BURSA HABERLERİOSMANGAZİ HABERLERİ

Eski vergi dairesi müze oluyor

BURSA, (DHA)
16.07.2018 - 13:12 |Son Güncelleme :

BURSA Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Büyükşehir Belediyesi’ne devredilerek, Bursa Kent Müzesi’ne tahsis edilen eski vergi dairesi binasında sürdürülen tadilat ve restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi. Başkan Aktaş, tarihi binanın giriş katının sonbaharda hizmet vermeye başlayacağını söyledi.

BURSA, (DHA)

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, yapımı 1926 yılında tamamlanan, uzun süre vergi dairesi olarak kullanılan ve Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda Bursa Kent Müzesi’nin kullanıma sunulan tarihi binada sürdürülen onarım çalışmalarını inceledi. Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’nın sahip olduğu değerler nedeniyle haklı olarak ‘Yaşayan Müze Şehir’ adını aldığını belirten Başkan Aktaş, Büyükşehir Belediyesi bünyesinde tarihsel kronolojinin Bursa’ya sağladığı avantajlar değerlendirilerek birçok alanda müze kurulduğunu kaydetti. Sırasıyla 2003 yılında Hünkar Köşkü, 2004 yılında Bursa Kent, 2007 yılında Karagöz, 2011 yılında Merinos Tekstil Sanayi, 2012 yılında Merinos Enerji, 2014 yılında Bursa Göç Tarihi, 2015 yılında Aktopraklık Höyük Arkeopark, 2016 yılında Bursa Vakıf Kültürü, 2017 yılında Bıçak ve 2018 yılında da Yaşam Kültürü Müzesi ve Sağlık Tarihi müzelerinin hizmete alındığını belirten Başkan Alinur Aktaş, “Bir toplumun ya da kentin hafızası konumundaki müzeler, kentin tüm yaşanmışlığını bünyesinde barındırır. Şehrin geçmişiyle alakalı hikayeler içerir. Günümüz şartlarında birçok şey değişse de anılar, hatıralar ve şehrin geçmişi değişmez. Bu hikayenin içinde hepimizin bir parçası var. Dolayısıyla müzeler, geçmiş ile geleceği buluşturan önemli alanlardır. Ben bu hizmetlerde emeği geçen tüm belediye başkanlarımıza ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum” dedi.

TEŞHİR ALANI VE TÜR GENİŞLEYECEK  

2004 yılında hizmete açılan Bursa Kent Müzesi’nin ciddi miktarda sergi ürününe sahip olduğunu, şu ana kadar buraya 9500 parça bağışın yapıldığını söyleyen Başkan Aktaş, ilave edilen binayla birlikte teşhir alanı ve türünün genişleyeceğini ifade etti. Başkan Aktaş, “Bu ürünlerin hepsini aynı anda sergilemek mümkün olmuyor. İçinde bulunduğumuz alan eski vergi dairesi. Şimdilik bu alanın giriş katını geçici ve kalıcı sergiler için kullanacağız. Bir yandan da binanın restorasyon çalışmalarını sürdüreceğiz. Çalışmalar tamamlandığı zaman binanın bütün alanlarını kullanarak, inşallah Bursa’ya yeni bir müze daha kazandırmış olacağız” diye konuştu.

Başkan Aktaş, ayrıca binanın tahsisi nedeniyle önceki dönem Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ile yine önceki dönem Maliye Bakanı Naci Ağbal’a teşekkür etti.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Osmangazi haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Osmangazi ilinden Eski vergi dairesi müze oluyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 16 Temmuz 2018 tarihinde saat 13 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Eski vergi dairesi müze oluyor haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

29 Kasım 2021, Pazartesi
 • İmsak
  06:28
 • Güneş
  07:58
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  15:25
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı