BURSA HABERLERİ

2021 Türkiye’nin yılı olacak

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa
29.12.2020 - 17:38 |Son Güncelleme :

Bugüne kadar atılan adımların ekonomi ve hukuk alanında yapılacak reformlarla desteklenmesinin Türkiye’nin pandemi sonrası döneme hazırlanması bakımından oldukça kritik önem taşıdığına dikkat çeken BTB Başkanı Özer Matlı, “İnanıyorum ki 2021 yılı, hayata geçirilecek reform niteliğindeki yeni düzenlemelerle, Covid-19 sürecinde elini ve gövdesini taşın altına koymaktan çekinmeyen iş dünyamızın ve ülkemizin yılı olacaktır” dedi.

Serhat TEZCAN/Hürriyet Bursa

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, yeni tip koronavirüs salgınının sağlık ve sosyal hayata olduğu gibi küresel ekonomiye de etkisinin çok ağır olduğunu söyledi. Ülkelerin bir yandan ikinci, hatta üçüncü dalgası görülen salgınla mücadele ettiğini ifade eden Matlı, diğer yandan da ekonomilerini ayakta tutmaya çalıştıklarını kaydetti.

Pandemi ile birlikte oldukça zorlu bir süreçten geçen Türkiye’nin de bu sınavı başarıyla atlatabilmek adına çok ciddi uğraş verdiğini anlatan Matlı, “Öyle ki salgının ilk günlerinden itibaren kredi desteği, kısa çalışma ödeneği, borç öteleme, faizlerde indirim ve yapılandırma kanunu gibi alınan bir dizi önlemler ve uygulanan politikalar, üretime ara vermek ya da kepenk kapatmak zorunda kalan sanayici ve esnafımıza, bu zor günlerde biraz olsun nefes aldırmıştır” dedi.

EKONOMİ HUKUKLA DESTEKLENMELİ

Dünyanın ekonomik olarak tarihi değişim süreci geçirdiğini söyleyen Matlı, mevcut sorunları ortadan kaldırmayı hedefleyen adımların atılmasının iş dünyası için ayrı bir motivasyon kaynağı olduğunu kaydetti. Bugüne kadar atılan adımların ekonomi ve hukuk alanında yapılacak reformlarla desteklenmesinin de Türkiye’nin pandemi sonrası döneme hazırlanması bakımından oldukça kritik önem taşıdığına dikkat çeken Matlı “Bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde, çatı kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, bakanlarla bir araya gelip, yapılması planlanan reformlara ilişkin görüş ve taleplerimizi iletme imkânı bulduk. Oldukça verimli geçen bu toplantıda, üyelerimizden gelen geri bildirimler doğrultusunda iş ve yatırım ortamında yaşanan sıkıntıları ve bunlara yönelik çözüm önerilerini yapıcı bir diyalog ortamında ele aldık” diye konuştu.

DÜZENLEME BEKLİYORUZ

Toplantıda, salgın dolayısıyla mücbir sebep kapsamında faaliyetleri kısıtlanan işletmelerin yapılandırma kapsamına girmeyen ve ertelenen SGK primleri, KDV, stopaj, kurumlar vergisi gibi kamu borçlarının 2021 yılına ötelenmesinin ele alındığını söyleyen Matlı, kapanan ve önemli bir ciro kaybına uğrayan işletmelerin kredi borçlarının yeniden yapılandırılarak, faizsiz olarak ertelenmesi salgın nedeniyle finansmana erişim sıkıntısı yaşayan oda ve borsa üyeleri için bir yıl geri ödemesiz kredi fırsatları ile kira desteği yönündeki taleplerini ilettiklerini açıkladı. Matlı, vergi ve kredi yapılandırmasına ek olarak, matrah artırımı ile stok, kasa ve sicil affı düzenlemelerinin yapılmasını da iş dünyasının büyük bir heyecanla beklediğini dile getirdiklerini aktardı.

HEP BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ

Bununla birlikte SGK ve İŞKUR tarafından sağlanan istihdam teşviklerine ulaşılması noktasında kolaylık sağlanmasının önemli bir konu olduğunu belirten Matlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden 2021 Türkiye’nin yılı olacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Aralık 2020 tarihinde saat 17 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 2021 Türkiye’nin yılı olacak haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mart 2021, Pazar
 • İmsak
  05:58
 • Güneş
  07:21
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  16:33
 • Akşam
  19:08
 • Yatsı
  20:26
Sayfa Başı