BİTLİS HABERLERİ

Bitlis'te 'Cevizde Dönüşüm Projesi' kapsamında cevizler aşılanıyor

DHA
18.06.2021 - 15:59 |Son Güncelleme :
DHA

Bitlis'te 'Cevizde Dönüşüm Projesi' kapsamında cevizler aşılanıyor

Özcan ÇİRİŞ/BİTLİS,(DHA)-BİTLİS Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Bitlis merkez ve köylerinde ‘Ceviz Dönüşüm Projesi’ kapsamında, verimi azalan ceviz ağaçlarına aşılanıyor.

Adilcevaz ilçesinde sertifikalı olarak üretilen Adilcevaz13 ve Kazankaya türündeki cevizler bölgedeki köylerde bulunan ve verimi azalan ceviz ağaçlarına aşılanıyor. Bitlis’te 1 milyon 310 bin dekarlık alanın 70 bin dekarlık alanda meyvecilik yapıldığını belirten Bitlis Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, Bitlis’in tarım ve hayvancılığı ile bölgenin son yıllarda parlayan yıldızı olduğunu söyledi. Bitlis'in tarım ve hayvancılık anlamında kat ettiği mesafe ile ikinci Çukurova diye adlandırdıklarını belirten Çelik, şöyle konuştu:

"Bitlis’te 1 milyon 310 bin dekarlık alanda tarımsal faaliyetlerimiz var. 70 bin dekarında meyvecilik yapmaktayız. Meyvecilikte ceviz de öne çıkan bir meyvemizdir. Bitlis’te ceviz kentle özdeşleşmiş bir durumda artık. İlimizde yaklaşık 35 çeşit yerli ceviz yetiştirilmektedir. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak 2010 yılında cevize katma değer katma anlamında ve var olan potansiyelimizi gün yüzüne çıkarmak anlamında üstün vasıflı çeşitlerimizden iki tanesini yaklaşık 10 yıllık bir emekle 2018 yılına kadar Van YYÜ ile yaptığımız çalışmalarla tescil ve sertifikasyon işlemlerini yaptık. Adilcevaz13 ve Kazankaya ceviz çeşidimiz uluslararası arenada rakiplerle yarışabilen üstün vasıflı çeşitlerimizdir. Bu ceviz çeşitlerini bütün il genelinde yaygınlaştırma adına bakanlığımızın uygulamış olduğu tarım arazilerinin etkin kullanılma projesi kapsamında her sene değişik projelerle sahadayız"

Çelik, bu yıl Adilcevaz13 ve Kazankaya çeşitlerinin diğer ilçelerde de yaygınlaştırılması anlamında "Cevizde Dönüşüm Projesi" adı altında bir aşılama çalışmalarının olduğunu söyledi. Geçen yılda aynı projeyi uyguladıklarını belirten Çelik, bu kapsamda bu yılda bakanlık tarafından 125 bin TL ödenek ayrıldığını söyledi. 7 ilçede vatandaşların müracaatlarını aldıklarını anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Yaklaşık bin 600 adet verimde düşmüş ceviz ağacına yaklaşık 5 binden fazla aşı kalemi aşılaması uyguladık. Biz bu projeyi her yıl devam ettireceğiz. Çünkü bu projeden beklentimiz çok yüksek. Bitlis, geçen sene 5 bin ton ceviz üretimi ile adından söz ettirmişti. 44 bin dekara yakın kapama bahçe mevcudiyetimiz vardır. Dağınık şekilde ise yaklaşık 400 bin ceviz ağacı varlığımız vardır. Geçen seneki rekoltemizle Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde 12’nci sıradaydık. Bu aşılamanın yanı sıra bu sene 30 bin ceviz fidanı dağıttık. Ceviz kapama bahçeleri oluşturduk. Doğrusu iki proje birbirine entegreli bir şekilde devam ediyor. Projelerimizin kapasitesini ve potansiyelini arttıracağız. Proje kapsamında 3 aylık bir istihdam oluşturduk"

FOTOĞRAFLI

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bitlis haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bitlis ilinden Bitlis'te 'Cevizde Dönüşüm Projesi' kapsamında cevizler aşılanıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Haziran 2021 tarihinde saat 15 59’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bitlis'te 'Cevizde Dönüşüm Projesi' kapsamında cevizler aşılanıyor haberi güncellenecektir.

BİTLİS NAMAZ VAKİTLERİ

29 Temmuz 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:25
 • Güneş
  05:04
 • Öğle
  12:23
 • İkindi
  16:14
 • Akşam
  19:32
 • Yatsı
  21:04
Sayfa Başı