BURDUR HABERLERİ

Burdur'un 11 unsuru ulusal envanterde

DHA
24.04.2021 - 11:06 |Son Güncelleme :
DHA

Burdur'un 11 unsuru ulusal envanterde

 

Mesut MADAN/BURDUR, (DHA)- BURDUR İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, 'Somut Olmayan Kültürel Miras Envanter Çalışmaları' kapsamında Burdur'un 11 unsurunun ulusal envantere alındığını bildirdi.

Somut Olmayan Kültürel Miras Envanter Çalışmaları'nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri koordinasyonunda illerde oluşturulan İl Tespit Komisyonları vasıtasıyla yürütüldüğünü söyleyen Abdullah Kılıç, "İllerde bulunan Somut Olmayan Kültürel Miras İl Tespit Komisyonları yılda iki kez toplanmakta ve Somut Olmayan Kültürel Miras Türkiye Ulusal Envanteri ile Yaşayan İnsan Hazinesi Türkiye Ulusal Envanteri için illerinden belirledikleri teklifleri değerlendirilmek üzere Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğüne sunmaktadır. Müdürlüğümüzce bu çerçevede yürütülen çalışmalar kapsamında Burdur Somut Olmayan Kültürel Miras İl Tespit Komisyonu'nca dosyaları hazırlanarak değerlendirilmesi amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü'ne gönderilen 11 unsurumuz Bakanlığımızca uygun görülerek Ulusal Envanter Listesi'nde kayıt altına alınmıştır" dedi.

11 UNSUR HANGİLERİ

Abdullah Kılıç, kayıt altına alınan unsurları ise şöyle sıraladı:

"Bu unsurlarımız alaca dokumacılığı, sipsi yapımcılığı, ikitelli Kozağaç curası yapımcılığı, serenler zeybeği, kütük atma, düğün gecesi eğlencesi/maşala, yünüm, boğaz havası-boğaz hadası, teke zortlatması, ceviz ezmesi geleneği ve Burdur şiş. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün, ilimizin kültür hayatına katkı sağlayacak olan Somut Olmayan Kültürel Miras Unsurları'nı tespit ve kayıt altına alınması için yürüttüğü çalışmalar devam etmektedir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Burdur haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Burdur ilinden Burdur'un 11 unsuru ulusal envanterde hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Nisan 2021 tarihinde saat 11 06’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Burdur'un 11 unsuru ulusal envanterde haberi güncellenecektir.

BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Mayıs 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:02
 • Güneş
  05:41
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  16:51
 • Akşam
  20:10
 • Yatsı
  21:41
Sayfa Başı