BOLU HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Bolu Belediyesi'nden 65 milyon TL'lik Biyolojik Su Arıtma Tesisi projesi

DHA
12.05.2020 - 16:26 |Son Güncelleme :
DHA

Bolu Belediyesi'nden 65 milyon TL'lik Biyolojik Su Arıtma Tesisi projesi

Adnan KARABULUT/BOLU,(DHA)- BOLU Belediye Başkanı Tanju Özcan, yapımı devam eden 65 milyon TL yatırım bedelli İleri Biyolojik Su Arıtma projesinin belediyenin tarihinin değer olarak en büyük projesi olduğunu söyledi.

Bolu'da Kuruçay mevkiinde bulunan Su Arıtma Tesisi 65 milyon TL'lik yatırımla geliştirilerek İleri Biyolojik Su Arıtma tesisine çevrilecek. Proje kapsamında şu anda 32 bin metreküp su arıtma kapasitesine sahip olan tesisin kapasitesi 72 bin metreküpe çıkacak. Ayrıca projenin tamamlanmasıyla sudaki karbon, azot ve fosfor temizlenmesi sağlanacak.

BOLU BELEDİYESİ TARİHİNİN EN BÜYÜK PROJESİNİ BAŞLATTIK
500 gün sürmesi planlanan projenin gerçekleştirildiği alanı ziyaret eden Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, çalışmaları inceledi. Proje ile ilgili bilgiler veren Özcan, “Bolu Belediyesi tarihinin değer olarak en büyük projesinin başlattık. Burası 65 milyon TL değerinde ileri biyolojik arıtma tesisi. Bizim büyüklüğümüzdeki diğer şehirlerde bu teknolojiye sahip arıtma yok, bu sistem diğer illere de örnek olacak bir proje. Buradaki eski sistem klasik aktif çamur arıtma sistemi olarak geçiyor, şu ana kadar burada arıtma derken sadece karbonu bertaraf edebiliyorduk. Ama bu ileri biyolojik arıtma sistemimiz ile karbonun yanında azot ve fosforu da temizlemiş olacağız" dedi.

Şu anda mevcut tesinin kapasitesinin 39 bin metreküp olduğunu ifade eden Özcan, şöyle konuştu:
"Yeni sistem devreye girdiğinde kapasite 2 katına çıkarak 72 bin metreküp olacak. Böylelikle 2035 ve hatta 2040’a kadar yeni bir tesise ihtiyacımız olmayacak. Bundan sonra tesis büyütme çalışmalarına da uygun bir sistem olduğu için daha sonraki maliyetleri oldukça düşürecek. Amacımız eskiden yeniye geçiş yaparken bir süre arıtmanın kapalı kalması gerekecek ama biz kapatmadan arıtmaya devam edeceğiz. Bu arıtmadaki kokudan dolayı mağdur olan köylere de müjdemiz olsun artık bu kötü kokuyu tamamen kaldıracağız. Çıkış suyuna ultraviyole entegre ederek, çıkan suyun önce buradaki yeşil alan ve ardından bolu içindeki yeşil alanlarda kullanılması sağlanacak." 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Bolu Belediyesi'nden 65 milyon TL'lik Biyolojik Su Arıtma Tesisi projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2020 tarihinde saat 16 26’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bolu Belediyesi'nden 65 milyon TL'lik Biyolojik Su Arıtma Tesisi projesi haberi güncellenecektir.

BOLU NAMAZ VAKİTLERİ

12 Mayıs 2020, Salı
 • İmsak
  03:48
 • Güneş
  05:32
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:49
 • Akşam
  20:08
 • Yatsı
  21:44
Sayfa Başı