerinde daha fazla durulmasının önemini vurguladı. Bursa’nın arazi fakiri olduğunu söyleyen Aktaş, yeni rezerv alanları çıkarmak için çalıştığını açıkladı. İlk apartman hayatının yaşandığı bölgelerden kentsel dönüşümün başlamasının önemini dile getiren Aktaş, “Merinos altını boşaltacağım. Bizim en sıkıntılı bölgemiz ve Bursa’da ilk apartman hayatının olduğu Altıparmak Bölgesi… Bu iki bölgenin kesinlikle boşalması gerekiyor. Binalar yorgun ve deprem de gördüler” dedi.

Hürriyet Haber

Dönüşümün ilk adresi: Altıparmak ve Merinos altıBüyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa’da depremle ilgili yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Kentin 21 yıl önceki Gölcük-Adapazarı Depremi’ni yakından yaşadığını hatırlatan Aktaş, ülke ve bölgede böyle bir tehdidin bulunduğunu anımsattı.

HERKES TESTİNİ YAPTIRSIN

Elazığ Depremi’ne bakıldığında yıkılan veya hasarlı binaların 1999 öncesi yapılarda oluştuğunu ifade eden Aktaş, bu tarihten sonra yapılan binalarda çizik dahi bulunmadığını söyledi. Bursa olarak depo stoku bulup, çıkarmanın gerekliliğini vurgulayan Aktaş, “Bununla ilgili olarak yakında başlayacak bir çalışmamız var. Büyükşehir belediyesi olarak ilçe belediyelerimiz dönüşümle alakalı çalışma yapacaklar ama benim buradan vatandaşa çağrım olacak. Herkes kendi evinden mesuldür, sorumludur. Bu manada herkesin kendi testlerini yaptırması veya bu noktada bize müracaat etmesi ve bu anlamda çıkan karneye göre bir yol haritasını kendilerine belirlemeleri gerekiyor. O yüzden daha seri hareket etmemiz lazım. Depo stokumuzu bu manada daha da rahatlatmamız lazım” diye konuştu.

UYGUN YAPILAR

Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, 1999 Depremi sonrasında yapılan yüksek yapılarda dahi hiçbir sıkıntının olacağına inanmadığını belirterek, zemin germeleri, geoteknik kuralları, radyan temel uygulamaları, forekazık uygulamalarının uygun yapıldığını savundu.

Dönüşümün ilk adresi: Altıparmak ve Merinos altı

KENTSEL DÖNÜŞÜM, RANTSAL DÖNÜŞÜM OLARAK ALGILANDI

‘Ben 40 yıllık binamı vereyim, aynı metrekaredeki sıfır bir binayı alayım’ anlayışı ile dönüşümün başarılı olamayacağını vurgulayan Aktaş, “Bugüne kadar hep bunu yapmaya çalıştık. Herkes kentsel dönüşümü bir rantsal dönüşüm olarak algıladı. Ondan sonra 3-4 katlı binaları yıkıp, 13-14 katlı binaları yaparak; şehrin trafiğini, ulaşımını ve sosyal hayatını olumsuz etkiledik. Bir musibet, bin nasihatten hayırlıdır. İnşallah çok seri hareket ederiz diye temenni ediyorum” diye konuştu.

ARAZİ FAKİRİYİZ, REZERV ALANI LAZIM

Bursa olarak buradaki en büyük temennilerinin desteklenmeleri olduğunu vurgulayan Aktaş, “Bize, rezerv alanı, tahsil edilmesi ve verilmesi gerekiyor. Çünkü biz arazi fakiriyiz. Güneyimiz Uludağ, kuzeyimiz ova, bu hat üzerine sıralanmış bir şehir Bursa... Eğer kentsel dönüşümü kat artışı olarak temin etmeye çalışırsanız, şehri kilitliyorsunuz. Bizim yayılmamız lazım. O yüzden bize depo konut alanları, rezerv arsa alanı lazım. İstediğim yerler var. Onları almaya çalışıyorum. Aldığım zaman da kamuoyu ile paylaşacağım” dedi.

APARTMAN HAYATININ İLK YAŞANDIĞI YERLERİ İŞARET ETTİ

Bahsettiği rezerv alanlarının kent merkezine yakın yerler olduğunu açıklayan Aktaş, buraların kamuya, Milli Emlak’a ve farklı kurumlara ait olduğunu söyledi. Bursa’da dönüşümün öncelikli olarak apartman hayatının ilk yaşandığı yerlerden başlaması gerektiğini belirten Aktaş, “Merinos altını boşaltacağım. Bizim en sıkıntılı bölgemiz ve Bursa’da ilk apartman hayatının olduğu Altıparmak Bölgesi… Bu iki bölgenin kesinlikle boşalması gerekiyor. O binalar 45 yıllık ve ekonomik ömrünü tamamladılar. Binalar yorgun ve deprem de gördüler” diye konuştu.

BİLİNÇ VE KÜLTÜR MESELESİ

Depremin bir bilinç ve kültür meselesi olduğunu savunan Aktaş, Elazığ’da yaşanan son olayın bir ders olarak kabul edilmesi ve bugünden sonra çok daha fazla bu konunun konuşulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Dönüşümün ilk adresi: Altıparmak ve Merinos altı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ocak 2020 tarihinde saat 10 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dönüşümün ilk adresi: Altıparmak ve Merinos altı haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ağustos 2022, Salı
 • İmsak
  04:34
 • Güneş
  06:09
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:01
 • Akşam
  20:08
 • Yatsı
  21:36
Sayfa Başı