BİTLİS HABERLERİ

Bitlis'te kadına şiddet konuşuldu

DHA
30.11.2018 - 15:48 |Son Güncelleme :
DHA

Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS,(DHA)-BİTLİS Eren Üniversitesi (BEÜ) Kadın ve Genç Girişimcileri Destekleme Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (BEKGEM) tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ dolayısıyla bir program düzenlendi. Programda konuşan BEKGEM Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Hatice Kızıltaş, şiddet her dönemde karşılaşılan insan hakkı ihlali olduğunu söyleyerek, aile içi şiddetin ise en fazla karşılaşılan sorun olduğunu belirtti.  

Bitlis Eren üniversitesi Konferans salonunda gerçeklen etkinliğe Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, Rektör Yardımcıları, BEKGEM Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Hatice Kızıltaş, öğretim üyeleri ve öğrencilere katıldılar. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Bitlis Eren Üniversitesi Kadın ve Genç Girişimcileri Desteklemem Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (BEKGEM) Müdürü Doktor Öğretim Üyesi Hatice Kızıltaş’ın açılış konuşması ile başladı.
Programda konuşan Kızıltaş, “BAKGEM’in hazırlmış olduğu ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele’ pogramına katıldığınız için teşekkür ediyorum. Şiddet her dönemde kaşılaşılan insan hakkı ihlalidir. Aile içi şiddet en fazla karşılaşılan sorundur. Gelişmiş ülkelerde yüzde 30, gelişmekte olan ülkelerde bu oran yüzde 50’ye ulaşmaktadır. Allah bile kadını emanet olarak görmüştür. Kadının önemli bir varlık olduğunu bilerek, onu emanet etmiştir. Bizleri kırmayarak etkinliğimize katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Programda konuşan Prof. Dr. Erdal Necip Yardım ise, “Bugün burada kadına yönelik şiddete uluslararası hafta dolayısıyla bir araya gelmiş bulunmaktayız. Kadına karşı şiddet ülkelerin toplumsal sorunu olarak önümüzde bulunmaktadır. Sorunun ortadan kaldırılması kurumların ortak paydasıdır. Buna karşı çıkmak insani bir duruştur. Kadınlar evde anne, eş ve kardeş, iş dünyasında arkakadaşımız, siyaset dünyasında bir katmandır. Bu nedenle kardına karşı şiddetin türü ne olursa olsun toplumda her yönüyle ortaya çıkarılması gerekmektedir. Sağıklı bir toplum olmanın yolu için devletimiz ciddi adımlar atmaktadır. Üniversitelere düşen görev ise bunun için araştırmalar yaparak, akademik olarak tartışmaktır. BAKGEM tarafından düzenlenen bu programın toplumsal farkındalığa katkı sunacağına inanıyorum” dedi.

Program hazırlanan slayt gösterisinin ardından Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ın ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele’ konulu konferansı verildi. Program, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım’ın Prof. Dr. Nevzat Tarhan’a plaket verilmesi ile sona erdi.  

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bitlis haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bitlis haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bitlis'te kadına şiddet konuşuldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ

19 Eylül 2021, Pazar
 • İmsak
  04:27
 • Güneş
  05:50
 • Öğle
  12:10
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  18:21
 • Yatsı
  19:38
Sayfa Başı