BURDUR HABERLERİBUCAK HABERLERİ

Bucak'ta çörek otu hasadına başladı

DHA
23.07.2020 - 15:28 |Son Güncelleme :
DHA

Bucak'ta çörek otu hasadına başladı

 

Halim AKCA/BUCAK, (DHA)- BURDUR'un Bucak ilçesinde halk arasında kara elmas olarak da adlandırılan ve her derde deva olan çörek otu hasadına başlandı.
Bucak çiftçinin kuru hububatın yanında alternatif olarak yeni ürünler yetiştirmek için 7- 8 yıl önce ektiği ve halk arasında 'kara elmas' adıyla anılan çörek otunun hasadına başlandı. Bucak ovasında biçerdöverlerle biçilen çörek otu tarlalarını ziyaret eden Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, çörek otu ekiminin ve rekoltesinin bu yıl geçen yılara göre düştüğünü söyledi.
Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, "Bucak'ta çörek otu yetiştiriciliği tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Yıllardır süre gelen tohumlarımız vardır. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çörek otu rağbet görmektedir. Dünyanın en kaliteli çörek otu Bucak'ta yetişmektedir. 'Timokinon' denilen çörek otunun etkin maddesi, doymuş yağ oranı ve benzeri birçok etkenin tohumlardan dolayı Bucak topraklarında yetişmektedir" dedi.
İlçede çörek otu üretimin arttığını vurgulayan Özel, "Çörek otunun üretiminin artma sebeplerinden en etkili faktör olarak makineli tarıma geçişle başlamıştır. Eskiden elle işlenen çörek otu günümüzde biçerdöverlerle biçilerek hasat edilebilir hale geldi. Aynı zamanda yabancı ot ile mücadele olarak da hiçbir gübre ve kimyasal kullanmaksızın üretim yapılmaktadır. Bucak ilçesinde yetişen çörek otları tamamıyla doğaldır" diye konuştu.
İTHALAT VE TÜCCAR SIKINTISI REKOLTEYİ DÜŞÜRDÜ
Bucak ve köylerinde geçen yıl 170 bin dekar çörek otu ve 10 bin ton rekolteyle Türkiye'nin en fazla çörek otunun yetiştirildiği bölge olduğunu aktaran Bilal Özel, bu yıl 10 bin dekara kadar gerilediğini ve 800 ton civarında rekolte beklendiğini vurguladı. Üretim ve ekiminin düşme sebebini de açıklayan Bilal Özel, "Son 5 yıldır Bucak'ta Türkiye'nin en çok çörek otu üreten bölgesi olurken bu yıl çörek otu ekim sahaları daralarak 10 bin dekarlara düştü. Geçtiğimiz yıllarda çörek otunun satışı ve pazarlaması konusunda sıkıntılarımız vardı. Özellikle Etiyopya ve Suriye'de üretilen çörek otu ürününde kalitenin düşük, verimlerinin az olması geçen yıllarda bizi baltalamıştı. Başta ithalat olmak üzere, çörek otunun bölgemizde fiyatlandırması, yurt dışında yetişen çörek otlarının fiyatları, bölgemizde yetişen çörek otları fiyatlarına göre daha ucuz. Çünkü ithal ülkelerde çörek otu dekar başına 200 kilo civarlarında iken Bucak'ta yetişen çörek otu dekarda 80- 100 kilolara düşerken, etken madde açısından ise bizim ürettiğimiz çörek otunun etken maddeleri daha yüksek. Tüccar gelmediği ve pazar bulunamadığı için bu yıl ekim sahalarının daralması ve rekolte düşüklüğüne sebep olmuştur."
Bucak'ta çiftçilik yapan Murat Sarı ve Muzaffer Gök de çörek otunun kuru hububata oranla veriminin daha yüksek olduğunu ve çiftçi açısından daha kazançlı olduğunu dile getirdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bucak haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bucak ilinden Bucak'ta çörek otu hasadına başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Temmuz 2020 tarihinde saat 15 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bucak'ta çörek otu hasadına başladı haberi güncellenecektir.

BURDUR NAMAZ VAKİTLERİ

23 Temmuz 2020, Perşembe
 • İmsak
  04:09
 • Güneş
  05:48
 • Öğle
  13:10
 • İkindi
  17:01
 • Akşam
  20:23
 • Yatsı
  21:55
Sayfa Başı