BURDUR HABERLERİ

Kurtuluş Barajı ile ekonomiye 4 milyonluk katkı

DHA
22.07.2020 - 11:40 |Son Güncelleme :
DHA

Kurtuluş Barajı ile ekonomiye 4 milyonluk katkı

 

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- AK Parti Burdur milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Ağlasun ilçesine bağlı Mamak köyünde yapılan Kurtuluş Barajı ile 2 bin 640 dekar arazinin sulanacağını ve milli ekonomiye yıllık 4 milyon TL'lik katkı sağlanacağını açıkladı.

AK Parti milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur yaptıkları ortak basın açıklamasında, DSİ yatırımlarının devam ettiğini belirterek, Ağlasun ilçesi Kurtuluş Barajı çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı DSİ Genel Müdürlüğü yatırımlarının bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını belirten milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, "Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğümüz tarafından ilimize yapılan yatırımlarla susuz toprakları su ile buluşturmaya, içme ve kullanma suyu yatırımları ile içme suyu teminine, dere ıslah çalışmalarıyla da taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yapmış olduğu modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. İlimiz ve ilçelerimizde son dönemde yapılan yatırımların artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır" dedi.

Ağlasun ilçesine kazandırılan en önemli yatırımlardan biri olan Kurtuluş Barajı'nın tamamlanmasıyla 2 bin 640 dekar arazinin modern sulamaya geçeceğini ve modern sulama ile milli ekonomiye yıllık 4 milyon TL gelir artışı sağlanacağını vurgulayan milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, şunları söyledi:

"Kurtuluş Barajı tamamlandığında 1,36 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacaktır. Ağlasun Mamak Kurtuluş Barajı'nın tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarımla birlikte hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacaktır. Bununla birlikte projenin tamamlanması ile bölgede istihdama katkı sağlanması ve yapılacak sulu tarım ile birlikte 2020 birim fiyatları ile milli ekonomiye yıllık 4 milyon TL gelir artışı sağlanması hedeflenmektedir."

GÖVDE İMALATLARI TAMAMLANIYOR

Kurtuluş Barajı'nın gövde dolgusunun tamamlanmasına son 5 metre kaldığını belirten Özçelik ve Uğur, inşaatla ilgili detayları da şöyle aktardı:

"Kurtuluş Barajı'nın tamamlanmasıyla 2 bin 640 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacaktır. Kurtuluş Barajı inşaatında gövde altı sıyırma kazısı, gölet ulaşım yolları, kondüvi ve enjeksiyon imalatları, derivasyon kanalı kazısı ve derivasyon hattı tamamlanmıştır. İş kapsamında gövde imalatları devam etmektedir. Gövde dolgusunun tamamlanmasına son 5 metre kalmıştır. 2020 yılı içerisinde gövde imalatları tamamlanması hedeflenmektedir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Burdur haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Burdur ilinden Kurtuluş Barajı ile ekonomiye 4 milyonluk katkı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Temmuz 2020 tarihinde saat 11 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kurtuluş Barajı ile ekonomiye 4 milyonluk katkı haberi güncellenecektir.

BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ

22 Temmuz 2020, Çarşamba
 • İmsak
  04:07
 • Güneş
  05:47
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  17:01
 • Akşam
  20:23
 • Yatsı
  21:56
Sayfa Başı